Reseter - jaki element przerywający?

Witam Temat resetera na pewno nie raz przewinął się na grupie, ale nie znalazłem tego, o co mi chodzi. W sieci jest parę schematów, ale na przekaźniku. Czy dało by się to zrobić bez przekaźnika? Chodzi mi o koszt i o mała objętość urządzonka. Chce to zastosować do resetowania modemów w firmie. W niektórych miejscach mam ich 5 sztuk, a ta liczba na pewno wzrośnie. Dlatego wolał bym coś małego i elektronicznego, dlatego przekaźnik nie bardzo mi odpowiada. Chcę to podłączyć przez port LPT. Myślałem o transoptorze. Dało by się nim sterować bezpośrednio z portu LPT, bez dodatkowego napięcia. Jest tylko jeden problem. W tranzystorze jest półprzewodnik i jak się orientuje będzie spadek napięcia o 0,6V, a przy 12V lub 9V może być to problem. Przełączniki planety kiedyś tak ładnie się wieszały, przez za słabą wydajność zasilacza, dlatego takiego czegoś wolał bym uniknąć. Rozwiązaniem tego było by resetowanie napięcia przemiennego 230V, tam spadek napięcia nie ma takiego znaczenia jak się nie mylę. W googlach znalazłem propozycję by zastosować optotriaka ze względu na prąd przemienny. Czy jest jakiś optotriak który mógłby resetować napięcie z sieci? Jest to bezpieczne dla portu LPT? Niby jest odseparowany, ale jakaś niepewność pozostaje. W seguro przy optotriakach pisze 5.0KV. Jak dobrze rozumie, jest to napięcie przebicia, chociaż nie bardzo sobie wyobrażam podłączenie 5KV do takiego scalaczka. W dokumentacji znalazłem parametr piszący o 40V jako napięciu maksymalnym na CE. Chodzi mi np. o CNY17-4.

Jednym słowem co byście polecili do zastąpienia przekaźnika dla napięcia

230V? Jakiś optotriak? Jaki ma mieć parametr, bym nie spalił przy okazji serwera ;)

Pozdrawiam

Reply to
SRB
Loading thread data ...

Dnia Mon, 17 Jul 2006 01:18:21 +0200, SRB tak nawijal:

Niekoniecznie tylko podczas startu. Odswiezanie jakiejs uslugi moze spowodowac rozne stany na szynie. Z zasady to rozwiazanie jest narazone na padniecia. Zastanawiam sie, czy to nie bedzie bardziej awaryjne, niz padajace modemy.

Cos takiego. Prymitywnie to moze dac mu jeszcze jakis kondik, zeby podtrzymal pare sekund chociaz + diodka shotkiego (ma mniejszy spadek). Jak dobry port (stan wysoki bedzie >4V) to powinno zadzialac.

Ale czy przy wiekszej dzialalnosci to naprawde nie ma budzetu, zeby zrobic cos programowalnego?

BTW co to za modemy, ze tak totalnie odmawiaja wspolpracy?

Reply to
Franciszek Sosnowski

Franciszek Sosnowski napisał(a):

Z tym budżetem to faktycznie przesadziłem. Chyba faktycznie lepiej podpiąć do tego jakiegoś atmelka i maxa do COMa. Przy okazji można załatwić watchdoga do serwera i w przyszłości reseter przez GSM. Co do modemów to nie jest źle. Wieszają się raz na pół roku. Niektóre od 2 lat sie nie zwiesiły. Teraz mam jeden modem prawdopodobnie uszkodzony, bo po pewnym czasie gubi pakiety i transfer drastycznie spada. TEPSa jak zwykle kombinuje, ale chcąc niechcąc muszą wymienić ten modem. Raz dostaliśmy przy nowym łączu uszkodzony modem, który wrócił z serwisu z adnotacją sprawny (była nalepka na spodzie modemu). Problem w tym, że ten modem był sprawny przez godzinę czasu, potem robiła się szopka. Pomagał tylko reset. A ten reset to dmuchanie na zimne, chociaż jeden zwis na pół roku przy kilku modemach to też nie tak mało, więc sie przyda.

Pozdrawiam

Reply to
SRB

SRB snipped-for-privacy@wp.pl pisze:

Jeśli chodzi o podpięcie się pod port równoległy optotriakiem, to:

  1. Spotkałem się z portami o małej wydajności prądowej
  2. Spotkałem się z portami 3,3V

Może taki schemat?

ftp://:87.206.171.45/reseter/reseter.png

Zalety:

  1. Standardowo, bez napięcia - prąd jest załączony.
  2. Wystarczy mały prąd, żeby wyłączyć zasilanie.

Dalej pisz na priv.

Reply to
Patryk Sielski

SRB napisał(a):

Tam w środku i tak jest stabilizator 5V np 7805. 0,6V nie ma znaczenia.

Zobacz MOC3043. Można go użyć bezpośrednio albo sterować nim bramkę BT136. Mimo wszystko radziłbym wyłączać na stronie niskonapięciowej skoro nie masz doświadczenia.

Reply to
Mariusz Dybiec

Użytkownik "SRB" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:e9ee19$ivu$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

A może podejdzie Ci coś takiego:

formatting link
Przy obciążeniu 1A będziesz miał spadek 0.05V, a nie 0.6V. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Nawet maxa nie potrzeba wystarczy jeden tranzystorek, dwa rezystorki, i dioda.

Pozdrawiam Paweł

Reply to
invalid unparseable

Patryk Sielski napisał(a):

Od dwóch dni nie udało mi się wejść na tą stronę.

Pozdrawiam

Reply to
SRB

Piotr Gałka napisał(a):

Troszkę za drogie. Jedna sztuka kosztuje 33zł :/ BUZ + jakieś odizolowanie galwaniczne wychodzi sporo taniej.

Pozdrawiam

Reply to
SRB

Mariusz Dybiec napisał(a):

Pokombinuje na bardziej odpornym sprzęcie. Żarówka 100W powinna być dobra :) Jak udało by mi się sterować 230V odpadło by mi kombinowanie z wtyczkami z różnymi średnicami. Może wcisnął bym to w jakiś rozgałęźnik.

Pozdrawiam i dziękuję za sugestie, na pewno sie przydadzą.

Reply to
SRB

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.