RFM12-BP moduł

Witam, Muszę sie dobrać do modułów RFM12-BP, w tym celu zabrałem się za projektowanie płytki testowej ale nie chcial bym wszystkich połączeń robić na pająka ani też wszystkiego łączyć na "sztywno". Choćby dlatego że wiele osób meldowało problemy w przypadku zbyt długich doprowadzen pomiędzy procesorem a modułem. Stąd moje pytanie, jakie sygnały muszę bezwzględnie doprowadzić do modułu aby z nim sie "dogadać"? Czy jest tu ktoś kto to przerobił w praktyce? Dodam że nie potrzebuję żadnych wyczynowych szybkości, zwykłe zdalne sterowanie ale z możłiwie jak największym zasięgiem. Zakładam nawet możliwość zamocowania całości na jakiejś "dobrej" antenie zewnetrznej.

Reply to
Gejzero SQ3OGX
Loading thread data ...

W dniu 2011-05-03 23:03, Gejzero SQ3OGX pisze:

W praktyce przetestowałem połączenie, w którym wykorzystałem piny:

- GND

- VDD (3V3)

- SDI

- SDO

- SCK

- SEL

- nIRQ (to nie jest konieczne)

- FSK (rezystor 10k do 3V3)

- VCC-PA (max 12V!) Generalnie, przy uruchamianiu tego modułu polecam przeczytać dokumentację układu SI4421 bo z tego co pamiętam HopeRF dostarczał kiepską dokumentację do swojego modułu... Ale to było dawno i mogło się już coś zmienić.

Reply to
B.K.

W dniu 04.05.2011 01:15, B.K. pisze:

Witam Jeśli zależy na zasięgu, to bezwzględnie należy poprawnie sterować wejścia RXEN i TXEN. Widziałem na necie kilka rozwiązań, w których oba te wejścia były na stałe podłączone do VDD (niekiedy przez kilkuset omowe rezystory). Jest to kiepski pomysł, bo wejścia te przełączają diodowe klucze wzmacniacza sterującego PA nadajnika i wzmacniacza w.cz. odbiornika. Uaktywnienie sygnału TXEN podczas odbioru powoduje, że czułość odbiornika spada na pysk. Kolejna sprawa jeśli chodzi o maksymalne zasięgi to filtr p.cz. odbiornika trzeba skonfigurować możliwie wąsko (67kHz lub 150kHz), a co za tym idzie konieczne jest dokładne skalibrowanie oscylatorów kwarcowych w modułach. Jest to tego celu specjalny rejestr. Moduły te potrafią mieć spore rozrzuty w częstotliwościach rezonatorów kwarcowych

10MHz i pomimo identycznego skonfigurowania dwóch modułów ich rzeczywista częstotliwość pracy może się na tyle różnic, że przy wąskim filtrze p.cz. nie potrafią się dogadać.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:4dc0f1d0$0$2446$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Też się nad tym zastanawiałem, nawet analizowalem pobieżnie budowę tych dodatkowych wzmacniaczy. Choć myślałem że sterowanie tymi wzmacniaczami wprowadzono aby zminimalizować pobór mocy.

Z tego co pamiętam to chyba jest wyjście wewnętrznego zegara aby sprawdzić na jakiej faktycznie pracuje częstotliwości. Przyglądałem się temu jakieś 3 miesiace temu jak nabyłem moduły i nie wszystko pamiętam, a że przyszedł czas się nimi wreszcie "pobawić" to zaczynają się klarowac moje pytania:)

W majowej EP jest projekt "Zdalne sterowanie do iPoda" na modułach RFM12, jednak jego zawartość jak dla mnie po pobieżnym przeczytaniu jest delikatnie mówiąc płytka. Brak jakiegokolwiek kawałka przykładowego programu sterującego czy choćby procedury komunikacji między prockiem a modułem. Chyba że coś dołączyli na płycie, która dotrze do mnie wraz z gazetą. Miał bym juz jakiś punkt zaczepienia bo moduły chyba sa ze sobą kompatybilne na poziomie komunikacji, poza tymi dodatkowymi wzmacniaczami.

Reply to
Gejzero SQ3OGX

W dniu 04.05.2011 08:52, Gejzero SQ3OGX pisze:

Jest wyjście CLK, które idzie przez wewnętrzny programowany dzielnik.

Na poziomie komunikacji są całkowicie kompatybilne. Od strony obsługi jest różnica jeśli chodzi o ustawianie mocy wyjściowej. W module 12BP wzmacniacz mocy pracuje w klasie C i regulacja mocy w rejestrze TX Configuration Control Command praktycznie nie działa. Poniżej pewnego poziomu wzmacniacz mocy w ogóle nie pracuje, a od pewnego poziomu PA pracuje już pełną mocą. "Regulację" mocy wyjściowej można zrobić zmieniając napięcie zasilające VCC-PA. Z praktyki nie polecam zasilania wyższego od 9V bo tranzystor PA dość mocno się nagrzewa.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk"

Dobrze to wiedzieć, także do testów zapewne będzie trzeba obniżyć. Jednak urządzenie będzie służyło do wysłania raptem kilku bajtów raz na jakiś czas (dzień - może miesiąc) to chyba dam pełne zasilanie PA. Czytałem też o spaleniu PA podczas uruchamiania tych modułów, podobno wynikało to ze złego zasilania i niepoprawnego prowadzenia lini sygnałowych ale ile w tym prawdy ?

Reply to
Gejzero SQ3OGX

W dniu 04.05.2011 11:21, Gejzero SQ3OGX pisze:

Jeśli podczas uruchamiania PA jest zasilane z 12V, to wystarczy błąd w programie w wyniku którego nadajnik będzie pracował bez przerwy kilkadziesiąt sekund i można usmażyć tranzystor w końcówce mocy. Zwłaszcza przy antenie typu Kawał Drutu Niekoniecznie Prosty o impedancji bliżej nieokreślonej ;-) Z drugiej strony taka antenka przylutowana bezpośrednio do modułu może wyindukować w ścieżkach sygnałowych całkiem niezłe napięcie w.cz.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik "Gejzero SQ3OGX" <gejzer snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:ipqtj6$lva$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Tak jak myślałem źródło programu jest na płycie dołączonej do gazety. To tak na przyszłość może się komuś ta informacja przyda.

Reply to
Gejzero SQ3OGX

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.