Rysowanie ?cie?ek na p?ytce laminowanej

Mirek M. pisze:

Ok. Tylko, że Włodek podał ci właściwą odpowiedź poprzedzając ją sugestią o archiwum. Niepotrzebna była twoja zaczepna odpowiedź. Wystarczyło napisać Thx. A te odpowiedzi w wątku są i tak bardzo ubogie w porównaniu do tego co zawiera archiwum. Tylko trzeba postawić odpowiednie pytanie. Tu na grupie też podałeś pytanie zbyt ogólne. Bo nie wiadomo jaka płytka (jedno czy dwustronna) jak gęsty raster itp. Przy dwustronnej odradzałbym termotransfer bo nie sądzę żeby udało ci się nanieść toner na obie strony. Chyba, że wykonujesz kolejno każdą ze stron - zasłaniając drugą przed strawieniem. Ja dwustronne robię w jednym procesie naświetlając lampą UV emulsję Positiv20. To też jest opisane w archiwum :)

Reply to
Mario
Loading thread data ...

Mirek M. pisze:

Płytkę jednostronną 200 padów robi się inaczej niż płytkę dwustronną

1000 padów. Możesz ironizować ale grupy są przydatnym źródłem informacji na konkretnie określony temat. Pytania ogólne są kierowane do archiwum. Inaczej grupa utonie w banalnych pytaniach jak p.c.o.l w pytaniach "jaką dystrybucję linuksa wybrać na początek" albo p.r.f.c - "jaki aparat za 1500 pln"

Wystarczyłoby ci hasło "domowe płytki pcb" bez angażowania grupy. Życzę powodzenia :)

PS Gdybyś miał problem z termotransferowym tworzeniem płytek to po prostu napisz konkretnie co chcesz zrobić.

Reply to
Mario

Dawno, dawno temu - tak ok. 25-30 lat wstecz - gdy zaczynałem swoją przygodę z elektroniką, rysunek połączeń do trawienia na płytce laminowanej robiło sie przy pomocy wyklejek samoprzylepnych. Były punkty w rozstawie dla układu scalonego, punkty pojedyńcze różnej wielkości, ścieżki różnej grubości itp. Wiele lat nie robiłem samodzielnie układów elektronicznych, ale teraz mam potrzebę wykonania samodzielnie płytki do układu. Tylko nigdzie nie mogę znaleźć takich wyklejek. Wypadłem trochę z tematu i nie bardzo wiem jak teraz się to wykonuje. Czy te wyklejki już nie istnieją? Jaka jest teraz technologia nanoszenia rysunku na laminat domowym sposobem?

Reply to
miromat

Termotransfer... wrzuć w Googla "laminat" + "papier kredowy".

Powodzenia Artur Stachura

Reply to
Artur Stachura

Użytkownik snipped-for-privacy@epf.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@p58g2000hsb.googlegroups.com... Dawno, dawno temu - tak ok. 25-30 lat wstecz - gdy zaczynałem swoją przygodę z elektroniką, rysunek połączeń do trawienia na płytce

(ciap)

Najpierw, przed zadaniem pytania należy poczytać archiwum.

termoTRAANNNSFEEERRRR!!!

Włodek ;)

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Chyba napisałem wyraźnie, że nie wiem jakie się teraz stosuje technologie nanoszenia rysunku na płytkę !!! Jakbym wiedział, że termotransfer to też umiem korzystać z Googla.

Reply to
Mirek M.

Użytkownik snipped-for-privacy@epf.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@p58g2000hsb.googlegroups.com...

Czy te wyklejki już nie istnieją?

formatting link

Większość części jest SMD Komputer+program+drukarka laserowa.... termotransfer

Reply to
lwh

Użytkownik "Mirek M." snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:gduqr8$p4q$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

formatting link

Zobacz też alternatywny Positiv - dla jednej sztuki może być w sam raz

formatting link

Zobacz też ceny gotowych tanich płytek wykonanych w wytwórniach np.:

formatting link
Inne znajdziesz sam. Jest ich mnóstwo.

Reply to
lwh

Szczerze mówiąc - nie sądzę, żeby Positiv był tańszy... choć wszystko zależy kto do czego ma dostęp ;)... ja np. mam w domu drukarkę laserową z 1994 roku ;P... żelazko też mam, więc dla mnie tańsze było zacząć od termotransferu - wystarczyło kupić papier kredowy za kilka(dziesiąt) groszy za arkusz A4... ale można było wykorzystać prasę kolorową (sprawdzałem na CD Action :P)... Więc koszt bliski 0.. nie licząc wytrawiacza, który jest potrzebny w każdej metodzie. A zakup Positiva plus wykonanie naświetlarki - to już większy koszt :/... Ale fakt, dobrze, że przytaczas też positiva, bo może ktoś akurat ma lepszy dostęp do tej drugiej metody i dla niego ta będzie tańsza :)..

Ale to się będzie opłacało tylko, jeśli komuś się nie chce dłubać ;)... wykonanie płytki to jednak jest trochę roboty, zwłaszcza na początku, kiedy się eksperymentuje ze sposobem prasowanie, z odtłuszczaniem, doborem papieru ściernego itp... choć - jeśli ktoś musi kupić duży kawałek laminatu, wytrawiacz, kuwetę, papier kredowy, załatwić gdzieś druk laserowy itp itd a potem z tego już więcej nie korzystać - to fakt, bardziej się będzie opłacało zamówić :)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Mirek M. pisze:

Nie musiałeś wiedzieć, że jest termotransfer. Mogłeś zapytać archiwum o domowe technologie pcb.

formatting link

Reply to
Mario

Jeżeli komuś tak wielką trudność sprawia odpowiedź to niech nie odpowiada. To nie jest obowiązkowe. Są jednak tacy, którym to nie sprawia problemu.

Reply to
Mirek M.

Dawno, dawno temu - tak ok. 25-30 lat wstecz - gdy zaczynałem swoją

Termotransfer jest nieco narowisty. Jakość zależy od gatunku tonera i zręczności majstra. Letraset ze starych zapasów to pewnie już się tak trzymać nie będzie podłoża. Teraz jest tyle sposobów na robienie płytek. Positiv wydaje mi się emulsją bardzo wymagającą. Trzeba dużo uwagi aby emulsja dobrze przylegała do podłoża. Wymaga dokładnej ekspozycji. Emulsje do sitodruku wydają się pod tym względem lepsze. Przykładowo jak się naświetla 5 minut i przez nieuwagę na przykład 15 to jeszcze nie tragedia. Za stetkę można sobie kupić kilogram emulsji sitodrukowej w postaci pasty do nakładania raklem albo wałkiem, to jest olbrzymia ilość jak na amatora. Są również emulsje samoprzylepne, które można ładnie do laminatu przykleić, zerwać zabezpieczającą folię i naświetlić. Otrzymuje się rysunek w bardzo dobrej rozdzielczości i jakości. Folię do naświetlania zamawia się tanio, kilkanaćcie zł za A4, o bardzo dobrym kryciu i ostrym rysunku...

Reply to
wt

Mirek M. pisze:

Jakoś zawzięcie bronisz się przed zaakceptowaniem sugerowanej przez innych kolejności postępowania: google > archiwum grupy > pytanie na grupie.

Reply to
Mario

Witam,

Dnia 25.10.08 (sobota), 'Konop' napisał(a):

Podstawowy problem amatorskich obwodów drukowanych to przelotki. I tego nie przeskoczysz. Większe ilości (>100), umieszczenie takowych pod obudowami SMD to w amatorskim wykonaniu dziadowanie. Także, ze względu na ilość zajmowanego miejsca. Metalizacja jest póki co mało popularna...

Reply to
Dykus

Bo jak przyjrzysz się niektórym odpowiedziom w wątku zadając pytanie można dowiedzieć się dużo więcej niż wyguglać z archiwum.

Reply to
Mirek M.

Aleście po gościu pojechali Ech elektronicy. A pytający napisał "Dawno, dawno temu - tak ok. 25-30 lat wstecz" Teraz zagadka - czy ktoś kto pyta na grupie nie potrafi skorzystać z googli? A jakby na ta grupę wszedł bez googli ? NIe wystarczyło dać normalnej odpowiedzi ?

6 postów tłumaczących jak trzeba było szukac. Jeden pomagający. Brawo. Po prostu brawo. Czasem to aż się tych grup nie chce czytać znajdując takie odpwiedzi. Google każdy zna tylko nie każdy wie o co zapytać. Brawo jeszcze raz geniusze wszecwhiedzący.
Reply to
invalid unparseable

pawelj pisze:

Masz problemy z liczeniem? Trzy posty o termotransferze. Dwa o Pisitiv (w tym mój). Jeden post o problemach z przelotkami. I jeden przeglądowy o termotransferze, pisitiv, sitodruku i innych technikach. A to wszystko przy dość mgliście podanym temacie. Nadal nie wiadomo jaka technologia jest dla niego najlepsza bo nic nie powiedział o płytce. Ta "jazda" po pytającym to moim zdaniem sugestie, że jeśli się umie dobrze sformułować pytanie to można dostać przydatne odpowiedzi.

Reply to
Mario

Fakt, racja :)... ale po prostu w tym temacie nie myślałem w ogóle o przelotkach ;).. w końcu autor chciał zacząć od wycinanek,nimi też przelotek by nie uzyskał ;P.. stąd założenie, że ich nie potrzebuje :D...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Zadałem pytanie ogólne i takiej odpowiedzi oczekiwałem. Rozumiem, że chciałbyś ode mnie informacji, że płytka ma być jednostronna, o wymiarach takich i takich, zawierająca tyle i tyle takich i takich elementów, ścieżki o grubośćiach od ... do ..., a punkty lutownicze o średnicy od ... do ... Czy coś jeszcze pominąłem? Wbrew temu co sądzisz umiem korzystać z Googli i hasło "termotransfer" mi wystarczyło.

Reply to
Mirek M.

wt pisze:

O! Widzę, że praktykowałeś z innymi emulsjami niż Positiv. Mam w związku z tym pytania: Czy dostępne są również emulsje negatywowe? Czy któraś z tych emulsji mogła by się nadawać na "solder mask"? W którym sklepie są dostępne te "emulsje samoprzylepne", jakoś na nic takiego nie natrafiłem? Jaki w ogóle sklep polecasz do takich zakupów?

pzdr mk

Reply to
mk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.