Quantum Platform Framework

Czy ktoś z grupowiczów używa Quantum Platform Framework

formatting link
Nie widzę, aby to narzędzie było u nas popularne, przynajmniej tak wnioskuję z wyszukiwań w Internecie. Ciekaw jestem jego możliwości i trudności w opanowaniu. Z pobieżnie przeczytanego 'what is' wygląda na całkiem przyjazny sposób programowania zorientowany na obsługę zdarzeń z wykorzystaniem maszyn(y) stanów. Z tego powodu jest też niby lepszy od RTOSów. Ma jeszcze wiele innych och i ach.. Być może przyjdzie mi zgłębić temat, ale ktoś by tu coś napisał ze swojego doświadczenia.

Michał

Reply to
Michał Lankosz
Loading thread data ...

Nikt w tym nie grzebie hobbystycznie lub komercyjnie? Michał

Reply to
Michał Lankosz

W dniu 11.05.2012 08:40, Michał Lankosz pisze:

Ja swojego czasu interesowałem się tym tematem. Nawet sciągnąłem jakieś oprogramowanie, trochę czytałem, ale nigdy nie doszło do fazy realizacji. Moja koncepcja wykorzystania maszyn stanów jest inna niż w Quantum, stąd nie poszedłem w tym kierunku.... Aczkolwiek materiały ogólnie są ciekawe

- warto przeczytać.

Ale może kiedyś? Kto wie?

Reply to
Jacek Domański

W dniu 2012-05-11 23:00, Jacek Domański pisze:

A coś bliżej?

Michał

Reply to
Michał Lankosz

W dniu 12.05.2012 09:18, Michał Lankosz pisze:

Oni wymyślili koncepcję, że w programie istnieje coś w rodzaju obiektów opisanych ich wszystkimi możliwymi stanami (tzw. event driven programming). I od tej strony wyszli. Mnie natomiast interesowało wykorzystanie maszyn stanów do podziału czasu pracy procesora - coś w rodzaju pracy równoległej, współbieżnej. Moje maszyny zatrzymują się w stanach oczekiwania np. na dostęp do peryferium czy skończenia transmisji, a w tym czasie wykonywane są inne równoległe zadania. Jeżeli dostęp się zwolni czy dane się wyślą, maszyna przechodzi do następnych stanów lub kończy swój bieg, jeśli już wszytko zostało wykonane (wchodzi w stan 0).

Reply to
Jacek Domański

W dniu 2012-05-12 11:02, Jacek Domański pisze:

Dziękuję za odpowiedź. Zastanowiło mnie tylko, czy taka zmiana sposobu 'zaprojektowania' programu nie wprowadza więcej zamieszania niż 'tradycyjny' RTOS. Czy ta maszyna stanów nie będzie się na bardzo rozrastać i komplikować przy niezbyt skomplikowanych projektach.

Michał

Reply to
Michał Lankosz

W dniu 12.05.2012 11:24, Michał Lankosz pisze:

Moim zdaniem jest to rzeczywiście bardziej skomplikowane - autor Quantum wprowadził własne narzędzia do generowania kodu w C, żeby ułatwić proces pisania i ogarnięcia tematu :-) Ja póki co testuję tą koncepcję, ale nie jestem przekonany, że jest ona lepsza niż RTOS. To się okaże. Na pewno trzeba zmienić sposób myśłenia o programie, co nie jest łatwe - zwłaszcza na początku :-)

Reply to
Jacek Domański

W dniu 2012-05-12 12:19, Jacek Domański pisze:

Być może przyjdzie mi się temu bliżej przyglądnąć. Dziękuję za informację.

Michał

Reply to
Michał Lankosz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.