regulator rozbiegowy

uszkodził sie regulator rozbiegowy do szlifierki katowej duzej mocy(2kW) (Bosch) i czy jest sens naprawy tego regulatora jak "jednorazówka" , czy ktoś zna miejsce ,gdzie to można kupić wysylkowo?

Reply to
dziad_ek
Loading thread data ...

Jedno, czy trojfazowy? Jednofazowy to pewnie sie nie oplaca naprawiac, bo moze to byc nawet taka bzdura, jak regulator fazowy na triaku i paru el. biernych, wiec jak leci to mozesz zbudowac od nowa. Jak cos bardziej skomplikowanego, to i tak bedzie problem z obczajeniem, co to robi i dlaczego (chyba, ze zbudowane jest serwisowalnie, ale pewnie bys nie pytal, gdyby bylo)

Reply to
Marek Lewandowski

Serwis jest tu:

formatting link
Ale nie wiem, czy koszt tej części zamiennej nie przekroczy ceny szlifierki... Naprawa regulatora we własnym zakresie może być trudna, choćby dlatego, że układ elektroniczny pewnie będzie zahermetyzowany żywicą, którą trudno usunąć.

Pozdrawiam.

Reply to
Stasiek_T

Nie wiem tak naprawdę o co pyta autor.

  1. W niektórych szlifierkach jest stosowany układ łagodnego startu (o którym Ty piszesz), w którym jest zastosowany specjalny, "zwłoczny", łącznik. Początkowo silnik jest zasilany przez szeregowy rezystor, który po chwili (ok. 1 sek) jest zwierany. Rezystor ogranicza prąd rozruchowy, dzięki czemu nie zadziałają zabezpieczenia nadprądowe w instalacji , a co chyba ważniejsze zmniejsza szarpnięcie mechaniczne, wynikające z rozpędzania posiadającej duży moment bezwładności tarczy szlifierskiej. Duża szlifierka z dużą tarczą potrafi nieźle szarpnąć, słyszałem o przypadku, że ktoś spadł z drabiny przy uruchamianiu takiej maszyny.

  1. W bardziej zaawansowanych szlifierkach jest stosowany układ elektroniczny, który może realizować różne funkcje, w tym łagodny rozruch, zabezpieczenie przeciążeniowe ale także stabilizację prędkości obrotowej. Układ może mierzyć prąd (rezystorem bocznikowym) i wartość prędkości obrotowej (tachoprądnicą) , przeważnie stosowane były układy specjalizowane w rodzaju U2010. Elementem wykonawczym jest triak, realizujący regulację fazową. Stabilizacja prędkości polega na ograniczaniu napięcia zasilaniu silnika na biegu luzem , a następnie zwiększaniu tego napięcia wraz ze wzrostem obciążenia, tak aby prędkość obrotowa była niezależna od obciążenia. W szlifierkach utrzymanie znamionowej prędkości obrotowej jest ważne z dwóch powodów: zbyt wysoka prędkość może doprowadzić do uszkodzenia (rozerwania) tarczy , co jest b. niebezpieczne, natomiast przy zbyt niskiej prędkości tarcza nie szlifuje odpowiednio.

Tak więc ominąć układ rozruchowy z rezystorem się da, ale kosztem co najmniej szarpania przy załączaniu i "wylatywania" bezpieczników, natomiast ominięcie układu elektronicznego może spowodować dodatkowo zbyt wysoką prędkość obrotową na biegu luzem.

Pozdrawiam.

Reply to
Stasiek_T

Poszukaj szlifierek Boscha z układem Constant Electronic np. tutaj:

formatting link
?division=hw&ccat_id=9662&prod_id=8364 adres po spakowaniu:

formatting link
To właśnie jest to co opisywałem.

Pozdrawiam.

Reply to
Stasiek_T

dzięki za podpowiedzi...ale ...chyba jest to najnowsze opracowanie albo prototyp doświadczalny...sama szlifierka jest tego typu opisana jednak z rezystorem...natomiast tutaj w tym egzemplarzu jest prawdopodobnie na triaku (prąd jest rzędu 12A) uklad łagodnego startu jak ktos podał...uszkodzenie polega na "połowie mocy " i polowie obrotów...czyli chyba triak uszkodzony w jedną stronę... całość jest w postaci trzykońcówkowej kostki typu hybryd z aluminiowym radiatorem i widocznym nitem chyba od triaka...stąd jest szansa na wymianę triaka o ile bedzie jakiś ślad napisu...kostka ma oznaczenie RT230-12A. dzięki za pomoc

Reply to
dziad_ek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.