RS485, a rodzaj skretki

Witam grupe... Powiem na poczatku, ze probowalem z tym tematem na elektrodzie juz - ale mam wrazenie, ze wiekszosc osob tam proboje raczej sobie nabic punkty, anizeli cos sensownego napisac..

Pytan sporo, glownie zalezy mi na odpowiedzi na pytanie nr 5.

1) Czy ktoś próbował zrobić sieć tak bardzo rozgalęzioną, aby zrobila sie z tego topologia gwiazdy z 20 czy wiecej odgalezieniami?

2) Na jakich ukladach najlepiej robic siec? Czy koniecznie na MAX'ach? A jesli nie, to ktore z tanszych sa najlepsze?

3) Jeśli miałaby być magistrala, to mógłbym to w zasadzie w tym centralnym punkcie połączyć odpowiednio - bo wszędzie ma iść skrętka. Więc w każdym urządzeniu zmostkowałbym pary, żeby sygnał "wracał" i w ten sposób zrobił magistralę.

4) Czy jeśli w jednej skrętce pojdą dwie niezależne transmisje (na oddzielnych parach), to nie będzie z tego jakiś większych zakłóceń? A w zasadzie nawet cztery (bo jeśli miałaby być magistrala to i "powrót").

5) Kwestia kabla, jak się ma skrętka drut, do linki? Czy linka jest do tego celu lepsza, czy gorsza? Jeśli brałbym skrętkę-drut to byłaby to pewnie jakaś 2x4x0.56mm (ekranowana), jeśl linkę to 2x4x(8x0.2mm) raczej nieekranowaną. Myślałem nad linką m.in ze względu na uszkodzenia mechaniczne. Chociaż cena w miare dobrej jest wysoka..

5) I juz poza tematem, co powiecie na temat skrętek chińskich (tych 305m za ok 90 zł z alledrogo) i wykorzystaniu ich do tej transmisji czy nawet budowy sieci ethernet:)?

W tej chwili w przyjazym otoczeniu mam jak sie to mowi podczas testow "na stoliku" konwerter RS485<>ethernet, ktory od centralnego punktu testowo jest ok 8 metrow, od centralnego punktu w ramach gwiazdy odchodza 4 odcinki skretki po 305 metrow (zrobione na stoliku do testow na taniej chinskiej skretce), na czas testow nawet sie tranreceiverami nie przejmowalem - jeden jakis dziwny noname, 2xSP485, 1xSN75176 .. Liczba bledow znikoma - a w zasadzie raczej zwiazana tylko jeszcze z niedopracowaniem protokolu. Calosc dziala na 9600 8N1. Dodam, ze docelowo otoczenie tez bedzie przyjazne:).

Dzieki za pomoc :). Licze na konkretne porady praktykow:).

m.

Reply to
Madz
Loading thread data ...

Nie za bardzo sie da, bo kazdy segment trzebaby zakonczyc terminatorem. A to by chyba za bardzo obciazylo magistrale. Chociaz jesli ciagniesz tylko 9600 bodow to i bez terminatora sie obedzie.

Ja robie na SN, sa tanie, ale zdarzylo mi sie, ze mi scalak padl. No i pytanie podstawowe - ile planujesz podlaczyc do magistrali odbiornikow/nadajnikow? Bo jesli wiecej niz 32 to musisz stosowac specjalne chiopy wnoszace mniejsze obciazenie.

Mozna tak zrobic.

Beda, ale ze transmisja jest roznicowa wiec nic to nie przeszkadza.

Drut lepszy bo ma wieksza efektywna srednice. Linka z kolei elastyczna.

Jesli kladziesz to pod tynk lub w niedostepnym miejscu to moze warto zainwestowac w jakis bardziej firmowy kabel. W tych chinskich obawialbym sie o izolacje i czy jakis toksycznych rzeczy to nie puszcza z czasem. Moge sie totalnie mylic, ale chinczycy juz rozne wpadki mieli, a roznica ceny pomiezdzy chinszczyzna na dobrymi producentami nie jest porazajaca.

IMHO nie ma sensu budowac magistrali tak, zeby nie bylo bledow. Lepiej skonstruowac protokol tak, ze w razie bledu sobie z tym poradzi.

Reply to
T.M.F.

Znowu nie przesadzajmy - nawet 115kHz to 2km dlugosci fali w kablu. kabelki po 100m nie kwalifikuja sie jako linia dluga :-)

Po to skretki maja rozny skret, zeby przesluchy byly male.

J.

Reply to
J.F.

Na około 500 m przy 57k6 brak na jednym końcu terminatora powodował bardzo wysoką ilość błędów. Sprawdzone osobiście na karcie Advantecha z powodu błędnego opisu w dokumentacji. Montowałem rezystory w niewłaściwe miejsce. Po wykryciu i usunięciu błędu transmisja praktycznie była bez błędów.

Reply to
Mario

Wielokrotne odbicie czy coś. W każdym razie miałem przypadek, że bez terminatorów nie chodziło jakoś 50m, a z terminatorami chodzi bez zarzutu. Gwiazdy staram się nie robić, jak już to wracam drugą parą tym samym kablem, albo rozdzielacz, chociaż np. klawiatury i moduły do central alaromowych to też rs485, ale widać protokół jest bardzo odporny, bo różne rzeczy już widziałem ;) Miałem do czynienia z gwiazdą, odcinki około 250m, 1500m, 2500m do sterowania kamer - ktoś taki układ popełnił, były totalne jaja - losowo pracowały po dwie kamery, nigdy trzy na raz. I jeszcze jedno: niektóre konwertery, rozdzielacze itp. są tak zrobione, że trzeba separować zasilanie i masy. Problem jest jak trzeba wszystko zasilać z jednego źródła (UPS).

Mirek.

Reply to
Mirek

Dnia Fri, 25 Jul 2008 22:25:24 -0400, T.M.F. napisał(a):

Wlasnie wiele zlego sie czyta o SN, ale sam nie wiem czy to nie czasem z powodu ich ceny, totez wiele osob uwaza, ze jak cos jest tansze to musi byc gorsze.

Z jednej strony tak, ale elektrony ponoc rozkladaja sie "na obrzezach" przewodnika...

czesciowo pod tynk, czesciowo instalacja natynkowa. Zamierzam zainwestowac w dobre skretki. O chinszczyzne w zasadzie pytan tylko tak poza tematem.. Z wlasnych doswiadczen napisze, ze izolacja jest bardzo cienka, druciki bardzo lamliwe. Srednica kazdego drutu tez mniejsza anizeli standardowych skretek nabywanych w standardowej cenie.

Protokol bedzie odporny... Pewna odmiana modbusa, z wlasnymi usprawnieniami typowo dla moich zastosowan. Jeszcze pozostaje kwestia dyskusji, czy bede robil dwie oddzielne linie, jedna np dla standardowych komunikatow (urzadzenia <> sterownik), a druga do komunikacji z uzytkownikiem - urzadzenia we/wy. Miejsce w skretce jest, a cene zwiekszy to liczac dla calego projektu o kilkadziesiat zl - wiec zaden wydatek.

m.

Reply to
Madz

Odbicia na linii krótkiej potrafią uwalić transmisję skutecznie. Poza tym - tu mowa o 305 metrach a duże problemy zaczynają się przy 1/4 długości fali.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dnia Sat, 26 Jul 2008 11:19:17 +0200, Mario napisał(a):

Tylko wlasnie pytanie, jak w gwiezdzie dac terminatory:) Swoja droga, predkosc 9600 jest bez problemu do zrealizowania na odcinku 1,2 km dla RS485?

m.

Reply to
Madz

Dnia Sat, 26 Jul 2008 11:37:47 +0200, Mirek napisał(a):

Cos mi sie zdaje, ze tez bede wracal ta sama para - czyli nie jest to taki zly pomysl:). Z zasilaniem nie ma problemu - bo wszystko bedzie zasilane z jednego zasilacza. Zasilanie ciagne w oddzielnym kablu. Stabilizator mam w kazdym ukladzie.

m.

Reply to
Madz

Dnia Sat, 26 Jul 2008 13:23:07 +0200, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Pocieszam sie tylko tym, ze 305 metrow dla kazdego z odicnkow (czyli rozpietosc ok 610 metrow) to odleglosc na ktorej wszystko testuje na biurku. Docelowe odleglosci beda znacznie mniejsze:).

m.

Reply to
Madz

Madz pisze:

Możesz dać większe np 200Ohm. Ewentualne odbicia się zmniejszą i spadnie poziom indukowanych zakłóceń. Jaka wyjdzie wypadkowa to zależy od ilości ramion gwiazdy i długości tych ramion. Przy długościach kilkaset metrów bywa, że impedancja przewodu wynosi więcej niż impedancja falowa (typowo

100Ohm dla skrętki). Z punktu widzenia środka gwiazdy impedancje są wysokie nawet przy obciążeni linii wartością 100Ohm i spokojnie można łączyć kilka równolegle. Jednak weź pod uwagę, że nie wskazane jest żeby terminator miał dużo mniejszą rezystancję niż szeregowa rezystancja linii bo robi się dzielnik i masz małą wartość sygnału dochodzącego do odbiornika. Czasami musiałem stosować gwiazdę i wtedy pilnowałem żeby wypadkowa rezystancja w środku nie spadała poniżej 50 Ohm a na końcu długich linii terminator nie był znacznie mniejszy niż rezystancja pętli.
Reply to
Mario

Dnia Fri, 25 Jul 2008 22:25:24 -0400, T.M.F. napisał(a):

Sa takie urzadzenia, ze juz jeden terminator za bardzo pullupy obciaza, i wtedy daje sie jako terminator rezystor szeregowo z kondziorem.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.