regulator temperatury dla wysokich temperatur

Witam,

Ile moze kosztowac regulator temperatury do pieca o osiagach 1000-1100 st C? O ile sie nie myle, to musi on byc wyposazony w odp. termopare. Ile za taki komplecik? Czy da sie go latwo zamontowac do pieca (malutkiego, o pojemnosci 2 l) i na co ew. powinienem zwrocic uwage?

Reply to
Jack Houseman
Loading thread data ...

Jack Houseman naskrobał:

Reg. temper. kosztuje mniej więcej tyle samo, bez względu na obsługiwany zakres. Cena będzie zależeć od bajerów takich jak cyfrowy wyświetlacz, wielość charakterystyk dynamicznych, elementy programowania itd. A ten zakres to raczej tylko termopara jako czujnik, Pt-RhPt albo coś takiego.

Reply to
Jacek Maciejewski

No tak - ale ile to moze kosztowac :-)) Bo sam piec chce kupic w Niemczech (u nas takich nie ma), ale termoregulator kosztuje tam 2 razy wiecej niz sam piec - jakies 400 Euro (cyfrowy), analogowy kosztuje 200 Euro, a to co oni proponuja za 100 Euro, to jakis chyba automat czasowy, bo nie posiada termopary, wiec temperature chyba sie ustala na zasadzie: na 5min wlacze/na

10 wylacze, itp.... Wiec kupowac taki automat za 500zl to chyba lekka przesada... W razie czego sam sobie moge zrobic taki za 50 zl :-)) Ale moze daloby sie kupic nasz, polski, na wlasnej krwi wychodowany termoregulator z termopara za jakies rozsadne pieniadze i sobie tylko podmontowac do pieca - w sumie wywiercic dziure na termopare chyba nie jest tak trudno... No chyba, ze nie da sie tak prosto i jest cos o czym nie wiem?...
Reply to
Jack Houseman

Jest tez mozliwosc ze zrobili pomiar na podczerwieni - przy 1000C nawet platynowa termopara bedzie raczej "materialem eksploatacyjnym" niz podzespolem. Jakis czas temu widzilem dyskusje na temat pomiaru temperatury plynnego szkla termopara (temperatury byly chyba wlasnie w okolicy 1100C) - przewidywany czas pracy termoapry liczono w godzinach... GRG

Reply to
Grzegorz Domagala

A jakies inne termopary ? Wolfram/molibden, czy co tam ma wysoka temperature topienia ?

Nawiasem mowiac - skoro wykladzina pieca wytrzymuje, to chyba i termopara, czy Pt100 umieszczony w metalowej [ceramicznej ?] rurce powinny wytrzymac 1100C. Wszak platyna topi sie dopiero w 1700 C.

A szklo na podczerwieni .. hm, skalowanie emisji musi byc problemem :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia Sun, 30 Nov 2003 15:05:28 +0000, osobnik Jack Houseman napisal:

formatting link
a konkretnie
formatting link
-> regulaotry
formatting link

-- cytat ze strony lumela ----- Regulatory cyfrowe typu RE1, RE2, RE3, RE4, RE31 przeznaczone są do regulacji temperatury oraz innych wielkości fizycznych przetworzonych na standardowy sygnał prądowy lub napięciowy. Zastosowany w regulatorach algorytm regulacji PID FUZZY LOGIC zapewnia osiągnięcie wartości zadanej w najkrótszym czasie przy minimalnych przeregulowaniach.

  • wejście pomiarowe: typ RE1, RE2, RE3 - wejście do czujników oporowych lub termoelementów, * zakres regulacji temperatury: - 200...1800°C, * typ RE31, RE4 - wejście uniwersalne, * algorytmy regulacji: załącz-wyłącz z histerezą, P, PD, PI, PID, PID z autoadaptacją FUZZY-LOGIC, * typ RE31 i RE4 - przystosowany do współpracy w komputerowych

-- koniec cytatu ---

Jako czujnik: termopara w obudowie ceramicznej . np tutaj:

formatting link
Regulatory z serii RE nie sa przerazliwie drogie ..... Termopara ... nietety .. moze byc ...

Milego dnia !

Reply to
Marcin Pospieszny

W katalogu Conrad Electronics znalazlem czujniki termoelementowe do miernikow - sonda typu K do 1200 st C. Cena jest atrakcyjna bo ok 60-80zl. Czujnik wyglada jak metalowa rurka z przewodem do podlaczenia do miernika. Zastanawiam sie czy takie cos by sie nadalo do mojego pieca - czy jest to przystosowane do pracy ciaglej czy nie?... A temperatury w moim piecu to max 1000st.. Z reguly bede uzywal zakresu

700-900 st.
Reply to
Jack Houseman

Konrad MSZ nie jest do zakup elementów termoelektrycznych najlepszym kandydatem. Marek podał Ci Czakiego i zobacz tam:

formatting link
potem produkty, CZUJNIKI DO POMIARU WYSOKICH TEMPERATUR, Z OSŁONAMI CERAMICZNYMI, DO PRACY W TRUDNYCH WARUNKACH PRZEMYSŁOWYCH (duże literki to kopia ze strony :-)). Zapłacisz pewnie ze 2 stówy (ale strzelam, bo nie wiem), ale czujnik Ci pochodzi parę lat. Przy okazji: tak, termoparą typu K można mierzyć temperaturę ciągłą do 1200stC, a zniesie też krótkotrwałe przeciążenia do

1400stC, (OIDP).

Regulator bardziej "wypasiony" niż Lumela (ae skośnooki Hanyounga) dostaniesz tu:

formatting link
rzędu 400PLN.

Pozdrawiam

Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Uzytkownik "Jack Houseman" snipped-for-privacy@chello.pl napisal w wiadomosci news:YGnyb.32439$ snipped-for-privacy@news.chello.at...

Jesli piec nie jest konstrukcyjnie przystosowany do zalozenia termopary to juz go wyrzuc.

Reply to
SP9LWH

To malutki piec do wypalania emalii o pojemnosci 2l - przedmioty wypalane nie wieksze niz 10x10cm (on jest troche wiekszy, bo mierzy wewnatrz 12x13x7 cm).

Reply to
Jack Houseman

Jeszcze nie kupilem tego pieca :-)) Dopiero wlasnie sie zastanawiam nad droga wyboru - stad te pytania. Nie jestem ekspertem od piecy, dlatego szukam informacji na ten temat - mysle ze to prawidlowe podejscie :-)

Tak naprawde to bardziej zalezy mi na stabilizacji temperatury - zeby ten cholerny piec nie grzal sie non stop - tylko po osiagnieciu temperatury wylaczal sie, dal sobie troche ostygnac, i potem wlaczal sie tylko na podgrzanie...itd... Piecyk ma sluzyc do wypalania emalii jubilerskich. Akcja polega na tym ze przygotowany przedmiot wkladamy do nagrzanego piecyka na okres 1-2minut - az emalie sie stopia, a nastepnie wyciagamy go i dajemy ostygnac. Calosc akcji bede mogl obserwowac przez okienko jakie ten piec posiada - wiec na dobra sprawe ja bede kontrolowal proces wizualnie. Chodzi tylko o to zeby nie osiagnal on zbyt wysokiej temperatury, bo razem z emalia zacznie topic mi sie i srebro (temp. topienia srebra 960st). Dobrze byloby wiec gdyby posiadal on kilka progow temperaturowych. Regulator ktory oni dostarczaja razem z piecem jest po prostu malym pudelkiem z kablem, gniazdkiem i galka do nastawy temperatury. Zadnego czujnika nie posiada, wiec albo jest to jakis uklad czasowy na zasadzie wlacz/wylacz, albo moze nawet jakis regulator fazowy na triaku, ktory po prostu reguluje moca temperature tego piecyka. Piecyk ma moc 900W. Za to ustrojstwo oni chca 500zl ( w przeliczeniu), wiec jesli tam siedzi prosty uklad czasowy czy regulator triakowy, to troche za duzo jak na moj gust. Jesli wiec udaloby sie za ta cene zrobic jakas regulacje na czujniku temperatury, to i tak bedzie o niebo lepiej.

Chyba, ze ktos ma inne pomysly?

Ostatecznie zawsze moge kupic ten ich regulator - piec zamierzam kupic dopiero po nowym roku, wiec jest jeszcze troche czasu do namyslu i wyboru strategii :-)

Reply to
Jack Houseman

Hm, ja bym tu chyba kalibrowal temopare w krzepnacej miedzi :-)

J.

Reply to
J.F.

Nie czytałem tamtej dyskysji ale podejrzewam, że tak krótki czas pracy może byc spowodowany nie tyle temperaturą co kontaktem z roztopionym szłem. Takie szkło jest pewnie mocno reaktywne i zżera metal. W temperaturze 1000 C wytrzyma dość długo termopara typu K (Chromel-Alumel) a tym bardziej wysokotemperaturowe Pt-PTRh.

Reply to
Mariusz Dybiec

Uzytkownik "Jack Houseman" snipped-for-privacy@chello.pl napisal w wiadomosci news:3EOyb.57944$ snipped-for-privacy@news.chello.at...

Dla takiego zastosowania, albo Ty jestes darmowym regulatorem, albo stosujesz super czujnik Optymalny bylby kawalek metalu (ODPOWIEDNIEGO stopu srebra) topiacy sie ciut szybciej niz rdzen wyrobu. Temperatura topienia uzytego srebra nie jest dana "raz na zawsze". Sondy sa relatywnie niedokladne w dlugim okresie czasu A 900 st to naprawde ogromne wyzwanie dla taniej termopary Dla tych temperatur i "swietego spokoju" stosuje sie termopary S {platynowe} Termopara K {chromo-niklowa} tez moze byc, ale pewnego pieknego dnia szlag ja trafi Ona musi byc gruba z powodu tak wysokiej temperatury!!!! A to sie powoli nagrzewa i dobrze oddaje cieplo na zewnatrz dla tak malego pieca.

Regulator zas moze byc najtanszy. Najprymitywniejszy "chinczyk" powinien wystarczyc Lumelowskie RE1... RE4 to juz zbytek i rozpusta :-)

Reply to
SP9LWH

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.