radioimpulsy

Nic nie mowiac energetycy mi licznik zmienili. Nowy, elektroniczny ... i ma taka fajna diode migajaca co chwila.

Jakby to miganie przetransmitowac do mieszkania ? Kable odpadaja. Dzwonek bezprzewodowy kupic czy samemu jaka pluskwe robic ? Baterie to chyba szybko zezre ... jakies fotoogniwo wykorzystac ?

I pod co by to podpiac ... do routerka wifi ?

J.

Reply to
J.F
Loading thread data ...

W dniu 2014-05-08 11:59, J.F pisze:

Zrobiliśmy coś takiego. Krążek o wielkości kapsla do piwa. W środku bateria C2032 i fototranzystor. Urządzenie cały czas zlicza mignięcia i wynik wysyła przez Bluetooth 4.0 do PC lub Smartfona. Bateria wystarcza na pół roku. Cena kilkadziesiąt złotych.

Paweł

Reply to
pawel2420

Jest to może LE-01? On oprócz diody ma odseparowane wyjście OC (pewnie transoptor), można pokombinować w tym kierunku. Chyba że zaplombowany tak, że się nie dostaniesz.

A to już zależy co chcesz z tym sygnałem dalej zrobić...

Generalnie przesyłałbym nie informację o błysku, a zliczałbym czas od poprzedniego błysku i przesyłał dopiero tą wartość.

Reply to
Adam Wysocki

Jak kable odpadają, to może światłowód? :>

L.

Reply to
Lisciasty

Lisciasty napisał:

Jest bardziej sztywny, źle się przykleja, więc tym bardziej będzie odpadać.

Reply to
invalid unparseable

W dniu czwartek, 8 maja 2014 11:59:42 UTC+2 użytkownik J.F napisał:

Po co takie kombinacje jak można co miesiąc zapisać na kartce to co wyświetli. To prosta czynność jak się potrafi pisać. Tak prosta i zabierająca mało czasu że nakład pracy i materiały potrzebne do zrobienia jakiegoś cudaka zwrócą się po kilkudziesięciu latach. A jak przejść na sprawdzanie stanu licznika co pół roku przez ZE to wcale nie warto się bujać ze zrobieniem nikomu nie potrzebnego gzora który się popsuje albo będzie działał dokąd się pierwsza bateria nie skończy.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Też kiedyś o tym myślałem i wymyśliłem, że chyba fotorezystor byłby odpowiedni, taki co ma około 1Mom. Robiłem próby i chyba dałoby się te impulsy oddielić od tła i zliczać, i potem wysyłać. Oczywiście mówimy o rozwiązaniu bateryjnym co bedzie chodziło 5..10 lat.

jp

Reply to
jacek pozniak

Ale może bardziej energoszczędnie będzie :) zresztą nie możesz podpiąć nadajnika pod 230V, które (skoro tam jest licznik) pewnie jest tam dostępne?

Reply to
Adam Wysocki

Nie widziałem nigdy żeby w skrzynce z licznikiem było gniazdko. Nie twierdzę że nigdzie nie ma. Ja nie widziałem.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

W dniu 2014-05-08 11:59, J.F pisze:

Po pierwsze, to by trzeba sobie zadać pytanie, czy to miganie ma jakikolwiek sens poza wskazaniem pracy urządzenia.

Bo raczej wątpliwe , żeby miganie miało jakąś korelację z zużyciem energii. Nie po to jest ten LED.

Poza tym, sens to by miał normalny odczyt z takiego licznika, zamiast jakiś (być może całkiem bezsensownych) kombinacji z miganiem leda. Oczywiście, w tym celu trzeba wiedzieć czy i jak się z nim można skomunikować. Najpierw trzeba się dowiedzieć jaki to miernik, poszukać o nim informacji, itp. Dużo zabawy - efekt trudny do przewidzenia.

Reply to
sundayman

W dniu 2014-05-08 14:16, J.F pisze:

Myślisz że coś zaoszczędzisz, czy szukasz zajęcia ?

Reply to
PeJot

Nie wiem czy precyzyjnie się wyraziłem. Mamy taki produkt gotowy. Kosztuje kilkadziesiąt złotych. Wygląda tak:

formatting link
wersji urządzenia przeznaczonej do współpracy z licznikiem elektrycznym po lewej stronie płytki jest wlutowany fototranzystor SMD a obudowa jest lekko przezroczysta.

Reply to
Pawel2420

W dniu czwartek, 8 maja 2014 17:53:57 UTC+2 użytkownik sundayman napisał:

To ciekawe dlaczego na moim liczniku jest wydrukowane obok diody że 10000 impulsów to 1kWh.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Jakiś model? Może transmituje coś radiowo non stop?

formatting link
inne ustrojstwo

Reply to
a...mx

Dnia Thu, 8 May 2014 06:12:55 -0700 (PDT), Zachariasz Dorożyński napisał(a):

To mało w życiu widziałeś. Firma WAGO produkuje nawet listwy kontrolne do układów pomiarowo-rozliczeniowych, które mają w sobie zintegrowane gniazdko a nawet i współpracującą z nim różnicówkę. Choć fakt, że nikt takich listw nie stosuje w układach 1-fezowych. Gniazdo zasilające (serwisowe) to rzecz powszechna w złączach kablowych, gdzie znajduje się układ pomiarowy. Laptopa czy urządzenie do kontroli liczników trzeba przecież skądś zasilić.

Reply to
badworm

Dnia Thu, 8 May 2014 11:59:42 +0200, J.F napisał(a):

Jarku, jaki to licznik? Może prościej po prostu byłoby sprawdzić, czy nie jest czasem dostępny darmowy program do jego odczytu i jeśli tak to kupić/zrobić głowicę opto i raz w miesiącu laptopem ściągnąć z niego profil mocy?

Reply to
badworm

W dniu czwartek, 8 maja 2014 19:34:15 UTC+2 użytkownik badworm napisał:

Najwięcej małych odbiorców używa liczników jedno fazowych. Urządzenia do pobierania danych z liczników elektronicznych mają swoje zasilanie. Może i są takie udogodnienia ale mało powszechne. Zwyczajnie sensu nie mają.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

sundayman pisze tak:

podłącz spawarkę to się wyjaśni :)

Reply to
PiteR

J.F pisze tak:

Boziu po co?

Reply to
PiteR

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.