Regulacja jasności podświetlenia ekranu w nowych telef

Zauważyliście, że w najnowszych modelach telefonów (np. Samsung Galaxy S4, S5) producent zastosował cwany sposób na regulację jasności podświetlenia, tzn. stosując sterowanie LED-ów podświetlenia przebiegiem prostokątnym z regulowanym współczynnikiem wypełnienia (PWM) z częstotliwością na tyle dużą, żeby nie było widać migotania obrazu. Im większy współczynnik wypełnienia, tym dla naszego mózgu obraz wydaje się jaśniejszy. Ma to jedną istotną wadę: oczy użytkownika telefonu w momentach załączenia LED-ów są oślepiane ich pełną mocą światła! Taka mała wypalarka siatkówki oka. Niby ustawimy sobie małą jasność, a tak naprawdę oczy dostają pełną moc światła LED-ów. Na pewno będę unikał zakupu telefonu z takim wynalazkiem. Co ciekawe, w Galaxy S3 nie zastosowali tego "patentu". Ten sposób sterowania jest też stosowany w laptopach, TV, a teraz przeszło na komórki. I jeszcze producent się chwali, jaki to ma zaj...ty obraz w swoim telefonie/lapku/TV. Ale co go to obchodzi, że użytkownika będa bolaly oczy po dłuższym korzystaniu z urządzenia, niech sobie myśli, że to z innego powodu.

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Dnia Mon, 15 Dec 2014 08:00:54 +0100, Marek napisał(a):

A o fizjologii widzenia ty coś słyszał?

Reply to
Jacek Maciejewski

Galaxy S4, S5) producent

stosując sterowanie LED-ów

współczynnikiem wypełnienia (PWM)

obrazu. Im większy współczynnik

to jedną istotną wadę:

oślepiane ich pełną mocą światła!

jasność, a tak naprawdę oczy

A skąd wiesz, że tak to działa? Dlaczego uważasz, że dla oka ma znaczenie tylko ilość światła a nie czas zapalenia, skoro mózg uznaje, że im krótszy czas zapalenia tym odbierana jasność jest mniejsza?

przeszło na komórki.

telefonie/lapku/TV. Ale co go to

urządzenia, niech sobie

Przecież każdy pwm dla led tak działa, że amplituda jest 0-100%.

Reply to
Marek

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:1k208jyhpyg8t.gv3io4dpnt0k$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Zanim zadasz pytanie, przeczytaj uważnie, co napisałem. Dla ułatwienia dodam, że chodzi o zdanie z wiersza 4 i 5.

Reply to
Marek

Ja zauważyłem że takie sterowanie jasnością LEDów stosuje się od przynajmniej jakiś 30 lat kiedy po raz pierwszy zobaczyłem że podpięcie membrany piezo do diody podświetlenia skali w jakims niemieckim radiu powoduje piszczenie ...

Reply to
Sebastian Biały

No bo wiem i są sposoby, żeby to stwierdzić, nawet w sklepie (także w laptopach). Trochę też znam elektronikę matryc laptopów, gdzie taki myk się stosuje.

Gdzie w moim poście wyczytałeś, że uważam, że "dla oka ma znaczenie tylko ilość światła a nie czas zapalenia"?

Amplituda? Odsyłam do Wikipedii:

formatting link

Reply to
Marek

Zgadza się, PWM stosuje się dość powszechnie, np. we wzmacniaczach audio pracujących w klasie D, do sterowania silników (chociażby wentylator w kompie), przetwornicach napięcia.. tyle, że nie odbija się to negatywnie na komforcie użytkownika (no może audiofile mogą mieć jakieś zastrzeżenia do wzmacniaczy). Natomiast zastosowanie PWM w matrycach powoduje szybsze zmęczenie oczu, podobnie jak u kierowcy samochodu jadącego w nocy, który co chwilę wymija się z innymi samochodami, które go oślepiają.

Reply to
Marek

Napisalem "do podświetlenia skali". Stosowanie LEDow sterowanych PWM do podświetlania jest powszechne. Nie ma tu żadnej nowości. Stosuje się od bardzo dawna.

Reply to
Sebastian Biały

Akurat ekrany w Samsung Galaxy s4/s5 nie ma maja 'podswietlania' - piksele swieca swoim swiatlem (AMOLED)

c.

Reply to
Cezar

Tutaj:

Przecież tak działa pwm: jest przez jakiś czas 0 lub 100% jasności (mocy). Z tego co napisałeś można wysnuć takie przypuszczenie: uważasz, że regulacja pwm mimo odczuwalnego efektu regulacji jasności (przez mózg), oczy i tak narażone są na 100% jasności led gdy pwm jest w cyklu "on".

Reply to
Marek

Tyle, że na skalę radia patrzysz przez chwilę, aby ustawić stację lub sprawdzić, jaka jest ustawiona (to nie jest główny cel używania radia), natomiast w ekran telefonu lub laptopa można gapić się godzinami, np. surfując po necie lub grając w gry, więc sposób podświetlenia ekranu ma tu wpływ na zmęczenie naszych oczu, szczegółnie przy słabym oświetleniu pomieszczenia. Ja w każdym razie "bawiąc" się Galaxy S4 lub S5 przez zaledwie parę minut (przy małej jasności podświetlenia) odczułem różnicę w komforcie oglądania w porównaniu z Galaxy S3. Tak samo z niektórymi laptopami z matowymi matrycami.

Reply to
Marek

Tyle, że na skalę radia patrzysz przez chwilę, aby ustawić stację lub sprawdzić, jaka jest ustawiona (to nie jest główny cel używania radia), natomiast w ekran telefonu lub laptopa można gapić się godzinami, np. surfując po necie lub grając w gry, więc sposób podświetlenia ekranu ma tu wpływ na zmęczenie naszych oczu, szczególnie przy słabym oświetleniu pomieszczenia. Ja w każdym razie "bawiąc" się Galaxy S4 lub S5 przez zaledwie parę minut (przy małej jasności podświetlenia) odczułem różnicę w komforcie oglądania w porównaniu z Galaxy S3. Tak samo z niektórymi laptopami z matowymi matrycami.

Reply to
Marek

W dniu 2014-12-15 o 08:46, Marek pisze:

A masz jakieś dane, że taka jasność w impulsie szkodzi siatkówce?

Reply to
Mario

Uważasz, że tak nie jest? Więc co sprawia, że szybciej męczą się oczy przy regulacji jasności metodą PWM w porównaniu z regulacją analogową prądu LED-ów?

Reply to
Marek

W dniu 15.12.2014 o 11:28, Marek pisze:

Masz jakieś dane statystyczne na potwierdzenie tego? Może w twoim przypadku to efekt nocebo?

Reply to
Zbych

Dnia Mon, 15 Dec 2014 08:46:56 +0100, Marek napisał(a):

No własnie, napisałeś ale nie rozumiesz. Światło w dostatecznie krótkim imulsie nie jest dostrzegane. Czas reakcji rodopsyny w komórkach jest dłuższy. No, chyba ze komóry świecą laserem :) Wtedy można nie dostrzec że się wypaliło oko.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "Mario" snipped-for-privacy@w.pl napisał w wiadomości news:m6me18$3ri$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Nie wiem, czy szkodzi (a nocnemu kierowcy szkodzi oślepienie samochodu jadącego z przeciwka?), ale na pewno męczy. Na wielu stronach w necie użytkownicy laptopów się skarżą na to.

Reply to
Marek

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:3q19galsjdek$.gj8hg5fp21dt$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Czyli jak zbyt krótki impuls światła, to odbieramy to jako ciemność?

Reply to
Marek

Dnia Mon, 15 Dec 2014 11:55:18 +0100, Marek napisał(a):

Dokładnie.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "Zbych" snipped-for-privacy@onet.pl napisał w wiadomości news:548eba56$0$2156$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Tu akurat dotyczy laptopów, ale problem ten sam:

formatting link
formatting link
formatting link

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.