Rdzenie toroidalne na płytach głównych

Czy rdzenie toroidalne w okolicach procesora są proszkowe, czy raczej ze szczeliną ?

G.B.

Reply to
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
Loading thread data ...

Wed, 05 May 2010 19:46:58 +0200 Grzegorz Brzęczyszczykiewicz snipped-for-privacy@op.pl napisał:

Coś nie rozumumiem Twojego pytania. Brzmi jakby "Czy samochody Ford są niebieskie czy raczej z kierownicą?" - co to ma jedno do drugiego? Swoją drogą nie widziałem jeszcze na płycie głównej rdzenia ze szczeliną (a że takie toroidy są jednak produkowane fabrycznie to można się przekonać patrząc w katalog Ferroxcube).

Przykładowy rdzeń wygrzebany przeze mnie z płyty głównej: dzewn=13mm dwewn=7,5mm h=5,3mm Al=43nH/zw^2 I*z (theta) dla połowy indukcji nasycenia = 60Azw

Dobre są te rdzenie np. do robienia zasilaczy LEDów 3W.

Reply to
__Maciek

Czyli przenikalność względna ok. 90.

Marniutkie parametry, rzekłbym.

Raczej za marne. Byle TN13 ze szczeliną Ferroxcube'a bije parametrami na głowę to badziewko. prawie 100 A*zw oraz I^2*L = 340uJ dla 10% spadku indukcyjności. AL = 40. Tyle, że proszkowe badziewko z płyty głównej kosztuje 0.0nic a ferrytowy rdzeń Ferroxcube'a jest mocno przepłacony - w hurcie cena rzędu 0.80 PLN/szt. o ile mnie skleroza nie myli.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Bo to sie robi w postaci "szczeliny rozproszonej". Ziarnisty material.

To zobacz teraz TN13755 i TN13755G

formatting link
Identyczne wymiary, i dla ferrytowej wersji "gapped" Al wynosi 40 do

79, a dla ungapped 64 do 2810 - w zaleznosci od ferrytu.

Za pozno, nie chce mi sie przenikalnosci liczyc :-)

J.

Reply to
J.F.

Z tym ze kolega napisal "dla polowy indukcji nasycenia". Czyzby jego rdzen pozwalal na 120 Azw ?

J.

Reply to
J.F.

Rdzenie proszkowe bardzo szybko tracą swoje właściwości i określenie "połowa indukcji nasycenia" niewiele znaczy - nasycenie rdzeni proszkowych zaczyna się od pierwszego A*zw i rośnie w miarę wzrostu natężenia pola. Istotniejsze jest określenie dopuszczalnego spadku przenikalności czy indukcyjności - dla ferrytów 10% spadku to początek ostrego nasycenia. Dla proszkowych 10% spadku to zazwyczaj dopiero 1/3 dopuszczalnego natężenia pola.

Ale sprawdziłem w katalogu Magnetics dla rdzenia KoolMu - odpowiednik Sendust czy SuperMSS - tani i dobry materiał, stosowany w przetwornicach do sporych kilkuset kHz. Za indukcję nasycenia tego materiału przyjmuje się 1.2T (12000 Gs). Dla materiału o ui=90, dla

0.6T natężenie pola wynosi ok. 80 Oe (ok. 6400 A/m). Dla takiego natężenia pola przenikalność spada już do 35% pierwotnej wartości - jest to sporo poza zakresem użytecznym dla tego materiału. Zakres użyteczny (spadek do 70% wartości początkowej) to zaledwie ok. 250mT - ok. 1/5 indukcji nasycenia. Szokujące.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.