Różnicówka a TN-C

A jaki idiota łączy N z PE za różnicówką?

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Chyba żaden. Bo to daje wywalenie różnicówki.

Reply to
Irokez

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

Patrząc od strony gniazdek za różnicówką, patrząc od strony przyłącza przed róznicówką.

Reply to
Marcin Wasilewski

A patrząc z boku, to na lewo czy na prawo od różnicówki ma być połączone N z PE? A jak napięcie przychodzi od dołu a wchodzi do różnicówki od góry to gdzie ma być połączenie N z PE - na dole czy na górze różnicówki?

Reply to
cepilek

Użytkownik snipped-for-privacy@onet.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Patrząc od strony schematu instalacji:

przyłącze (L+N) -> połączenie przewodów N i PE -> różnicówka (przewód N idzie przez różnicówkę, przewód PE bezpośrednio na bolce w gniazdkach) -> zabezpieczenia poszczególnych obwodów.

Możemy wrócić do meritum -> dlaczego instalacja bez różnicówki (L+N)jest bezpieczniejsza niż z różnicówką w przypadku upalenia przewodu N?

Reply to
Marcin Wasilewski

W dniu 2010-06-19 21:45, RoMan Mandziejewicz pisze:

Ja widzę to inaczej:

wariant 1:

dwużyłowa instalacja, bolec ochronny do N, różnicówka typu TN-C (nie przerywa N)

w razie porażenia typu faza-rura różnicówka powinna odciąć prąd rażący

w razie upalenia N i porażenia bolec ochronny-rura, różnicówka zadziała, ale nie wyłączy prądu rażącego, bo nie przerywa N

wariant 2:

trzyżyłowa instalacja, bolec ochronny do PE, różnicówka typu TN-S (przerywa N), punkt spotkania PE i N za różnicówką (patrząc od gniazdka)

w razie porażenia typu faza-rura odetnie prąd rażący

w razie upalenia N nic nie zrobi, bo prąd rażący popłynie kablem PE omijając różnicówkę

Wynika z powyższych, że mając instalację TN-C, najlepiej przerobić ją na instalację TN-rura i założyć różnicówki od TN-S (pod warunkiem, że administracja nie wymieni rur na plastikowe)

TN-rura to jest de facto instalacja TT.

Schemat różnych połączeń na tej samej podstacji:

formatting link

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Ależ ludziska o co Wam chodzi już kilka razy w tym wątku, przecież to co spowoduje upalenie "N" spowoduje w pierwszej kolejności wyłączenie napiecia przez zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe - czy wy nie stosujecie takich zabezpieczeń?

Reply to
cepilek

Nie wiedziałem że korozja umie wyłączć nadmiarowo-prądowy. ;P Bo że potrafi żeżreć przewód przy złączkach, zwłaszcza przewód alu, to już widziałem nieraz.

Reply to
DJ

Jak korozja zeżre nadmiarow-prądowy to go i wyłączy fizycznie z obiegu - mało widziałeś jak z tego wynika... a branie pod uwagę naturalnych przyczyn zeżarcia (korozji) aluminium czy miedzi czy nadmiarowo-prądowego nie ma nic do rzeczy z działaniem zabezpieczenia różnicowo-prądowego. Tak rozpatrując to nie żeń się wcale bo cię czeka rozwód lub śmierć niechybna z naturalnych przyczyn...

Reply to
cepilek

W dniu 2010-06-20 10:58, snipped-for-privacy@onet.pl pisze:

Ale jak jest prawdziwa instalacja TN-S i upali się N, to nic się nie stanie, bo N jest odizolowane od PE, w najgorszym razie, jeśli dojdzie do przebicia izolacji N, nastąpi zadziałanie różnicówki, która odetnie N.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

napewno kable warto wymienic na nowe (3 przewody) i zainwestowac w nowa rozdzielnie. Wziac dobrego fachowca (takiego, co robi pomiary i sie podpisuje na protokolach) aby zaprojektowal uklad polaczen, tak aby urzdzenia byly ochronione i abys ty przezyl. Niech ktos to wykona (polaczy) a nastepnie obmierzyc skutecznosci i szybkosi.....ale nie za pomoc przyrzadu na baterie tylko takim prawdziwym, co robi "pierdut" w zywym obwodzie.

A co do mostkowanie zera z ochronnym w gniazdku, to ja takim mostkom nie wierze i pewniejszym jest zmostkowanie w rozdzielni (jak sie nie da inaczej).

U mnie jest tak, ze:

kazde pomieszczenie ma oddzielny obwod na oswietlenie i gniazda (2 oddzielne zabezpieczenia w rozdzielni)

dodatkowo do lazienki obwod dla pralki (i ew. oddzielny 3 fazowy dla podgrzewacza przeplywowego - wiekszy przekroj - to zalezy skad bierzesz CW, bo jak masz gaz, to moze kiedys bys chcial cos zmienic). dodatkowo do kuchni obwod dla lodowki/zmywarki dodatkowo do kuchni obwod 3-fazowy dla kuchenki elektrycznej i ew. jakiegos podgrzewacza przeplywowego

Ostatnio moj kolega pociagnal sobie przewod 3 fazowy (5 x 2.5) do gniazd ogolnych w pokojach, bo wymyslil sobie, ze bedzie mogl w ten sposob (kiedys) doprowadzic zasilanie z obwodu podtrzymywanego z UPS.

Reply to
adresss

Użytkownik snipped-for-privacy@poczta.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Tak to można szaleć jak się domek czy bliźniaka remontuje. Ale jak mam zwykłe mieszkanie to już trochę przerost formy nad treścią ;) Gdzie ja bym taką rozdzielnice zmieścił?

Także zalezy co autor ma na mysli pod pojęciem "mam w domu"

Pozdrawiam.

Reply to
Irokez
Órzytkownik "Adam Wysocki" napisał :

żaby podłączyć róznicufkę to sieć MUSI posiadać przewód uziemienia PE, oczywiście w sieci 2przewodowej przy remoncie można go dodać do instalaci, to znaczy: rozdzielić przewód PEN na N i PE, ale jest jeden warunek, to miejsce rozdzielenia MUSI zostać uziemione, jeśli nie masz takiej możliwości to nici z różnicufki i nie ma sensu nic pszerabiać:O)

Reply to
Pa pa5merf

Użytkownik "Pa pa5merf" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:4c1f9966$1$2598$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Obalenie tezy przez zaprzeczenie - wyłącznik różnicowoprądowy w postaci gniazda wtykowego.

Reply to
William Bonawentura
Órzytkownik "William Bonawentura" napisał:

no i gdzie coś tu niby obaliłeś?:O) różnicufkę możesz sobie nawet podłączyć do szuflady, co nie znaczy że będzie prawidłowo działała i spełniałą foje funkcje!:O)

Reply to
Papo Smurf

Użytkownik "Papo Smurf" snipped-for-privacy@zaguramichopsa.sa napisał w wiadomości news:4c20b169$1$2590$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Głupszy jesteś niż ustawa przewiduje. Zobacz na czym polega działanie wyłącznika różnicowego i sam dojdziesz do wniosku, że uziemienie nie jest mu do niczego potrzebne. Wystarczy aby bolec gniazdka był podłączony z zerem bez jego pośrednictwa. Co więcej do jego działania nawet bolec uziemiający tak naprawdę nie jest potrzebny. Wystarczy, że po przebiciu prąd będzie wracał inną drogą niż poprzez różńicówkę.

Reply to
Marcin Wasilewski

Co to jest ZERO? Bolec ma być podłączony z ZEREM ? - z czym? Z PE czy N ? Jeżeli przyjmiemy, że bolec ma być podłączony z ZEREM to jest z PE bez pośrednictwa uziemienia czyli PE to jest to nonsens. Jeżeli przyjmiemy, że bolec ma być podłączony z N bez pośrednictwa uziemienia to też jest nonsensem, bo bolec to własnie PE, więc dlaczego mamy go łączyć z N? skoro połączenie PE z N powoduje wywalenie różnicówki... Same nonsensy powstają z używania nomenklatury ZERA bo to pojęcie już dawno zdechło śmiercią naturalną o czym niektórzy tu nie wiedzą nadal a bawią się różnicówkami i ZEREM - lepiej pobawić się szafą i różnicówką, czyli wrzucić ją do szafy jak kolega gdzieś wyżej napisał... Nawet WIKIPEDIA dla dzieci podaje, że ZERA nie ma już od lat, czyli od kiedy powstały różnicówki:

formatting link
ę, że łatwo jest komuś zarzucić głupotę, dlatego nigdy nikomu tak niempiszę bo w jakimś temacie sam mogę być głupi, co nie znaczy, że to upoważnia do wyzywania mnie od takich - troszkę kultury panowie...

Reply to
cepilek

...

No własnie nic. Jest tylko zalecenie uziemiania tegoż punktu. (Ciekawe jak mam uziemić w bloku.) Zalecenie, nie obowiązek. Dlatego po rozważeniu wszyskich zaprzeciwów i intencji ustawodawcy, u siebie zrobiłem TT. Niezgodnie z przepisami, więc szczegółów nie opiszę.

Reply to
PcmOL

A praktycznie w bloku przewód ZEROWY tak nazywany według dawnej nomenklatury już dawno jest uziemiony przez wielu użytkowników do kaloryfera lub do rur wodnych z czym się spotykam od lat, więc dawno przejął rolę przewodu PEN, a choćby nawet i nie był nigdzie uziemiony to wykonanie instalacji po nowemu na trzy przewody i rodzielenie tego PEN czy jest on uziemiony czy nie na PE i N gdziekolwiek w tablicy rodzielczej przed różnicówkami: czy je zastosujesz, czy nie, to ma sens bo w razie wymiany instalcji przez właściciela bloku Ty masz już gotową instalcję według nowych zaleceń i nie musisz kuć od nowa swojego mieszkania... To wszystko w tym temacie bo dalej nie ma sensu dyskutować skoro autor postu się nie odzywa i ma nas gdzieś... Widzę tutaj tylko zacietrzewienie i wyzwiska nawzajem - mam nadzieję, że autorowi postu nie chodziło tylko o taką dyskusję... z wyzwiskami od głupców...

Reply to
cepilek

Użytkownik "PcmOL" snipped-for-privacy@A.net napisał w wiadomości news:hvqtq0$nne$ snipped-for-privacy@opal.futuro.pl...

Hmm, jaki to przepis zabrania stosować TT, skoro chociażby w moim miasteczku jest on określony w wymaganiach technicznych ZE ? Połączenie PE z N (czyli TN-S) jest u mnie niedozwolone.

Reply to
William Bonawentura

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.