RFID czy cos..

Mam dość dużą kolekcję różnych płyt w której mimo okresowych wysiłków zapanowuje burdel. 2, spore, wielosegmentowe stojaki na płyty i poszukiwania jednej w tym całym buszu.

Widze to tak, łaże z jakiś czytnikiem i zamiatam nim po regałąch, a on mi pipa. Coś na zasadzie wykrywasza kabli pod napięciem w ścianie. Jak zrealizować taką funkcję, żeby mi coś pokazywało gdzie znajduje się jakaś płyta przynajmnie z dokładnością do tych kilkunastu centymetrów? Tych płyt jest sporo, więc też cena "tag'a" nie powina być za duża. Inne pomysły tez mile widziane.

PS.: mam to zdygitalizowane, ale czasami potrzebuję kontaktu fizycznego :)

Reply to
Marcin Debowski
Loading thread data ...

W dniu 2018-08-01 o 03:02, Marcin Debowski pisze:

Burdel sam się nie robi :]

Kod kreskowy/ drukarka passcode/nalepki/czytnik z Biedronki/program?

Wydrukować/nalepić na brzegu pudełka? No tak, nie ma pudełka :/ albo jedno typu "pręgierz" i 50szt na kupie :D Numeracja/lista porządek? No tak, zdjęta z "kija" jako 23 a wraca na początek, bo liczyć się nie chce. Pisak "permanent" wyschnięty/zaginął/ukradli...kartka samoprzylepna się skończyła, długopis w Belwederze, lista w txt w kompie nieaktualizowana z pozycją, płyta pożyczona a miejsce zapchane inną bez opisu... do tego napęd nie czyta, nie wiadomo czy popsuty napęd czy płyta ale tłoczoną czyta...może "otwarta" i coś niebangla bo ktoś nie zamknął albo pusta i czas stracony na domniemania...

Hmm, coś a'la szafa grająca ale przerobiona na groszówki z łapką. Wciskasz opisany guzik a ona Ci płytę wypluje do ręki i czeka, żebyś jej wsunął po użyciu, naciskając guzik "upload" wtedy się burdel nie robi :] Po jakimś czasie, jako Admin, opróżniasz skarbonkę i kupujesz sobie lizaka :)

Ukrainka? To zacna pomoc :) Płytę znajdzie, odkurzy i kontakt fizyczny...cena niewielka. Można opierdolić jak się pomyli....

Reply to
LordBluzg®

W dniu 01.08.2018 o 03:02, Marcin Debowski pisze:

Nie znam się to się wypowiem. Zdaje mi się że rfid może przeczytać tylko kilka (np 4) jednocześnie. Byłby problem gdyby w zasięgu było ich więcej. Któreś mógłby pominąć. Ale może dałoby się sprawdzić np przy pomocy komórki z NFC. Tagi 13.56 MHz są nawet po 80 gr.

Reply to
Mario

W dniu 01.08.2018 o 14:01, Mario pisze:

Na Ali można kupić 100 szt za 9,32 $

Reply to
Mario

W dniu 2018-08-01 o 14:01, Mario pisze:

Na pewno jest jakieś ograniczenie ale nie 4. W przemyśle stosowane sa rozwiązania gdzie przez "bramę przejeżdża załadowana platforma i brama skanuje na raz dziesiątki towarów z tagami RFID

Reply to
Roman Rogóż

W dniu 2018-08-01 o 14:10, Roman Rogóż pisze:

Przypuszczam, że taka technologia nie pozwoli zlokalizować konkretnego towaru co do kilku cm. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Marcin Debowski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:BE78D.649959$ snipped-for-privacy@fx03.ams...

wyznaczyc sobie date kontaktu, w ramach niego uporzadkowac i odkurzyc, po czym zamknac na kluczyk, zeby nie korcilo :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2018-08-01 o 03:02, Marcin Debowski pisze:

Lenistwo z Ciebie wyziera :) Półki należy ponumerować, i całość kolekcji wprowadzić (inna spawa "jak" wprowadzić) do kompa. Potem, gdy potrzebujesz jakiegoś kawałka muzy, to wpierw szukasz go "logicznie", w zapisie komputerowym, a on Ci podaje adres czysto fizyczny.

Reply to
BaSk

W dniu 2018-08-01 o 14:01, Mario pisze:

Lepszą opcją byłoby przerobienie stojaka. Przy poszczególnych płytach/półkach zamontowanie LED, podpięcie ich do jakiegoś "mulisłicza" a reszta do kompa. W kompie plik excella z opisem i z linkiem do adresu i bangla :] Odpalasz plik (szukaj), klik i zapala się dioda przy jednej z kilku tysięcy płyt :] Wciągasz rączkę i masz płytę w ręce w ciągu kilku sekund. Problemem pozostaje jedynie włożenie płyty na to samo miejsce, z którego została wyjęta.

Reply to
LordBluzg®

widze że są już takie gotowe rozwiązania :-)

formatting link

są też takie, które nakleja się na płytę CD

formatting link

Reply to
cezar

W dniu 01.08.2018 o 03:02, Marcin Debowski pisze:

Jak właściciel kilku tysięcy płyt powiem: jedyna możliwość to przyzwyczajenie się do istniejącego stanu rzeczy, wszelkie próby katalogowania, tagowania etc są z góry skazane na porażkę. Tak po prostu jest.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2018-08-01 o 15:34, LordBluzg® pisze: [...]

Nawet "prawie gotowiec" jest:

formatting link

Reply to
LordBluzg®

W dniu 2018-08-01 o 15:51, Paweł Pawłowicz pisze:

jukebox ?

Reply to
Roman Rogóż

W dniu wtorek, 31 lipca 2018 20:02:26 UTC-5 użytkownik Marcin Debowski napisał:

Tylko kody kreskowe i jakas aplikacja ale i tak bedzie wolniej niz czytanie etykietki oczami. Jak koledzy zauwazyli rfid moga miec problemy z czytaniem wielu tagow zlokalizowanych blisko siebie no i cena to nie sa pojedyncze grosze, choc jakby poszperac to da sie pewnie znalezc tanio.

I i tak bedzie problem bo takiego taga nie przyczepisz do plyty, musi byc na kopercie lub pudelku. I sie robi problem bo albo mozesz nadal miec pomieszane miedzy pudelkami albo bedzie ich duzo w kupce bo koperty sa cienkie.

Albo porzadek i jakis proces ukladania albo szukanie ich jak trzeba. Mysle ze czas potrzebny na jedno czy drugie sobie ocenisz i wybierzesz co lepsze.

Reply to
sczygiel

W dniu 01.08.2018 o 16:46, Roman Rogóż pisze:

Może to perwersja, ale lubię wyjąć płytę z pudełka, włożyć do odtwarzacza CD, usiąść w fotelu i posłuchać. Tak po dawnemu, przez głośniki :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Kiedyś myślałem o czymś takim w dużym magazynie szufladkowym: Wskaźnik laserowy na głowicy obrotowo-uchylnej sterowanej oczywiście z komputera. W dzisiejszych czasach do poskładania właściwie z gotowych klocków za grosze, ale można jeszcze prościej: postawić projektor naprzeciw tych stojaków i gotowe. Projektor nie musi być wysokiej jakości, więc cena nie zabije. W roli komputera Rpi. Program do napisania w jeden wieczór. Oczywiście przy takim rozwiązaniu pyty musimy odkładać na swoje miejsce.

Reply to
Mirek

I żeby znów nie było "umorzono z powodu niewykrycia sprawców", winę za to ponosi niejaki Boltzmann.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Ma pomocników z dużym doświadczeniem.

Mam, ale to nie pokaże (przybliży) lokalizacji.

To są płyty wszelakie (CD, DVD, VCD, BD) w pudełkach, ale też chciałbym aby na półkach siedziały niejako tematycznie, np. kino polskie, konkretni wykonawcy w jednym miejscu. Problem, że jak się uzywa to z czasem, powolutku zwiększa się entropia i zaczyna brakować tytułów, na które ma się właśnie ochotę.

Ukrainka (lub analogii) to dobry pomysł, ale żona się rzuca a te wszystkie płyty aż tak wytrzymałe nie są.

Reply to
Marcin Debowski

Problem w wizualnej identyfikacji jest taki, że moje dziecie może wepchnąć płytę okładką do środka i po ptokach. No i trzeba mieć czas aby się w to zabawić.

Reply to
Marcin Debowski

Hehe. Mam tylko pod 2k tych płyt ale czytając komentarze w tym watku na to chyba wyjdzie.

Bo inaczej to trzeba by je zamknąć do jakiejś kontrolowalnej szafy i opierac się na optycznych kodach, ale to z kolei nie ma sensu, bo ja nie chcę ich zamykac a mieć na półce. Zamkniete już mam w serwerze plików.

Reply to
Marcin Debowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.