równoległe łączenie dławików

Czy można połączyć równolegle dwa identyczne dławiki od lamp metalohalogenowych, np. każdy do lampy o mocy 200W i zasilać w ten sposób jedną lampę 400W? Może to głupie pytanie, wydaje mi się, że nie można tak zrobić, ale nie wiem dlaczego.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń
Loading thread data ...

Oto co Paweł Paroń napisał:

IMO można.

Reply to
Jacek Maciejewski

Paweł Paroń snipped-for-privacy@freeland.lublin.pl> napisał(a):

Nie.

Nie ma takich.

Pytanie jak pytanie, ani mądre ani głupie ;)

No i dobrze Ci się wydaje :)

Odwróćmy może pytanie: a dlaczego niby by się tak dało? Czy np. zamiast 4 kół do auta osobowego można zastosować jedno duże od ciężarowego?

pzdr., PB

Reply to
Paweł Bochenek

Jacek Maciejewski snipped-for-privacy@go2.pl napisał(a):

He hehe, żartowniś :))) pzdr., PB

Reply to
Paweł Bochenek

No dobra, niech będzie 250W, to był taki przykład.

Nie rozumiem tego porównania. Możesz wyjaśnić dlaczego nie można? Co się będzie działo, czy lampa w ogóle zaświeci, jeśli tak, to z jaką mocą, jeśli nie, to dlaczego, czy coś może się uszkodzić?

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

nie widze zadnej analogii - jak podawac obrazowe przyklady to z sensem... - bardziej poprawne byloby zamaist jednego duzego 4 od osobowego... i wlascwie czemu nie pomijajac mocowanie - nacisk rozlozylby sie na wiekszej powierzchni...

Reply to
PAndy

A czy mozna zamiast dwoch blizniaczych opon po 200mm szerokosci uzyc jednej 400mm ?

Dlawik w takiej lampie ma za zadanie ograniczenie pradu. Dwa rownolegle dadza dwa razy wiekszy prad, co by mniej wiecej pasowalo.

Pozostaje tylko pytanie czy napiecie pracy lampy 400W jest takie same jak lampy 200W [gdyby takowe istnialy]. Bo np w swietlowkach im wieksza moc tym zazwyczaj dluzsza rura, a przez to wieksze napiecie. Rura 36W ma wiec mniejszy prad niz dwie rury 18. ALe jednoczesnie spadek napiecia na dlawiku

36 bedzie mniejszy niz 18. Efekt koncowy trudny do przewidzenia

-choc na oko powinno sie czesciowo skompensowac.

A jak to wyglada w MH to nie wiem - napiecia sa tam chyba podobne.

J.

Reply to
J.F.

Napięcia trochę się różnią, lampa o większej mocy ma trochę wyższe, ale mniejsza o to, chodzi mi o samą ideę równoległego połączenia dławików, czy to zadziała tak jak się spodziewam, tzn. zakładając takie samo napięcie na lampie czy popłynie dwa razy większy prąd. Trochę pogrzebałem w sieci i znalazłem różne informacje, jedni piszą, że można, inni że nie, ale z tych którzy piszą "nie można" to nikt nie napisał dlaczego :)

Chyba nie pozostaje nic innego jak samemu sprawdzić.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Ciekawe dlaczego mialoby sie nie dac.

Jedno ryzyko to indukcyjnosc wzajemna, jesli sa blisko siebie. Na rdzeniach zamknietych raczej bez znaczenia.

A drugie .. nierowny podzial pradu w nasyceniu - i to moze byc ciekawe..

J.

Reply to
J.F.

Jak są jednakowe, tego samego producenta, może z tej samej produkcji, to rozłożą się w miarę równo. "Z braku laku" warto zaryzykować dwa równolegle. Lampka będzie mocniej i krócej świecić. Jakiś teoretyk może podać wzory. Te lampy mają małą żywotność znamionową.

Reply to
SP9LWH

In the darkest hour on Thu, 16 Feb 2006 16:18:52 +0100, J.F <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> screamed:

Czy analogicznie podciągniesz to też pod rezystory/kondenstory? <: Analogia chybiona odrobinę.

Reply to
Artur M. Piwko

Oto co Paweł Bochenek napisał:

No dobra, uściślę. W pierwszym przybliżeniu można, w drugim trzeba sięgnąć po charakterystyki lamp.

Reply to
Jacek Maciejewski

Nie taką znowu małą, 15-20 tysięcy godzin. Jak po "podkręceniu" poświeci

3000, to też będę szczęśliwy.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

hej zadawalem podobne pytanie jakis czas temu tu i tam , dzwonilem nawet do producenta odpowiedzi jak to w polsce jeden tak drugi nie wiec spece praktycy napisali ze mozna , producenci ze nie mozna nie bede opisywac co i jak bo to przydlugie troche

ja przedstawie swoja sytuacje , mam lampe 800W do tego dlawiki 2 x400W najpierw zalaczam lampe na 1 dlawiku a po 30 sek lub 1 min. druga i to dziala jakies 2 lata po za tym przy rozruchu nie katuje lampy duzym pradem a lampa to wysokoprezna rteciowka , tak czy siak wysokoprezna jak twoja jak by cos to w przyblizenu przy rozruchu podobne lampy pobieraja 250% mocy w czasie pierwszych sekund po czym po 1-4 min w zaleznosci od typu lampy prad sie stabilizuje nie dam jednak glowy czy metalohalogenowa zachowa sie tak samo jak rteciowa :)

Reply to
silvvester

Nie będę się spierał Nie wiem jaki masz dokładnie typ

Analizując przypadek dalej, można dojść do wniosku, że w szczególnym przypadku dwa dławiki równolegle przeznaczone dla dwukrotnie słabszych lamp mogą mieć impedancję większą, od tego na większą moc. Spowodowałoby to słabsze świecenie i dłuższą żywotność. Nie wiem jak zmienia się napięcie na twoje lampie i ile zostaje do wytracenia w dławiku.

Reply to
SP9LWH

raczej mozna

mialem urzadzenie ktore dawalo w niebo snop swiatla

mialo dlawiki 2x2500W i lampe wyladowcza 4000W, mozna bylo wstawic mniejsza lampe chyba 2500 uklad dlawikow bez zmian

widac tak mozna

Reply to
MuNiO

A mierzyłeś może pobór mocy całości?

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

I jeszcze jedno, co powiecie na równoległe połączenie różnych stateczników? Ktoś tak mi odpisał na innej grupie:

"If I were you, I'd look for a 175W ballast and wire that in parallel to the

400W. That _should_ in principle drive the lamp at around 575W, but again check the amperage specs."

Jeśli to może zadziałać, to nawet bardziej by mi pasowało, bo mógłbym sobie lepiej dobrać moc, nie 500W, tylko np. 550W, teraz mam statecznik 400W i mógłbym dokupić jeden o mniejszej mocy.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Paweł Paroń snipped-for-privacy@freeland.lublin.pl> napisał(a):

Napięcie ale czego? Napięciem pracy faktycznie różnią się pomijalnie (125/128 V) natomiast _napieciem_zapłonu_ różnią się znacznie. Załóżmy jednak, że napięcie dławika od lampy 250W będzie wystarczające do zapalenia lampy 400W, spójrzmy teraz na prady pracy: dla lampy 250W - 2,2A, dla 400W - 3,6A. Spodziewam się w takich warunkach (2 x 2,2A = 4,4A) stopienia się jarznika. Uściślam więc: "można, bo cżłowiek ma wolną wolę, ale efekt trudny do przewidzenia, po eksperymencie wyniki proszę opublikować w necie". pzdr., PB lampa o wd

Reply to
Paweł Bochenek

Widzę, że "teoretyzujesz" i tylko wprowadzasz niepotrzebny szum. To akurat już jest sprawdzone, lampa 400W zapali się z pojedynczym dławikiem od lampy

250W.

Sprawdzono, że można te lampy przez długi czas zasilać z dławika 1000W. Jak długo to nie wiadomo, bo takich testów nikt nie robił, ale nic się od razu nie "stopiło", więc tym bardziej nie "stopi" się od zwiększenia mocy raptem o 20%.

A prąd pracy tej mojej lampy 400W to jest 4,4A, a nie 3,6A, to jest lampa przystosowana do pracy z osprzętem do lamp sodowych, ale mniejsza o to.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.