Reset CPU przez gniazdo USB

Witam,

Kupiłem niedawno płytkę z procesorem AT91RM9200 (ARM9) z preinstalowanym Linuxem (tutaj:

formatting link
). Płytka jest kopią tego (są schematy i chyba płytka też):
formatting link
.

Zauważyłem pewną dziwną rzecz, jeśli dotknę jakimś metalem osłony (też metal) gniazda USB procesor się resetuje; osłona jest podłączona do masy całego układu. Poprawiłem lut na gniazdku, sprawdziłem czy wina nie leży w złym zamontowaniu gniazdka - też nie, pomyślałem że na sobie mam jakieś ładunki ale to też wykluczyłem (na tyle ile mogłem), próbowałem na różnych zasilaczach - to samo, próbowałem z drugą płytką - bez zmian. Czy ten procesor jest aż tak wrażliwy? Czy przyczyną może być napięcie jakie powstaje po zetknięciu dwóch metali?

Reply to
Łukasz Góralczyk
Loading thread data ...

Miernik wskazuje 0. Co ciekawe nie musze miec kontaktu z metalowym obiektem ktory styka się z gniazdkiem USB - reset tez jest. Pro forma: jestem w zwykłym pokoju, płytka leży na gumowych podkładkach na stole z oklejonego (H/M)DF.

Reply to
Łukasz Góralczyk

Łukasz Góralczyk pisze:

Testuję ostatnio różne sposoby realizacji klawiatury pojemnościowej, jeden z układów działa na zasadzie wystawiania wysokiego stanu na jednym pinie i wykrywaniu zbocza na drugim.

W normalnych warunkach dotknięcie drugiej strony laminatu palcem ("przycisku") powoduje opóźnienie w wykryciu zbocza o 10 cykli (nieco ponad 600ns).

Gdy w promieniu 2M pracuje taka lutownica

formatting link
czas ten rośnie do ~120(!!!) cykli, ale położenie lutownicy (całej, z podstawką) na płytce nie wpływa na pomiar bez dotknięcia.

Może ty też masz w pobliżu jakieś urządzenie dla którego jesteś anteną?

Reply to
Michoo

Łukasz Góralczyk pisze:

Prawdopodobnie jest to wina źle zaprojektowanego druku - najkrótsza ścieżka dla wyładowania prowadzi od gniazda usb do złącza przez okolice procesora. Możesz spróbować wstawić między obudowę USB a masę układu rezystor kilkadziesiąt, klikaset kilo i powtórzyć eksperyment. Inna możliwość to połączenie obudowy USB bezpośrednio z masą zasilacza, z pominięciem płytki.

Reply to
Zbych

W dniu 2010-05-17 20:11 Łukasz Góralczyk napisał(a):

No to błąd od razu w schemacie. Obudowa USB nie powinna być połączona bezpośrednio z masą. Od tego jest w gniazdku USB pin masy (czwarty AFAIR). Obudowę najlepiej podłączyć do masy poprzez dużą rezystancję.

Reply to
Adam Dybkowski

Odciąłem gniazdo od masy ale reset czasami się zdarza przy wykładaniu/ wyjmowaniu urządzenia USB. Znalazłem też błąd przez który USB nie mogło i tak działać.

Pozdrawiam, Łukasz.

Reply to
Łukasz Góralczyk

W dniu 2010-05-19 14:41 Łukasz Góralczyk napisał(a):

No to się pochwal. Będzie dla potomnych.

Reply to
Adam Dybkowski

Racja.

formatting link
. Prace trwają.

Reply to
Łukasz Góralczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.