radioamatorstwo raz jeszcze

Dwa krótkie pytania odnośnie tego projekciku:

formatting link

1) Czy jako pierwszego tranzystora można użyć BF245? 2) Czy w przypadku użycia wzmacniacza UL149x transformator audio staje się zbędny?
Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

W dniu 2010-06-10 23:34, Krzysztof pisze:

Czyli z UL1498 też nie powinno być problemu? A jak wygląda sprawa z zastąpieniem MPF102 w stopniu detektora reakcyjnego? Mam w tej chwili tylko BF245 pod ręką, a tego tranzystora jakoś nie widzę w sklepach ani na Allegro.

Reply to
Atlantis

W dniu 2010-06-11 08:21, AW pisze:

Dławik o jakiej wartości? Bo największy jaki mam pod ręką to 1mH - mierzona rezystancja to około 25 omów. Jak rozumiem z wejściem UL1498 połączyć przez jakiś kondensator elektrolityczny?

Reply to
Atlantis

mozesz poszukac np. bfr31 , ew. pogrzebac na smietniku za starym konwerterem sat (powinien miec niskonapieciowy GAsFET ew. HEMT na wejsciu - uzycie tak samo jak mosfet, z tym ze nizsze szumy ma)

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

Dnia Fri, 11 Jun 2010 08:53:51 +0200, Atlantis napisał(a):

Nie, on mówił o dławiku m.cz. Ty lepiej albo zrezygnuj z tego tranzystora (zawsze możesz go dokleić jak będzie trzeba) albo daj opornik tak dobrany by napięcie kolektora wyniosło ok. 5V. Zapewne będzie to kilka kom.

Reply to
Jacek Maciejewski

BTW jak powinna wyglądać cewka w wersji na fale długie? Rozumiem, że zmienić należy nie tylko liczbę zwojów cewki obwodu LC ale też sprzęgającej z anteną i reakcyjnej?

Reply to
Atlantis

W dniu 17.06.2010 07:20, Atlantis pisze:

Oczywiście trzeba zwiększyć ilość zwojów wszystkich cewek. Najprościej zrobić to proporcjonalnie czyli przykładowo zwiększając dwukrotnie liczbę zwojów cewki obwodu LC również dwukrotnie zwiększamy liczbę zwojów cewki reakcyjnej i antenowej. Dla fal długich cewkę obwodu LC dobrze jest wykonać jako koszykową (reakcyjna i antenowa może być normalna jedno lub wielowarstwowa)

A tak dla ścisłości, to liczba zwojów cewki reakcyjnej zależy od wzmocnienia stopnia detektora reakcyjnego. Musi ona zapewnić na tyle silne dodatnie sprzężenie zwrotne aby możliwe było wzbudzenie drgań w pełnym zakresie przestrajania odbiornika.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

BTW jeszcze jedna rzecz rzuciła mi się w oczy. Mianowicie jak powinna wyglądać polaryzacja kondensatora elektrolitycznego 10uF między detektorem reakcyjnym a wzmacniaczem na BC548? Na schemacie

formatting link
minus jest podłączony do wyjścia detektora, plus do wejścia następnego stopnia. Faktycznie tak być powinno?

Reply to
Atlantis

W dniu 17.06.2010 22:57, Atlantis pisze:

Może tak być. Potencjał bazy BC548 może być wyższy od napięcia na źródle

2N3819. To będzie zależało od punktu pracy obu tranzystorów, ale faktycznie warto by to sprawdzić przy uruchamianiu układu.

Pozdrawiam

Reply to
Grzegorz Kurczyk

W dniu 2010-06-17 23:25, Grzegorz Kurczyk pisze:

Zmontowałem wczoraj na szybko ten układzik (w ramach treningu przed złożeniem lampowego reakcyjniaka) na prowizorycznej płytce z wyfrezowanymi polami lutowniczymi (na wzór tej ze strony z opisem, jednak zamiast lutowania po stronie druku zastosowałem montaż przewlekany). Nie mam pod ręką odpowiednio małego transformatorka m.cz. (w opisie zastosowano chyba wzięty z modemu) więc między plus zasiania a kolektor BC548 wpiąłem słuchawkę radiową 1,6kom.

Początkowo pomyliłem się podłączając uzwojenia cewek (ta od obwodu rezonansowego została podłączona odwrotnie niż reakcyjna) - wtedy w słuchawce cały czas słyszałem piski. Dość szybko zorientowałem się w mojej pomyłce i od tego czasu nie słyszę nic. Żadnego szumu w słuchawce, żadnych stacji, żadnych pisków (bez względu na to jak ustawię kondensator regulacji sprzężenia zwrotnego).

I jeszcze jedna rzecz zwróciła moją uwagę. Napięcie na bazie BC548 powinno chyba w tym wypadku wynosić 1/2 napięcia zasilania, czyli ~4,5V. Jest tam około 1,22V. Aha. Gdy dotykam palcem bramki BF245A (2N3819 ani MPF102 nie miałem) w słuchawce słuchać "brum" sieciowy.

Reply to
Atlantis

W dniu 18.06.2010 09:10, Atlantis pisze:

Taka słuchaweczka powinna działać wyśmienicie :-)

Jak piszczało to oznacza, że cewka reakcyjna była podłączona dobrze, tylko sprzężenie jest zbyt silne i zrobił się generator. Musi Kolega zmniejszyć liczbę zwojów cewki reakcyjnej lub odsunąć ją od cewki obwodu LC.

Połowy napięcia to tam na pewno nie będzie. Już sam dzielnik napięcia w bazie (100k/27k) da duuuuużo mniej niż połowę zasilania, a i prąd bazy swoje pociągnie.

To prawidłowy objaw. Podejrzewam, że jedynym problemem jest dobranie sprzężenia cewki reakcyjnej.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

W dniu 2010-06-12 11:58, Jacek Maciejewski pisze:

Na kolektorze mam 5V gdy włączony w miejsce transformatorka potencjometr ustawiony jest na około 550 omów.

Reply to
Atlantis

W dniu 2010-06-18 10:13, Grzegorz Kurczyk pisze:

Udało się. Na antenie KDWZO nawet odbiera wieczorem stacje na średnich, co prawda cicho ale jednak. Jednak po pierwsze dużo może zależeć od małego głośniczka, po drugie być może układ wymaga regulacji. W tej chwili opór (PR) między plusem zasilania a kolektorem BC548 jest ustawiony na ~550 omów, aby zgodnie z sugestią jednego z przedmówców na kolektorze było 5V. Sprzężenie ze wzmacniaczem głośnikowym na lm386 przez kondensator 4,7uF. Na samej ferrytowej uzyskuje się co najwyżej "szepty" na granicy słyszalności.

Chyba zrobię cewkę na długie. Na silny sygnał 225kHz można u mnie liczyć. Miałbym porównane do innych konstrukcji jeśli chodzi o parametry. ;)

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.