RS 485, a polaryzacja.

Mam w urządzeniu trzy zaciski do linii sygnałowej RS485:

A, B, oraz shield (ekran, ale ekranu i tak nie ma).

Do urządzenia dochodzi sygnał szyny RS-485 po parze przewodów. Czy istotna jest polaryzacja przy podłączeniu? Jeśli tak, to jak ją zbadać (jaka będzie prawidłowa)?

Osobno od powyższego wszystkie minusy 12V wszystkich urządzeń mają mieć wspólne połączenie.

Reply to
THX
Loading thread data ...

Polaryzacja jest istotna. Jesli sa opisy A i B na obydwu koncach to lacze A-A i B-B, jesli nie pracuje to zamieniam polaczenia na jednym koncu. W 99% ta procedura rozwiazuje problem. Oczywiscie zakladam ze protokol, adresy urzadzen i parametry jak szybkosc, parity itp sa ustawione prawidlowo w obu urzadzeniach przed polaczeniem. W niektorych przypadkach pomaga wlaczenie rezystorow terminacyjnych w urzadzeniach na koncu kabla (dlugi kabel lub duza szybkosc).

Tomek

Reply to
Tom

Zdarzyło mi się kiedyś, że do zadziałania trzeba było wstępnie spolaryzować linie interfejsu, ale szczegółów to już nie pamiętam.

Minusy 12V? Piszesz o masie komunikacji? Zwykle nie jest to konieczne, ale zawsze poprawia działanie. W porządnie zrobionych urządzeniach rs485 podłączony jest przez transoptory. Wtedy należy połączyć masę interfejsów ze sobą (tyle, że ona nie ma nic wspólnego z masą zasilania urządzenia). Przy braku połączenia mas komunikacji interfejsy same ustalą poziom masy i interfejs będzie działał, ale jak masz więcej urządzeń, większe odległości itd, połączenie mas komunikacji zdecydowanie poprawia funkcjonowanie interfejsów.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Konkretnie: "Wszystkie urządzenia podłączone do tej samej magistrali komunikacyjnej RS485 muszą posiadać wspólny potencjał minusa zasilania. W celu zapewnienia tego warunku minusy wszystkich zasilaczy w systemie powinny być zmostkowane dodatkowym przewodem przy czym może to być przewód sygnałowy ponieważ nie będzie on służył to zasilania a jedynie do wyrównywania potencjałów. Minus zasilania systemu może zostać uziemiony w dowolnie wybranym punkcie." THX

Reply to
THX

No to najważniejsze ;-)

-----

Reply to
THX

W dniu 2011-03-08 13:02, Dariusz Dorochowicz pisze:

Często daje się wstępną polaryzację żeby odbiornik nie przebywał w obszarze nieokreślonym bo wtedy szumy powodują częste przełączanie stanów. Odbiornik może być wtedy bardzo często zajęty kompletowaniem ramki - błędnej i w efekcie nie zdąży złapać początku prawdziwej transmisji. Ja polaryzuję dając np 5kohm z A do Vcc (5V czy 3.3V) i

5kohm z B do GND.
Reply to
Mario

W dniu 2011-03-08 13:20, THX pisze:

Konkretnie to jak masz interfejs na optoizolacji to sobie możesz łączyć minusy zasilania ile chcesz, nie będzie to miało żadnego znaczenia. Trzeba wiedzieć, czy interfejs jest izolowany, czy nie. Jak optoizolacji nie masz i masz uziemione urządzenia (z uziemioną masą), to życzę wszystkiego najlepszego w wyrównywaniu potencjałów kablem sygnałowym.

Do twórcy wątka: Jeżeli masz dwa czy trzy urządzenia niedaleko od siebie, prawdopodobnie wystarczy połączyć linie sygnałowe (kwestia tylko ewentualnego odwrócenia sygnałów A-B - kiedyś zdarzyło mi się mieć do czynienia z zestawem urządzeń, w którym łączyło się A z B. W porządnie opisanych urządzeniach masz Tx+ i Tx- Sprawdź, czy "shield" jest połączony z masą urządzenia - jeżeli nie, to właśnie to wyprowadzenie jest przeznaczone do wyrównywania potencjałów układów 485. Zresztą w instrukcji powinieneś mieć informację nt łączenia urządzeń.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.