Rozklejanie rdzenia

Witam,

zamierzam rozpoczac eksperymenty z opisywana niedawno przetwornica, ale niestety nie mam pod reka nowego rdzenia o dostatecznie duzych rozmiarach. Udalo mi sie znalezc rdzen E z przetwornicy impulsowej z video i doprowadzic do jego oddzielenia od karkasu. Niestety zostal jeszcze klej spajajacy kolumny (przetwornica byla w ukladzie flyback, wiec pewnie w srodku jest niezalana szczelina). Czy jest jakis w miare prosty sposob rozklejenia tego? O metodzie wygrzewania w piekarniku wiem z archiwum, ale nie skorzystam. ;-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski
Loading thread data ...

Czyżbyś zapomniał, że mam duże rdzenie? ETD wszystkie rozmiary, E prawie wszystkie, w tym największe oraz największe U. Jeszcze za małe?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Piotr Wyderski

Najmniejszy ETD poradzi sobie z taką mocą - czyli ETD29. Flybacka liczy się zawsze na moc maksymalną w najgorszych warunkach - nie są przeciążalne - albo rdzeń nasycisz albo zadziała ograniczenie prądowe w układzie przetwornicy (o ile jest).

[...]

Skrzydełkowy typu RM?

Maleństwo.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Piotr Wyderski

Tak, mam.

Też.

0.0nic wata? ;-)

Oczywiście - wysoki prąd szczytowy. I w związku z tym straty I^2R gdzie tylko się da.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Piotr Wyderski

Rezygnacja z flybacka przy większych mocach.

O ile znajdziesz MOSFETy dobrze pracujące na wstecznym prądzie...

Te straty nie są wysokie.

Też.

Ba! Trudne pytania zadajesz.

Zależy... Proszę o inny zestaw pytań - te są tendencyjne. Częstotliwość pracy dobierasz sam. Dam Ci prosty przykład: najmniejszym rdzeniem ETD jest ETD29. Potrzebujesz mocy na przykład 20W we flybacku. Możesz dobrać możliwie najmniejszą częstotliwość pracy tak, żeby zminimalizować straty na przełączaniu i naskórkowości - rdzeń daje tak duży zapas, że możesz zejść naprawdę nisko. Jak nisko? Zdecydowanie nie poniżej 20 kHz - żeby nie było słychać przetwornicy. Jeśli masz psa lub kota to nawet nie poniżej 30 kHz ;-)

Zależy od częstotliwości. Materiałem rdzenia zaczynasz się martwić powyżej 150 kHz. Jedyny wyjątek: flyback, gdzie można przemyśleć

3C30/3C34 - stosowane przy trafach/trafopowielaczach w.n..

Wtórne i zależne w zasadzie od konstrukcji mechanicznej. Ważny jest kształt przekroju kolumny środkowej - źle się nawija na kanciastym karkasie grubsze przewody.

Tak przemyślałem sprawę i zastanawia mnie jedno - dlaczego koniecznie chcesz uzyskać niskie napięcia bezpośrednio z przetwornicy wielonapięciowej? Dlaczego nie zrobić tego tak, jak się robi w płytach głównych - czyli wielofazową przetwornicą step-down z wyższego napięcia blisko obciążenia?

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Piotr Wyderski

Za 10 PLN samą płytkę czy cały zasilacz? Jeśli cały zasilacz, to się nie da.

To trzebaby się do Chińczyków zgłosić. Ale oni woleliby 100000 sztuk ;-)

Chyba jednak nie...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pojęcie względne. Masz scalone przetwornice fly-back o mocy ponad 250W (TOP250) też. Wiele zależy od zastosowania.

Naprawdę nie wiem. Wiem, że używa się MOSFETów w tym celu i że MOSFETy w drugą stronę też przewodzą - musisz poeksperymentować.

Pisałem wielokrotnie - utknąłem na wielonapięciowej przetwornicy flyback... Zachowywała się nieobliczalnie :-(

[...]

No to pojedynczy step-down. pMOSFETy niskonapięciowe w SOT-8 widuję...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

[...]

W Polsce nikt tego w tej cenie nie będzie w stanie zrobić. IMHO oczywiście. Koszt części za wysoki. Rdzeń+karkas+zapinki do tej mocy będą kosztować ponad 10 PLN/szt. przy 1000 szt.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Sat, 12 Mar 2005 15:11:18 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "SP9LWH" snipped-for-privacy@autorom.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

To moze niech jeszcze kawe parzy ? :-> Za 10 zl caly zasilacz ? Zartujesz ?

Reply to
BLE_Maciek

Mon, 14 Mar 2005 18:13:13 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "SP9LWH" snipped-for-privacy@autorom.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Ale to jest wytwarzane za pomoca maszyn zasilanych ryzem ;-> W Polsce za same czesci do takiego zasilacza z 50 zl zaplacisz.

Reply to
BLE_Maciek

Jasssne... Jak się okazało jaki to shit i nagle minęła na nie moda. Sprzedawcy wypychali po 20 PLN, żeby choć trochę straty ograniczyć.

Przeprowadź się do Chin - tam za takie pieniądze cuda robią. Ja wiem ile kosztuje goły rdzeń+karkas+osprzęt w _dużym_ hurcie. I zapewniam, że 10 PLN to będzie za mało, żeby kupić rdzeń ETD29 z osprzętem i pokryć koszt nawinięcia trafa. Przy dużym hurcie - a Ty piszesz o marnym 1000 sztuk...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A jakiz to hurt - kup hurtowo w Chinach to sie dowiesz. Ciekawe czy fabryka sprzedaje to na tony, skrzynie czy kontenery :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.