Remontować HpLJ4Plus czy kupić nowy laser i

Cześć! Rozkraczyła mi się w/w laserówka, zacina papier i chyba go przegrzewa(wychodzą pofalowane kartki). I tak się zastanawiam czy jest sens remontowania starego grata(18lat już ma), czy kupić nowy laser. Za remontem przemawia fakt że mam dwa prawie pełne tonery, działa pod linuksem, ma kartę sieciową, przeciw że ostatnio kiepsko kryje(nie pomogło czyszczenie lasera i luster) i jest z niej niezły gabaryt. Zastanawia mnie czy koszt remontu, nie przewyższy zakupu nowej drukarki, i czy części zamienne do niej będą, oraz co wymienić na dzień dobry, by potem się z nią drugi raz nie barować? Czy są tanie laserówki(do 1k PLN) które dadzą takie zaczernienie, by móc robić nie tylko termotransfery, ale i klisze do fotochemii?

Z góry dzięki za wszystkie pomocne rady.

Reply to
Bo(o)t manager
Loading thread data ...

Bo(o)t manager pisze:

Mam dwie takie. Zacina się w nich papier, choć raczej go nie przegrzewają. Ale wciąż (chyba) kryją dobrze. Tak było kilka lat temu, kiedy ostatnio toto uruchamiałem. Pójdą do utylizacji, bo mi wciąż o nie w domu głowę suszą. Drukuję teraz (ha ha, drukuję, dobrze powiedziane, w tym roku jeszcze ani razu) na HP2300, czyli czymś nieco nowszym. Dałem chyba dwie stówy za używaną po fachowym przeglądzie.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 10.04.2016 o 20:00, Bo(o)t manager pisze:

Miałem podobne objawy. Pomogło przetarcie drobnym papierem ściernym (na mokro) tych gumowych wałeczków, które są z tyłu, w górnej części drukarki (długa ośka z kilkoma gumowymi wałeczkami). Gdzieś od roku nie mam problemów. Zauważyłem, że jeśli chodzi o fotochemię, spore znaczenie ma rodzaj tonera. Poprzednio miałem taki, na który nie działały opary acetonu, octanu etylu czy tym podobne. Po prostu bieda. Teraz kupiłem nowy i ten jest idealny, po kilkunastu minutach w oparach acetonu mam takie zaczernienie jak z profesjonalnej kliszy.

Reply to
Kaczin

Za zaczernienie odpowiada głównie kaseta, którą warto "naprawić", żeby prawidłowo listwy się zachowywały i styki elektryczne miały dobre kontakty. Mała rozdzielczość i "gruby" toner to zależy dla termotransferu. Jak jest gdzie naprawić, a najlepiej samodzielnie to nie ma problemu. Klisze do fotochemii z naświetlarni nie ma co porównywać do wydruku nawet najlepszego z drukarki. Ale drukarka wytrzyma długo. Warto sprawić nowy "fioletowy" wałek.

Reply to
wt

On Sun, 10 Apr 2016 20:17:18 +0200, Jarosław Sokołowski napisał/a:

[ciach]

Z tym kryciem to się nieprecyzyjnie wyraziłem, słabo wychodzą duże powierzchnie np. masy.

Reply to
Bo(o)t manager

On Sun, 10 Apr 2016 20:37:21 +0200, Kaczin napisał/a:

[ciach]

Problem jest w tym że jak się drukarka rozgrzeje to do żadnych wałków papier już nie dojeżdża zacina się na tym czarnym wałku, teraz jak się przyjrzałem to ten czarny wałek jest po bokach pofalowany. Jutro zrobię zdjęcie jak nie zapomnę.

A jakiej firmy toner? I na czym drukujesz?

Reply to
Bo(o)t manager

Bo(o)t manager pisze:

Ja też może niezbyt precyzyjnie, a chodziło mi o przekazanie prostej myśli, że drukarek tej klasy jest zatrzęsienie i są one bardzo tanie. Znajomy miał kiedyś firmę, całkiem sporą, która zajmowała się serwisem drukarek u dużych klientów. Zgodnie z umowami co pewnien czas musiał przejąć od jakiegoś banku czy podobnej firmy kilkadziesiąt sztuk takich klocków, bo oni tam zawierali jakąś nową umowę leasingową. Więc upychał ten sprzęt gdzie się dało, w tym wydzwaniał po znajomych. Ja sobie bardzo cenę jakość wyrobów HP z tamtego okresu, nie mam na co narzekać. Ale żeby specjalnie części szukać, naprawiać? Taniej wychodzi kupić "nową". Jak ktoś lubi dłubać, to może potem z trzech zrobić jedną cud malina, wybierając co najlepsze. Będzie miał ciemną masę jak się patrzy.

Reply to
invalid unparseable

Kupić HP 2100/2200 (100zł) i toner przesypać albo kupic za 30zł. Idę o zakład że w cenie drukarki bedzie i toner ktory wystraczy na lata produkcji pcb.

PS. Mało używałem z foto, ale toner znakomicie doczernia się acetonem jesli by cos nie kryło. U mnie kryło wystraczająco z 2100 ale już kiepsko ze staruszki 6L (też ~100zł).

PS2. Ewentualnie dokupić serwer sieciowy np.

formatting link

Reply to
Sebastian Biały

W dniu 10.04.2016 o 20:48, Bo(o)t manager pisze:

Drukuję na kalce technicznej. A toner zakupiłem na tej aukcji:

formatting link

Reply to
Kaczin

użytkownik Bo(o)t manager napisał:

Posmarować silikonem, albo kupić nowe. Co do krycia, pisałem wielokrotnie nt. hp2100 zmienić krycie przez program serwisowy pod dosem. U ciebie pewnie jest panel, więc musisz przestudiować service manual pod kątem opcji "density" czy co tam jest.

Reply to
bronek.tallar

A moj dziadek spod sosnowca stracil chujem odrzutowca. Ujmij z tego krycia jak z kliszy z naswietlarki bo masz z czego. A najlepiej zrob dwa zdjecia podswietlonej wiekszej czarnej powierzchni na kliszy i tej gownianej co z acetonem robisz. W kliszy bariere dla swiatla stanowia platki srebra zachodzace wielokrotnie na siebie. Jak w okulatach zamiast szkiel bedzie blacha to da sie cos przez takie okulaty zobaczyc? Wydruki z drukarki sa do ogladania w swietle odbitym a nie przechodzacym.

Reply to
Zenek Kapelinder

On Mon, 11 Apr 2016 07:56:49 -0700, Zenek Kapelinder napisał/a:

[ciach]

Po 1 Mógłbyś bez flugów? Po 2 To po kiego grzyba w wielu drukarkach jest opcja drukowania na folii? Wiadomo że to idzie do rzutników.

Reply to
Bo(o)t manager

W dniu 11.04.2016 o 16:56, Zenek Kapelinder pisze:

Nie widziałeś kurzy móżdżku, to się nie odzywaj :/

Reply to
Kaczin

Dlaczego mam sie nie odzywac jak ktos lze jak stara bezzebna indianska babka? Jest jeszcze szansa graniczaca z pewnoscia ze w zyciu kliszy z naswietlarki nie widziales.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 11.04.2016 o 20:33, Zenek Kapelinder pisze:

Kogutek, weź swoje tabletki i idź spać. Bo ci jeszcze jakaś żyłka w dupie pęknie.

Reply to
Kaczin

On Mon, 11 Apr 2016 10:53:54 -0700, Zenek Kapelinder napisał/a:

Ty mnie też 2 razy... I też nie odpisuj bo wylądowałeś właśnie w KF.

Reply to
Bo(o)t manager

Sun, 10 Apr 2016 20:00:27 +0200 "Bo(o)t manager" <bo.o.t snipped-for-privacy@WYTNIJTOpoczta.wp.pl> napisał:

"Remontować". Wystarczy zdjąć górną obudowę (przedtem prawy bok, zgodnie z serwisówką, str. 159) i dokładnie umyć np. benzyną ekstrakcyjną lub izopropanolem gumki wałka wykładającego papier do komory odbiorczej na obudowie (upper delivery roller). Następnie otworzyć tył i umyć tamtejsze gumowe roleczki (lower delivery roller). Zmontować i włala - naprawione.

Uwaga na przewód od panelu sterującego przy zdejmowaniu górnej obudowy.

Swego czasu opiekowałem się taką drukarką i mycie powtarzałem mniej więcej co rok.

Reply to
__Maciek

Sun, 10 Apr 2016 20:17:18 +0200 Jarosław Sokołowski snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał:

NIEEEEE!!!!!! :-)

Chętnie je przyjmę/odkupię niedrogo.

Reply to
__Maciek

Mon, 11 Apr 2016 07:25:56 -0700 (PDT) snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

Czym??? Trzeba zwiększyć przyczepność, a nie zmniejszyć. "Awarię" magicznie usuwa porządne umycie tych rolek odpowiednim rozpuszczalnikiem (beznyna/izopropanol).

Reply to
__Maciek

Mon, 11 Apr 2016 17:23:26 +0200 "Bo(o)t manager" <bo.o.t snipped-for-privacy@WYTNIJTOpoczta.wp.pl> napisał:

To ten odrzutowiec był z Interflug? ;-)

Zgadza się, ale prawdą jest że chocby nie wiem jaką magię wyczyniać, to wydruk z laserówki nie zbliża się jakością zaczernienia do klisz z naświetlarni. Oczywiście do "miotacza folii" się to nadaje, ale do robienia płytek albo sit, ni chu chu. Lepiej już zapłacić te 5zł za A4 w naświetlarni i mieć porządnie zrobioną kliszę.

Reply to
__Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.