różnica pamięci D-RAM oraz Sync D-RAM

Witam Przejrzałem pdf-a o pamięci synchronicznej DRAM i nie rozumiem po co wprowadzono / wymyślono takie pamięci. Kiedyś do ATARI ST dołożyłem więcej pamięci. Wtedy wydawało mi się że do sterowania pamięcią w zupełności wystarczy sygnał -RAS, -CAS i -WR, oczywiście też dane i multiplekserowany adres. A teraz Do standardowych sygnałów -RAS, -CAS, -WR dołożono jeszcze CLK i CKEN i powiedziano że CAS i RAS mają się zmieniać synchronicznie z zegarem. To na czym polega ten zysk i ulepszenie? Niestety cały pdf oczywiście jest po angielsku i pewnie dlatego czegoś nie zrozumiałem.

pozdrawiam MArek

Reply to
ToTylkoJa
Loading thread data ...

ToTylkoJa snipped-for-privacy@nie.chce.tego.poczta.fm> napisał(a):

==============

A pamiętasz jak często wieszały się wówczas pecety napędzane zegarem rzędu

10-12MHz? RAS i CAS były często robione na RC , wystarczyła zmiana temperatury , aby zmnieniła się stała czasowa , no i wszystko szło w maliny. Rozwiązaniem są układy synchroniczne w których wszelkie sygnały z określonymi restrykcjami czasowymi są uzależnione od CLK. Przy częstotliwościach na jakich dzisiaj jeździmy , układ asynchroniczny nie ma prawa w praktyce działać.

MH

Reply to
MH

MH wrote: [ciach]

napędzane zegarem rzędu

moim skromnym zdaniem nie częściej niż te dzisiejsze.

zmiana

Tak było w spektrusiu i to było żle robione. Nikt nie bronił i np w ST lub Amiga CAS i RAS był generowany przez specjalizowany układ (chyba wręcz MMU) na podstawie zegara systemowego. Tam wszelkie opóźnienia były generowane z zegara i były zawsze stabilne.

których wszelkie sygnały z

CLK. Przy

asynchroniczny nie ma

Niech CAS i RAS są generowane synchronicznie do jakiegoś zegara. Nadal nie rozumię dlaczego ten zegar ma być dołączony do pamięci. Prost przykład UART generuje sygnału RS-a w oparciu o kwarc a nie układ RC. Układ odbiorczy nie wymaga sygnalu CLK aby odebrać poprawnie wygenerowany sygnał.

pozdrawim MArek

Reply to
ToTylkoJa

W dniu 2011-03-04 21:09, ToTylkoJa pisze:

Dlatego, że dzisiaj pamięć to jest układ potokowy. W czasie gdy jedna dana jest wysyłana na zewnątrz, to już następne wiersze są pobierane z bebechów pamięci. A do tego przydaje się zegar (najlepiej wielofazowy).

Prost przykład UART

A z jaką prędkością działa UART?

Reply to
Zbych

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.