[Retro] Interfejs magnetofonu

Wróciłem ostatnio do swojego projektu komputera ośmiobitowego na 6502. Obecnie projektuję do niego płytkę I/O (płyta z CPU i pamięciami została uruchomiona już jakiś czas temu. Na płytce jest już większość interesujących mnie układów (m.in. UART, timer, złącze karty CF, kontroler klawiatury AT 8242 oraz 8255 dodający porty GPIO). Zostało trochę wolnej powierzchni, którą chciałbym wykorzystać na interfejs magnetofonu kasetowego. Nie będzie on główną pamięcią masową, a raczej "sentymentalnym" dodatkiem. Przestrzeni na płytce nie zostało niestety zbyt dużo, a nie chcę jej powiększać, aby zachować ten sam format co w przypadku płyty CPU.

Zależy mi więc na jak najprostszym i "kompaktowym" rozwiązaniu. Początkowo planowałem skopiować układ z CA80, ale tam wymagana jest linia zasilania -5V (a więc muszę dodać pompę ładunku), poza tym wzmacniacz operacyjny, dwa układy TTL i trochę elementów pasywnych. Być może uda mi się to upchnąć na dostępnej powierzchni przy pomocy elementów SMD, ale całkowicie pewien nie jestem.

Może istnieje jakieś prostsze rozwiązanie od tego zastosowanego w CA80?

Do "rozmawiania" z interfejsem magnetofonu planuję wykorzystać dwie linie 8255, czyli tak jak to zrobiono właśnie we wspomnianym CA80.

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Dnia Wed, 4 Sep 2019 08:37:35 +0200, Atlantis napisał(a):

Są jakieś ogólnodostępne i sprawdzone schematy takich ośmiobitowych komputerów. Rozumiem, że ta karta CF będzie robiła za "dysk twardy".

W tamtych czasach ponoć programy były nadawane przez radio. Nagrywało się to na magnetofonie kasetowym, a potem to wgrywało się do komputera. Ile kB/MB wchodziło na kasetę 60 i 90 min? Interesują mnie parametry takiej transmisji i technologia. Czy to nie było aby coś w rodzaju transmisji dźwięków modemowych przez radio?

Reply to
adam13lat

W dniu 2019-09-04 o 11:09, adam13lat pisze: [...]

W Atari było FSK.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

W dniu 2019-09-04 o 11:09, adam13lat pisze:

Tak to było słychać jak pisk, rodzaju modulacji nie znam ale podobne do modemowych.

Reply to
jacek

W dniu 04.09.2019 o 12:56, jacek pisze:

Różne były, na przykład:

formatting link
Nawet napisałem kiedyś programik do wczytywania i konwersji programów z ZX81 na ZX Spectrum.

MJ

Reply to
Michał Jankowski

poszukaj schematów układów "TURBO" do Atari,

np taki:

formatting link

BTW - czy to jest to cudo?

formatting link
c.

Reply to
cezar

Ok, dzięki. Spróbuję doczytać. Myślałem też o zastosowaniu fabrycznego mikrofonu z C64 albo malego Atari. Bo z tego co pamiętam ( w przeciwieństwie np. do Spectrum) te magnetofony były wyposażone w analogową część elektroniki, a na złączu były wyprowadzone już analogowe sygnały.

Tak i nie. To jest projekt poboczny. Najpierw zacząłem składać komputer ośmiobitowy, a pracując nad nim doszedłem do wniosku, że można by na tym zrobić coś w rodzaju współczesnego mikrokontrolera. Powstała więc zmodyfikowana wersja płytki procesorowej, z nieco innym układem pamięci (więcej pamięci programu niż RAM-u), pamięcią EEPROM do przechowywania konfiguracji oraz procesorem w wersji CMOS. Dorobiłem też do tego moduł z przyciskami i wyświetlaczem hd44780. Teraz wróciłem do projektu komputera i projektuję wspomnianą płytkę I/O.

BTW nie sądziłem, że to nagranie będzie miało taki zasięg, że do mnie wróci. ;)

Reply to
Atlantis

Nie bądź taki skromny - kilkukrotne wystąpienie na Hackaday-u to też niezły wyczyn :-)

c.

Reply to
cezar

Troche pomieszałeś.

W spectrumie do komputera wchodzi Analog i ULA zajmuje się dekodowaniem. W Atari DATA wchodzi już cyfrowo. Nie wiem jak w C64 - nigdy nie miałem. Oczywiście generowaniem sygnału do nagrywania zajmują się już układy komputerów (Pokey w Atari, SID w C64 i ULA w Speccy) Jeśli chcesz coś nagrywać to będziesz musiał się zmierzyć takze z tym problemem.

tutaj masz jak ktoś to rozwiązał

formatting link
widzialem też gdzieś projekt gdzie ktoś użył 555 do generowania jak i dekodowania.

c.

Reply to
cezar

Z punktu widzenia szybkości wczytywania *bez* przeróbek ZX Spectrum oferował całkiem przyzwoitą prędkość, w dodatku część analogowo-cyfrowa jest łatwa do podejrzenia w projekcie Harlequin. Daje to możliwośc stosowania zwykłego magentofonu, zazwyczaj lepszej jakości.

formatting link
Tylko że to raczej nie ma sensu. Jak już musisz robić jakiś interfejs to zwróć uwagę na to że zarówno C64 jak i Atari mają bardzo skomplikowane stacje 5.25" (własny CPU) z bardzo prostym i wygodnym interejsem. Dodatkowo są emulatory tych stacji czy kable do PC. W efekcie czego możesz sobie wykorzystać taki emulator zamiast stacji lub relatywnie prosty "kabelek" do PC. Całość sprowadza się do jakiejś odmiany interfejsu typu UART.

A trzeba było od razu uderzyć w zrobienie jakiegoś klona CP/M i wtedy w środku można napisać sterownik do stacji. I czemu nie od razu 5.25". Fizycznej ...

Reply to
heby

Zaiste, w którymś numerze "Mikroklanu" był interface do zwykłego magnetofonu dla Atari

Proponuję rzucić okiem na wschód (układ ULA jakoś białorusini obeszli):

formatting link
Włodek

Reply to
invalid unparseable

Pierwsze pieniądze jakie zarobiłem w życiu to na produkcji interfejsów magnetofonu do Atari. Najpierw wg. schematu z jakiegoś pisma, potem wymyśliłem swój "cyfrowy" na 74123. Obudowa była po symetryzatorze antenowym, z logo atari zrobionym domowym sitodrukiem. I opylałem toto na giełdzie komputerowej.

Wiem, że to nikogo nie obchodzi, ale przypomniałeś mi...

Reply to
sundayman

Doszukiwanie sie sensu w projektach Atlantisa nie ma sensu i ten kompletny brak sensu lubię :-)

Reply to
Cezar

Dnia Wed, 4 Sep 2019 12:56:36 +0200, jacek napisał(a):

Ile kB mogło wchodzić na kasetę 60min, 90min? Ktoś to kiedyś sprawdził? Tj. zatankował kasetę pod korek?

Czy technologia wówczas pozwalała na nadawanie takiego sygnału modemo-podobnego ale w zakresie niesłyszalnym dla ludzkiego ucha? Czy były/są modemy dźwiękowe pracujące poza zakresem słyszalnym dla ludzkiego ucha?

Reply to
adam13lat

W dniu 2019-09-05 o 07:35, adam13lat pisze:

zapisanie całej pamięci RAM Spectrum48 (czyli 64 kB) zajmowało 5 minut Przelicz sobie

Nie było czym zatankować. Jak napisałem powyżej 5 minut to były najdłuższe możliwe zapisy. Oczywiście można było zapisać kolejne zrzuty danych jeden po drugim aż do końca taśmy i tak się robiło

Nadawanie ? że niby w audycji radiowej ? Radio z założenia jest przystosowane do przesyłania częstotliwości audio więc to się wzajemnie wyklucza. Na upartego pewnie dało by się skonstruować coś do przesyłania danych jako sygnał wideo w ramach audycji telewizyjnych, ale to wymagałoby posiadania przez odbiorców magnetowidów i dedykowanego układu zamieniającego sygnały wizji na jakiś strumień danych akceptowany przez ówczesne komputery. Przesyłanie danych jako audio wymagało tylko posiadanie magnetofonu który był równocześnie normalną pamięcią masową dla ośmio-bitowców.

Skoro poza zakresem słyszalnym to już nie dźwiękowe :) DSL, ale to już nie jest dźwięk.

Reply to
Roman Rogóż

Dnia Thu, 5 Sep 2019 07:54:34 +0200, Roman Rogóż napisał(a):

Tak.

Tzn jest to technicznie niemożliwe?

Czy przy pomocy dwóch krótkofalówek, z których jedna będzie przypięta do obroży psa i nastawiona stale na odbiór, nie przywołam mojego psa specjalnym gwizdkiem, gdy zagwiżdżę do mikrofonu mojej krótkofalówki, gdyby pies znalazł się poza zasięgiem tegoż gwizdka?

Pisząc "dźwiękowe" miałem na myśli technologię i miałem na myśli "taki dźwiękowy" ale z małym "zezem" lekko poza zakres.

A te piski to reprezentowały 0 i 1 czy raczej cóś w zapisie 16-stkowym?

A idea-fix podobna? Czy nie?

Reply to
adam13lat

W dniu 05.09.2019 o 08:18, adam13lat pisze:

Nie da rady. Technicznie jest to możliwe, ale pasmo tego typu urządzeń jest ograniczone do pasma telefonicznego, czyli ok 3 kHz ze względu na szerokość kanału i tym samym możliwość stosowania większej liczby kanałów. Ma być zrozumiała mowa i to wystarczy.

Reply to
Cezary Grądys

W dniu 2019-09-05 o 08:18, adam13lat pisze:

Jeżeli zakładamy, że są to standardowe nadajniki i odbiorniki radiowe działające zgodnie z prawem telekomunikacyjnym w legalnych zakresach i szerokościach modulacji to nie. Jeżeli zrobisz sobie własny nadajnik i odbiornik (albo zmodyfikujesz standardowe) i będziesz nadawał częstotliwości ponad akustyczne np. na falach z zakresu UKF to oczywiście możliwe Paru, niedzielnych krótkofalowców zostało już namierzonych przez służby i dostali kolegium np za nieświadome zakłócanie pracy urządzeń nawigacyjnych na lotniskach etc.

Jeżeli standardowych krótkofalówek to nie.

Zobacz o jakich częstotliwościach mówimy

formatting link

W dużym uproszczeniu 01

nie To coś bardziej złożonego

formatting link

>
Reply to
Roman Rogóż

Hmm... Z jakiegoś powodu ubzdurałem sobie, że za obsługę interfejsu IEC w Commodore odpowiadał osobny chip, realizujący transmisję tym dość specyficznym protokołem szeregowym. Teraz jednak rzuciłem okiem na ten fragment schematu C64 i widzę, że linie prowadzące do tego gniazdka są połączone z portami układu 6526 (niektóre z parą pinów, poprzez 7406, w celu zapewnienia obsługi dwukierunkowej transmisji bez potrzeby rekonfiguracji). Rozumiem więc, że mógłbym spokojnie zrobić to samo machając pinami 8255? To byłoby jakimś rozwiązaniem. W przypadku zastosowania oryginalnej stacji z C64 zachowany zostałby klimat retro, a jednocześnie możliwe byłoby korzystanie ze współczesnych interfejsów w rodzaju SD2IEC.

To też jest plan na kiedyś. Jakiś czas temu odpaliłem prosty system na MCY7880. Na razie obsługuje tylko TinyBasic, ale niewykluczone, że w przyszłości rozbuduję go o dodatkowe peryferia, które umożliwią uruchomienie CP/M i zagranie w Zorka. Ale to plan na "kiedyś", w zależności od ilości wolnego czasu. ;)

Reply to
Atlantis

adam13lat snipped-for-privacy@gmail.com napisał(a):

Sam sobie tutaj zaprzeczasz :) Urządzenia audio z definicji służą do transmisji dźwięku i nie przeniosą zbyt dobrze sygnału spoza zakresu słyszalnego. Oczywiście zależy jak daleko poza tym zakresem chcesz się znaleźć. Natomiast technicznie nie ma i nie było problemu ze skonstruowaniem urządzenia o szerszym paśmie. Popatrz np. na modemy DSL. Warto też pamiętać, że dane nagrywano nie tylko na taśmy magnetofonowe ale też VHS (google: Video Backup System).

Reply to
Grzegorz Niemirowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.