radiotelefony

jakie zasięg mają radiotelefony i krótkofalówki które mają policjanci i kolejarze oraz czy jest możliwość\ ich podsłuchu ??

Reply to
Grzegorz
Loading thread data ...

słyszą się głownie baza z radiowozami, między sobą często się nie słyszą... ogólnie to policja wymieniła sobie sprzęt i teraz wątpię, żeby można było przeszkodzić im pracy... smutne jest jedynie to, że liderami kierowniczymi policji zostali abiturieci politechniki warszawskiej...

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2017-02-05 o 12:34, Grzegorz pisze:

Pierwsze słyszę, żeby policja, a tym bardziej kolej, korzystała z krótkofalówek. A gdyby nawet, to co, krótkofalówka nie jest radiotelefonem? Czy może w paśmie HF oni morsem stukają? :D

Reply to
Tomasz Wójtowicz

W dniu 05.02.2017 o 12:34, Grzegorz pisze:

Kolej korzysta z pasma 150MHz, tu masz dokładną rozpiskę kanałów:

formatting link
ęg różny, od kilku do kilkunastu kilometrów. Na nastawniach sprzęt mocniejszy niż na pojazdach, anteny lepsze, wyżej zamontowane to i 30-40 kilometrów ogarniają. Można podsłuchać nawet jakimś prostym ręczniakiem. Ale jak nie znasz podstaw prowadzenia ruchu kolejowego, to raczej nie powie Ci nic ciekawego wymiana zdań "ŁK0 do 16234" "16234 na odbiorze" "jedziemy po dwójce do wyjazdowego, dostaniecie pisemny" ...

Reply to
Jakub Rakus

HF5BS pisze:

Ja bym użył porównania do pieca martenowskiego. On jest na prund, więc będzie to całkiem w temacie grupy.

Jarek

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2017-02-05 o 12:34, Grzegorz pisze:

Jasne, że jest, nie możesz nadawać tylko w tym pasmie. O ile dobrze pamiętam, to można posłuchać sobie, ale nie można pochwalić się tym, co się podsłuchało, obowiązuje Cię tajemnica telekomunikacyjna. Czyli jak usłyszysz, że jest gdzieś kolizja, to nie możesz zadzwonić do kolegi z lawetą, tylko podjechać własną ;) I drugie obostrzenie, jeśli transmisja jest w jakiś sposób zakodowana, zabronione jest dekodowanie.

Skanery do podsłuchu mają zakres częstotliwości taki, że kolej, policja, kontrola lotów jest w twoim zasięgu (a raczej zasięgu anteny).

Reply to
viktorius

Można też wysłać sygnał radio-stop. :-/

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Nie ma czegoś takiego jak "policja", tam jest kilka wyspecjalizowanych działów, często z własnymi środkami łączności. Np. wrocławska drogówka używa łączności nieszyfrowanej, a MPK AFAIK stoi na Tetrze. :-)))

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

viktorius pisze:

Jak definiuje się "jakiś sposób zakodowania"? Kiedyś transmisję modemową w liniach telefonicznych tępiono na podstawie paragrafu o tym, że "przez telefon należy się porozumiewać językiem jawnym". Protokół transmisji ciągu bitów był najwyraźniej mało jawny dla władców telefonów. Mnie jest trudno znaleźć istotne różice między jawnością modulacji fazy w modemie

300 bps i modulacją amplitudy (lub czego innego) w radiotelefonie. Więc może i w tym obostrzeniu jest jakaś ciekawa interpretacja kodowania.
Reply to
invalid unparseable

Zawsze się zastanawiałem jak taki sygnał jest zakodowany, bo nie jest to chyba jedna wybrana częstotliwość.

Reply to
Roman Rogóż

300bps to było FSK a nie PSK. Tak tylko w kwestii formalnej.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan RoMan Mandziejewicz napisał:

To formalnie jeszcze bliższe modulacji FM stosowanej w radiofonii.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2017-02-06 o 10:21, Jarosław Sokołowski pisze:

A jak dokładnie jest napisane w ustawie? Kodowanie czy szyfrowanie?

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

Pan Paweł Pawłowicz napisał:

Dołączam się do pytania. Sam bym sprawdził, gdybym wiedział która ustawa to reguluje (albo stara się regulować).

Reply to
invalid unparseable

FSK - jakas tam forma "kodowania".

Przy PSK oprocz samej modulacji moga dochodzic jakies cuda typu Viterbi - i juz mamy szyfrowanie pelna geba :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-02-06 o 10:21, Jarosław Sokołowski pisze:

Nie znam przepisów, napisałem, co mi kolega hobbysta kolei powiedział. Jak dla mnie, to jak pójdzie eter coś, co nadawca zakodował w taki sposób, że tylko adresat jest w stanie odczytac informację, to jest szyfrowanie.

Zamodulować w jakims typie PSK to jeszcze nie znaczy zakodować.

Reply to
viktorius

viktorius pisze:

Taka definicja jest do kitu, bo niczego nie definiuje.

Tak właśnie mówili w PPTiT, w SB, czy gdzie tam jeszcze. Nie mamy modemu, bo nam nie dali na niego przydziału dewiz, więc nie jesteśmy w stanie odczytać inforamcji, jakie ekstremiści przekazują sobie piszcząc w druta.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.