Re: Zepsuty telewizor Elemis 6311 STP [długie]

Napięcie było mierzone przez sondę WN, więc spadek napięcia jest raczej niewielki, tym bardziej, że napięcie ogniskujące S3 jest prawidłowe.

Tutaj też wydaje mi się, że może być pies pogrzebany. Układ jest chyba wrażliwy na zmiany napięcia 12V. Do tego napięcia podłączonych jest mnóstwo elementów w różnych blokach i trudno coś odłączać, aby sprawdzić gdzie jest przeciążenie, bo należałoby analizować wpływ odłączonych bloków na pracę działającej części układu. Poza tym ilość zworek na płycie jest imponująca i konieczność analizy co zostało odłączone, a co nie, przeraża mnie ...

Napięcie zasilające mikrokontroler jest prawidłowe.

Znalazłem część scalaków. Brak mi jednak tych najważniejszych:

- TDA8305A - już nieprodukowany, który jest sercem tego chassis oraz mikrokontrolera zdalnego sterowania PCA84C640P/030, który należy do rodziny mikrokontrolerów MAB8400/PCF84C... firmy Philips.

Dziękuję za rady i pozdrawiam :-)

Marek

Reply to
Mail
Loading thread data ...

wszystko sie zdadza, poza tym, ze ogniskujace moze byc wytwarzane bezposrednio z uzwjenia, anatomiast S2 zazwyczaj jest po dzielniku, i to bardzo wysokoomowym. po podlaczeniu miernika z Rwe=10 Megaomow, napiecie to spada nierzadko do 50 V, z pierwotnych 600

Reply to
Grzegorz Kasprowicz

Nie używam wtyczki sieciowej ;-). Znam funkcję załączania od razu. Działa ona, gdy wyłącznik sieciowy jest wciśnięty dłużej. W tym przypadku jest nieczynna.

Spróbuję sprawdzić po południu. U mnie telegazeta jest w oddzielnym module PIPa, OSD, eurozłącza i telegazety. Układy telegazety to SDA5248 C2 i SDA5231-2 z pamięcią 4 x

256 KB TMS44C256-10NL.

Sprawny. Tę usterkę już przerabiałem poprzednio. Napięcia 5V są OK.

Nie sprawdzałem w tym miejscu, bo trudno było znaleźć bez wyjmowania płytki. Sprawdziłem za to sygnał wideo na wejściu mudułu PIPa i telegazety po filtrach różnicowej fonii (oscylogram 2 na płycie chassis). Brak impulsów synchronizacji i wygaszania linii.Widać natomiast przypuszczalnie zawartość wizji - nie do zasynchronizowania. Znalazłem bardzo ładne impulsy synchronizacji linii wraz z zmpulsami wygaszania na jednej z ostatnich nóżek procesora TDA8305A (nie pamiętam, której, ale sprawdzę co to za sygnał, bo mam już pdfa tej kostki :-). Sprawdzałem sygnał na głowicy ZGP301. Na pinie

1 (nie wiem co to jest - może ARW, nie mam schematu, jeśli ktoś ma, to bardzo proszę) impulsy synchronizacji linii występowały.

Również sądziłem, że wygaszony kineskop nie spowoduje przepływu wielkiego prądu przez potencjometr. Gdyby jednak popłynął prąd do którejs siatki, mogłoby to wywołać jakiś spadek napięcia. Nie przywiązywałem jednak do tego większej wagi. Problem z ramką jednak udało mi się rozwiązać. Okazało się, że wina leży w trafopowielaczu. Potencjometr regulacji napięcia S2 nie łączy w sposób pewny. Być może jakieś przegrzanie lub wadliwy montaż. Po poruszaniu pokrętłem uzyskałem możliwość regulacji tego napięcia i ustawiłem na S2 540V jak na moim schemacie. Pojawiła się ramka wraz z powrotami linii. Okazało się też, że mój trafopowielacz jest błędnie zmontowany. Czerwone pokrętło reguluje napięcie S2, które jest doprowadzone czarnym przewodem, zaś czarne, napięcie ogniskujące S3, doprowadzone czerwonym przewodem. Widocznie monterka nie wypiła kawy przed robotą ;-). Powodowało to taki efekt, że mierzyłem napięcie S2, a regulowałem napięcie ogniskujące i na odwrót.

Zdaję sobie sprawę z zagrożenia. Projektowałem i wykonywałem przetwornicę

20V/5kV na rdzeniu ze starego transformatora linii, więc mam w tym zakresie pewne doświadczenie.

Zaryzykowałem, bo nie chciało mi się odłączać rezystora i podłączać go do

5V. Trwało to moment i mam nadzieję, że nic się nie uszkodziło. Zwarcie bazy do masy nic nie da. bo może ono tylko wymusić przejście ze stanu czuwania do stanu pracy. Trzeba przez rezystor podać napięcie polaryzujące. Sprawdziłem napięcie 30V i 24V. Są one obniżone o ok. 10% do 27V i 22V. Pamiętam, że przy pomiarach w czasie poprzednich usterek też napięcia były ogólnie trochę obniżone i telewizor działał. Układ fonii nie obciąża zasilania. Jest sprawny. Występuje przydźwięk na sygnał z palca. Dziś zamierzam skupić się na pracy mikrokontrolera zdalnego sterowania i pamięci, jak opisałeś wyżej Niestety nadal nie mam pdfa do PCA84C640P. Spróbuję również rozgryźć, dlaczego brak jest impulsów synchronizacji linii. Bardzo dziękuję za obszerne sugestie i polecam się dalej :-).

Pozdrawiam Marek

Reply to
Mail

Przedstawiam raport z 4 popłudnia pojedynku z odbiornikiem. Na razie lekko prowadzę na punkty ;-). Zająłem się pracą mikrokontrolera PCA84C640P (mam już pdfa tego układu :-), czociaż na razie nie był mi na szczęście potrzebny). I udało mi się wykryć w jego obwodzie usterkę. Okazało się, że ..., chyba padniecie, ...niesprawny jest wyłącznik sieciowy. Widocznie uszkodził się, bo nie używałem wtyczki sieciowej ;-). Właśnie te dodatkowe styki, o których pisałeś wyżej pozostają cały czas zwarte, mimo, że wyłącznik napięcia sieci działa. Ustawia to programowany port P0.6 mikrokontrolera na automatyczne przejście w stan pracy i jednocześnie blokuje go (jest cały czas zwarty do masy). Po odłączeniu styków (rozwarcie gniazda G1) telewizor stał się sterowalny. Przy włączeniu przechodzi do stanu czuwania i można go włączyć pilotem (przełącznika na razie nie naprawiam). Pojawia się fonia i obraz. Ale to jeszcze nie koniec!! Obraz po 5 sek bladnie i znika. Pojawiają się linie powrotu. Jasność niezbyt duża. Fonia działa. Zwiększenie regulacji kontrastu prawie do maksimum powoduje pojawienie się obrazu. Widać w zasadzie kontury w miejscsach o największym kontraście, brak szczegółów w półcieniach. Nie ma bieli, kolory zafałszowane, linie powrotu widoczne. Na katodach kineskopu napięcie stałe ok 200V (podobne na wszystkich). Sygnał wizji na wejściu dekodera koloru poprawny. Są wreszcie impulsy synchronizacji poziomej. Napięcie 12V bez zmian - 10,8V.

Napięcie na potencjometrze regulacji ograniczenia prądu kineskopu wynosi ok.

1V. Na suwaku jest mniej, nie pamiętam ile, jest pozostawiony w położeniu jak przed uszkodzeniem.

Napięcie na pinie 19 TDA3505 kontrast zmienia się w granicach 1,85V-4,0V (na schemacie od 2,2V do 2,7V) występuje więc tu spora różnica. Dla jaskrawości 1,12V-2,04V, schemat 1,2V-2,3V, a więc chyba w normie. Nasycenie 1,52V-2,88V, schemat 1,4V-3,5V, występuje tu jakieś ograniczenie.

Impulsy sandcastle u mnie różnią się trochę. Impuls linii ma ok 4V i jest osadzony na impulsie też o wysokości 4V. Czasy są prawidłowe. Impuls związany z ramką ma 2V czas 1,5 ms. Wydaje mi się, że są prawidłowe. Patrzyłem w pdfie procesora TDA8305A i nie odbiegały od normy (po uwzględnieniu obniżonego napięcia zasilania do 10,8V. Nie ma tam czasu trwania impulsu ramki, a mój rózni się od tego, co napisałaeś. Chyba jednak nie ma to w tym przypadku dużego znaczenia. Sygnały RGB na wejściu płytki kineskopu nie są prawidłowe. Niewłaściwa jest wartość składowej stałej. Odstęp impulsów gaszących od masy wynosi ok. 2V zamiast 5V jak pokazano na oscylogramach 8, 9, 10. Powoduje to oczywiście przepolaryzowanie katod do 200V, o czym wspomniałem. Poza tym impulsy gaszące są wklęśnięte w środku, zamiast płaskie. Przy włączeniu odbiornika, po wcześniejszym jego schłodzeniu, napięcia te zachowują się następująco: Na początku nie ma żadnego sygnału. Gdy układ zaczyna pracować (nagrzeją się katody), pojawia się obraz normalny lecz jakby trochę powiększony w pierwszej chwili. Napięcia wtedy są takie jak opisałem wyżej. Powoli zaczyna wzrastać wartość odstępu impulsu gaszącego od masy osiągając wartość 5V jak na schemacie. Równocześnie rośnie amplituda sygnału wizji. Od momentu, gdy podstawa impulsu gaszącego osiągnie 5V obraz znika, pojawiają się powroty i jednocześnie napięcie z powrotem maleje, powracając do pierwotnych wartości. Od tego momentu już nic się nie dzieje. Widać stąd, że coś się przegrzewa. Zajmę się tym dzisiaj. Może macie jakieś sugestie? Sorry za podwójny post, ale palec mi się pośliznął. Jest już sztywny od trzymania sondy ;-).

Pozdrawiam :-) Marek

Reply to
Mail

Zakończyłem pomyślnie zmagania z odbiornikiem. Okazało się, że nie było już zadnego uszkodzenia, tylko niewłaściwe ustawienie napięcia na S2 kineskopu. Wartość 540V na moim schemacie była błędna. Przy tym napięciu występują właśnie takie objawy, jak opisałem wcześniej. Nie należy wierzyć bezgranicznie schematom, szczególnie nieoryginalnym. Wartość napięcia na S2 może się zmieniać w granicach 70-330V i uzyska się obraz. Zmieniają się tylko wartości ustawień jasności i kontrastu. Napięcie 12V jest nadal obniżone do 10,8V. Widocznie rozkalibrował się dzielnik ustalający to napięcie. Wartości sygnałów RGB na wejściu płytki kineskopu wróciła do normy. Musiałem lekko poprawić ogniskowanie i wszystko jest OK. Reasumując, usterka była jedna. Uszkodzenie wyłączniksa sieciowego. Reszta to moje działanie ;-). Nawiasem mówiąc, odłączyłem ten obwód załączenia telewizora do stanu pracy wyłącznikiem, gdyż wyłącznik jest praktycznie nienaprawialny (patent producenta :-))). Odbiornik ze stanu czuwania i tak można włączyć przyciskiem zmiany kanału na panelu sterowania. Pilot zaś działa normalnie. Usterka wyłącznika spowodawała zablokowanie mikrokontrolera zdalnego sterowania i brak wizji i fonii. Sugerując się schematem chciałem na siłę uzyskać obraz i spowodowałem rozregulowanie obwodów zasilania kineskopu, gdy tymczasem należało skupić się na przywróceniu sterowalności układu zdalnego sterowania. Na szczęście nie zabrałem się za wylutowywanie scalaków. One są najbardziej niezawodne. Jeśli się uszkadzają, to na skutek uszkodzeń innych elementów. Nareszcie mogę odpocząć. Żona się cieszy ;-). Uff, bez praktyki nie zarobiłbym na chleb w tym fachu :-))). Dziękuję wszystkim doradcom i kibicom. Pozdrawiam Marek

Reply to
Mail

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.