ROHS - lider konkursu na najgłupszą dyrektywę

Dla zainteresowanych tematem:

formatting link
P.G.

Reply to
Piotr Gałka
Loading thread data ...

To nie pierwsza i nie ostatnia debilna dyrektywa. Njciekawsze wtym wszystkim jest to ze Made IN China jest zawsze przygotowana na rok wczesniej.

Reply to
::WireFree::

miejmy nadzieję że się nie przyjmie ta kretyńska dyrektywa. Pewnie ludzie zaczną ją omijać tworząc np. pecety które nie są do użytku domowego :-)

Reply to
szlovak

Dnia Thu, 13 Jul 2006 10:00:43 +0200, Piotr Gałka napisał(a):

Nie rozumiem zastrzeżeń. Ołów jest szkodliwy i nie powinien być rozsiewany w środowisku zwłaszcza że nikt nie ma bladego pojęcia jak go z powrotem wyłuskać. Miliony dolców strat jakimi epatuje autor artykułu po rozłożeniu na jednostkę wyrobu to zapewne nędzne grosze. Jakoś nikt nie protestował kiedy likwidowano etylinę. Może dlatego że spaliny śmierdzą, i dlatego każdy rozumie że są szkodliwe :) Najbardziej mnie wkurwia jedynie beztroska z jaką propaguje się oświetlenie rtęciowe, zaniedbując przy tym zupełnie recykling. Nikt nie powinien móc kupić nowej świetlówki nie oddawszy starej. Za 50 lat znów się obudzimy z ręką w nocniku i rtęcią w gnatach (czy gdzie ona tam się odkłada)

Reply to
Jacek Maciejewski

Przypadkiem zobacz idac do spozywczaka co aplikujesz sobie do organizmu codziennie same chemiczne smieci.

A oswietlenie rteciowe nie emituje oparow rteci .

i nie ludz sie ze to jest dla naszego zdrowia gruba kasiora poszla na ROHS .

Reply to
::WireFree::

Bo dla czteroetylku ołowiu znaleziono dobrą alternatywę.

Podobnych przykładów można mnożyć. Są większe problemy dla środowiska niż ołów z elektroniki.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Powitanko,

Moze cos przeoczylem, ale jakos nie widzialem samolotu rozsiewajacego sproszkowane lutowie z urzadzen elektronicznych. Olow jest jednym z najmniej mobilnych pierwiastkow. Poza octanem i azotanem Pb, wiekszosc zwiazkow Pb jest nierozpuszczalna, co sprawia, ze skazenie tym np. wod gruntowych jest conajmniej trudne. Na zlom elektroniczny skladowany na wolnym powietrzu musialby ktos zlosliwie lac do upadlego HNO3. Kiedy byl jeszcze stosowany czteroetylek Pb widzialem wyniki badan zawartosci Pb w poblizu jednej z najruchliwszych ulic w DC - na glebokosci 15 cm w odl 1 m od krawedzi jezdni Pb byl praktycznie niewykrywalny (i to baaardzo czulymi metodami).

Sa metody, najprostrza to wykorzystanie torfu ze wzgledu na jego rewelacyjne zdolnosci absorpcyjne.

Taaa, podobnie jak pare groszy do ceny paliwa nic nie boli;-)

Raczej w tkankach miekkich, niestety takze w mozgu. Co do rteci to swieta racja, gorszego syfu trudno znalesc. Ale to jakos europejsow nie razi.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Użytkownik "Jacek Maciejewski" <"jacmac,wytnij"@go2.pl> napisał w wiadomości news:twgdmcifr3dw$.10b76c6wi8s3u$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Czytałeś to w ogóle ? Streszczę (czytałem to kilka dni temu, mogę coś mylić):

- szkodliwość ołowiu (przenikanie do środowiska) okazała się 100x mniejsza niż w badaniach na których się oparto tworząc dyrektywę,

- to czym się ołów zastępuje jest bardziej szkodliwe niż ołów,

- stosowane procesy są znacznie (kilkakrotnie) bardziej energochłonne (co przekłada się m.inn. na zanieczyszczenie środowiska, efekt cieplarniany itd.),

- produkty są bardziej awaryjne,

- wywalono na to kupę kasy i nadal będzie się wywalać (zapłacą klienci - czyli wszyscy).

Chyba tam było 30$ na PC-ta. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Dnia Thu, 13 Jul 2006 15:17:16 +0200, Piotr Gałka napisał(a):

Nie bądź naiwny, dyrektywy czy ogólnie polityki ekologicznej nie tworzy się posiłkując się wynikami jednego badania.

No, ciekawym co :) Miedź czy srebro?

Jakie procesy? Nazwij je z imienia :) Nie przesadzaj. Podnosisz temperaturę fali o kilkadziesiąt st, i łatwo zapobiec stratom ciepła doskonaląc sprzęt - zmniejszając ilość spoiwa w obiegu czy polepszając izolację cieplną.

Wszystko do czasu. Paradoksalnie, trudności technologiczne większe niż przy stopach z Pb wymogą lepszą kontrolę jakości co spowoduje spadek awaryjności. Współczesne samochody są dużo mniej awaryjne od Forda T mimo tego że są cholernie bardziej skomplikowane technologicznie.

Postęp kosztuje. Za to nie będziesz miał zwariowanych pra-prawnuków z ołowiem w mózgach. Mała cena. Myśl perspektywicznie, w kilkusetletniej perspektywie. No i chwała UE za to że się odważyła, bo liczyć w tym względzie na dobrą wolę koncernów od elektroniki to jak wynająć lisa do pilnowania kurnika albo koncern tytoniowy do walki z rakiem płuc :)

Z mojej strony EOT, nie będę dłużej udowadniał oczywistości.

Reply to
Jacek Maciejewski

Beda rosly whiskersy a na allegro beda sprzedawac "zdrowe" i "zarazone" komputery! A jednak!

Hehe ;-)

m.

Reply to
Martin Lukasik

Użytkownik "Jacek Maciejewski" <"jacmac,wytnij"@go2.pl> napisał w wiadomości news:fwkcvoy8tfj0$.1ikepgjc3josx$. snipped-for-privacy@40tude.net...

I wszystkie z tych kilkuset projektów dyrektyw, które niedawno jednym ruchem wywalono do kosza, były oparte na wielu poważnych badaniach. Dyrektywy to prawo (tworzone przez polityków) - mam jak najgorsze zdanie na temat solidności podstaw używanych do tego procesu.

Tego, że czas lutowania zwiększasz z 5-10s do 20-30s i że na ogrzanie płytki z elementami do wyższej temperatury potrzeba więcej ciepła izolacją nie zniwelujesz.

Być może, ale na razie mam obawy nadal dawać 3 lata gwarancji na swoje produkty, gdy na przykład Analog Devices (AN772) podaje, mniej więcej 2x krótszy czas życia elementów montowanych PbFree, niż klasycznie i to w najgorszym wypadku przyjmując temperaturę od +10 st C w górę, a problemy z cyną zaczynają się od +13 st C w dół.

OK, nie czekam na odpowiedź.

P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Z jaka cyna? Jakie problemy?

m.

Reply to
Martin Lukasik

Czystą.

Zaraza cynowa - użyj gógli.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Powiedzmy sobie szczerze - te urzadzenia trafia na wysypisko. A jest ich coraz wiecej i sluza coraz krocej .. choc coraz mniejsze :-)

A butelka skwasnialego wina moze byc ? :-)

Co swiadczy o tym ze mobilny jednak jest :-)

Inna sprawa .. wie ktos o jakie ilosci chodzi? Bo skoro w paliwie nam nie zaszkodzil, to moze i w elektronice nie zaszkodzi.

Tam zdaje sie ilosci obecnie tez sa sladowe. Mniej tam chyba rteci niz olowiu :-)

Natomiast ciekaw jestem na ile skutecznie dziala recykling - bo mi sie to wydaje nielatwe odzyskac sladowe ilosci rteci z pojemnika stluczki szklanej :-)

Czy przypadkiem przez ten recykling nie fundujemy sobie dzialan pozorowanych ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com

Destylacja próżniowa. A co myślałeś? Ze siada pan ze szpatułką i z wiadra potłuczonych świetlówek wybiera kropleki rtęci ? ;-)

Reply to
Marek Dzwonnik

Piotr Gałka snipped-for-privacy@cutthismicromade.pl pisze:

Tak na marginesie: polecam lekturę pt. "Ekologiczne kłamstwa ekowojowników" p. Mastalerza.

Reply to
Patryk Sielski

Użytkownik "Tomasz Piasecki" <mtbrider@.-nospam-.poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:e95ekb$m0c$ snipped-for-privacy@h82-143-136-230-static.e-wro.net.pl...

kolego mylisz sie

pracuje w firmiwe ktora montuje oswietlenie uliczne

kazali nam kupic specjalny kontener na rteciowki , specjalnie przygotowac miejsce skladowania itp

Reply to
MuNiO

Dnia Thu, 13 Jul 2006 21:06:46 +0200, MuNiO napisał(a):

Gros rtęci przechodzi przez zastosowania w gospodarstwie domowym i jest rozpraszana po domowych śmietnikach. Może w dużych miastach jest sieć pojemników, ale w Zielonej Górze na pewno nie, nie mówiąc już o tzw. głębokiej prowincji :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Ze destylacja to wiem, ale ile zostaje uwiezione w stluczce, a ile wylatuje przez pompe prozniowa ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Jacek Maciejewski" <"jacmac,wytnij"@go2.pl> napisał w wiadomości news:fwkcvoy8tfj0$.1ikepgjc3josx$. snipped-for-privacy@40tude.net...

rozumiem ze akumulator olowiowy w swoim aucie juz wyeliminowales w trosce o zdrowie - bo olowiu w nim pewnie wiecej niz w 50 komputerach.

pzdr

Reply to
Przemek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.