Robię trawiarkę do płytek

Do tego celu wykorzystuję grzałkę 100W oraz pompkę powietrza. Sterowanie grzałką za pomocą uP i czujnika cyfrowego dallasa. Mam pytanie w jakiej temperaturze powinno wytrawiać się płytki. Piszę program a nie robię płynnej regulacji temp tylko kilka ustawień na najczęsciej używane temp. Rozumiem,że taka grzałka skraca czas wytrawiania płytek. Czy są jeszcze jakieś zalety podgrzewania roztworu? Może nie warto robić podgrzewania a tylko coś co spowoduje ruch roztworu?

Reply to
dArek
Loading thread data ...

Armatą do wróbli? Chyba przesada.

B327 - ok. 40 stopni.

I jedno i drugie. Na przykład rurka z dziurkami na dnie i pompowanie powietrza.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mam jeszcze pytanie na jakie materiały nie działa B327? Czy mogę użyć pojemnik plastikowy? Czy musi to być pleksa o odpowiedniej wytrzymałości chemicznej?

Reply to
dArek

Pojemnik plastykowy oczywiscie bedzie ok :) Chodzi o to zeby nie byl to metal (Fe i Cu lubi podjesc :)))

Pozdrawiam Piotr

Reply to
BYRRT!

hehehe, to chyba oczywiste :)

Reply to
Terrmit

swoja droga ciekawe jak reaguje stal nierdzewna??

ps. ja urzywam stalowej brytfanienki... caly pic polega na tym ze jest emaliowana :))))

Pozdrawiam Piotr

Reply to
BYRRT!

Stal nierdzewna i kwasodporna z wyjątkiem specjalnego gatunku odpornego na chlorki zachowuje sie tak zamo ja zwykła stal. Rozpuszcza się w chlorku żelazowym. Tylko troche wolniej. W obróbkach galwanicznych uzywa się PCV na wszystkie zbiorniki. PCV daje się łatwo obrabiać, giąć i spawać. Tomek

Reply to
Tomek

Tylko uwaga na plexe bo np. u mnie wszszystko było ok do momentu kiedy trzymałem wytrawiacz w akwarium. Jakieś 2-3 miesiące temu wylałem wytrawiacz, a akwarium umyłem i odstawiłem. Wyciągam je kilka dni temu a tu zonk. Plexa popękała. Poprzednio miałem w akwarium wytrawiacz około 1.5 roku i nic się nie działo. Radziłbym więc przechowywać B327 w akwarium. Jak chcesz to podeśle Ci kilka fotek. Pozdrawiam.

Reply to
Dariusz Matysiuk

Użytkownik "dArek" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:d3ojf5$ojs$ snipped-for-privacy@korweta.task.gda.pl...

Podgrzewanie to bardzo fajna rzecz, ale nie przegnij z temperaturą, bo po pierwsze podtrawia, a po drugie jak zacznie parować to powytrawia Ci kilka rzeczy w mieszkaniu :) po chlorku pięknie rozsypują się firanki :) , ten sam skutek uzyskasz przy zbyt intensywnym napiewietrzaniu, myślę że zamiast napowietrzania równie skuteczne lub nawet bardziej byłoby aktywne mieszanie, np. pompka z zamkniętym obiegiem. Co do temperatury to myślę że koło 40 stopni byłoby OK. Konkretna uwaga to trawienie płytek w pionie, widziałem też taki patent jak silniczek z przekładnią i wykorbiony wałek, płytka była delikatnie ruszana w czasie trawienia. Co do materiału to znajomy miał robioną ze szkła klejonego na silikon

Reply to
Piotr Pitucha

Ja sobie zrobilem wlasnie cos takiego, mialem kawalki szyby wiec poprzycinalem je i pokleilem zwyklym silikonem na styk, tylko trzeba uwazac zeby sie nie rozjechalo gdy silikon jest jeszcze miekki. Od spodu przykleilem dwie deseczki zeby to wszytko stabilnie stalo i jest ok. Wczesniej probowalem pokleic to miniakwarium klejem w pistolecie (nie wiem jak sie to nazywa) ale niestety mimo wielu prob nie dalo sie tego uszczelnic : ((

Reply to
Michal

Jak najbardziej proszę o fotki bo szczerze mówiąc to takiej wytrawiarki na oczy nie widziałem. Tylko słyszałem, że można coś takiego zrobić. Mój email jak w poście trzeba tylko skasować na końcu znaczek "_".

Reply to
dArek

Cytat: cena: 9,00 zł Wybrana wersja: moc: 10W dostępny: TAK 285-001760-00

• do stosowania w pełnym zanurzeniu • prosta obsługa , łatwa konserwacja • mocowane do szyby akwarium za pomocą przyssawek • zapewniają odpowiednią temperaturę w zbiorniku • istnieje możliwość dobrania mocy grzałki do wielkości zbiornika w celu podniesienia temperatury o daną ilość stopni

TO JEST CYTAT ZE SKLEPU INTERNETOWEGO. WYNIKA Z NIEGO ŻE MOŻNA KONKRETNĄ GRZAŁKĄ PODNIEŚĆ TEMP O ILEŚ STOPNI. MOŻE SĄ JAKIEŚ KALKULATORY W INTERNECIE LUB JAKIEŚ WZORY? Jaką grzałkę wybrać żeby przy 3 litrach wody było okolo 40C. Mam za dużo wydatków żeby kupić grzałkę z termostatem albo wykonać termostat :/.

Reply to
dArek

Myślałem żeby zamiast nadmuchu powietrza czy ruchu płytki zrobić jakieś mieszadło, które będzie delikatnie wprawiało w ruch substancję. Czy to zda egzamin?

Reply to
dArek

dArek napisał(a):

formatting link
powinien być link do artykułu z trawiarką...

Reply to
Daniel Dawid <Light'I> Majewski

Teoretycznie mieszanie powietrzem jest lepsze. Tlen utlenia wtedy chlorek żelazawy do żelazowego i roztwór na dłużej starcza. Jak trawisz to dobrze jest dodać trochę jakiegoś mydłate chnicznego. Zmniejsza napięcie powierzchniowe i proces łatwiej zachodzi. Przy napowietrzaniu piana jaka sie robi na powierzchni zabezpiecza przed parowaniem.

Reply to
Tomek

Michal napisał(a):

Klejenie akwarium glue-gunem nie ma najmniejzego sensu - za szybko stygnie i twardnieje, szczególnie w kontakcie ze szkłem.

Reply to
badworm

Jaki klej do szyb będzie najlepszy? Czy taki silikon dekarski (odporny na wodę, właściwie to służy on do uszczelniania dachów) będzie si? Planuję pociąć szybę i oszlifować ją papierem ściernym. Potem problem - jak zrobić otwory? Wiertarką :)?

Reply to
dArek

Szklo mozna wstepnie podgrzac do wiekszej temperatury - tylko pytanie jak ten glue sie potem trzyma, bo na moj gust to raczej kiepski bedzie.

J.

Reply to
J.F.

Sa specjalne silicony do klejenia akwarium Polecam

Reply to
Wojtek

Ale czy sa specjalne do akwarium do trawienia ? Odporne na FeCl3, nadsiarczany, H2O2, kwasy mocne .. i czym tam sie jeszcze trawi :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.