Pytanie o wy??cznik nadpr?dowy (bezpiecznik).

Witam.

Miałbym pytanie odnośnie tych urządzeń. Chciałbym powymieniać stare bezpieczniki (jak zwał tak zwał, wkażdym bądź razie zwie się to chyba " WYŁĄCZNIK NADPRĄDOWY ". Zastanawia mnie czy mógłbym wstawić taki bezpiecznik o wartości B6 o napięciu 230 -

400 V. Utrzyma to cały dom? Jeżeli nie to jakie trzeba byłoby wstawić? - WIem że trochę (bardzo) nie jasno się wyraziłem, ale sam w sumie jestem w tym zielony.

Proszę o pomoc.

Reply to
Najkon
Loading thread data ...

snipped-for-privacy@poczta.fm schrieb:

no to sam nie wymieniaj.

A czy wystarczy, to możesz sobie policzyć. Albo przeczytać. Daj takie same jakie masz, tylko automatyczne (czyli wyłączniki nadprądowe). Tylko nie wymieniaj bezpiecznika głównego na wyłącznik nadprądowy.

Waldek

Reply to
Waldemar

bezpieczniki obecnie stosowane to najczęściej tzw "szybkie" serii "S".szybkość działania jest limitowana oznaczeniem literowymB,C,D- te ostatnie są tzw zwłoczne szczególnie dla obciążęnia indukcyjnego.spotyka się też inne oznaczenie ...szczegółów nie potrafię podać, istotną sprawą jest by bezpiecznik za licznikiem miał mniejszą wartość niż ten przed licznikiem.inaczej zadziała zawsze najsłabszy a w szczególnym przypadku ten szybszy.ja bym ten przed licznikiem jak jest topikowy (ceramiczny) zostawił, bo swoje zadanie spełni ,zaś oszczędzi niespodzianek.zazwyczaj zabezpieczenie przed licznikiem w starych instalacjach było 16A i po liczniku 10A a w nowych 20A i odpowiednio 16A..od tej wartości przed licznikiem energetyka każe sobie płacić odpowiedni przelicznik.istotną i godną polecenia sprawą jest rozdzielenie obwodów na kilka bezpieczników szczególnie tam,gdzie pobierany jest duży prąd np grzałka w pralce

Reply to
dziad_ek

B6, oznacza 6A o charakterystyce B, nadaje się do zabezpieczania obwodu oświetlenia np. w 1-2 pokojowym mieszkaniu

Jeśli czujesz się zielony w temacie, to radę Ci dam - sam się za to nie zabieraj. Piszesz "cały dom", znaczy co? mieszkanie jednopokojowe? parterowy domek? czy hacienda 3000m2? Czy znasz odpowieź na takie pytania:

- jaki układ sieci zasilającej? TN-C, TN-S, TN-CS, TT, ?

- jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe?

- ile masz obwodów, i jakie urządzenia są z nich zasilane?

Jeśli powyższe kwestie są Ci zupełnie obce, to lepiej daj zarobić elektrykowi. Nie żebym był złośliwy, ale w trosce o Ciebie i mieszkańców domu. Grzebanie przy 230V bez dogłębnej znajomości zagadnienia kończy się kłopotami.

Reply to
DJ

Dnia 23 Dec 2006 11:02:10 -0800, dziad snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

Jeśli mówimy o oznaczeniach literowych B, C i D to nie mamy na myśli bezpieczników lecz wyłączniki nadmiarowoprądowe. C i D nie tyle są zwłoczne co nie reagują na prądy wywołane np. rozruchem niektórych urządzeń w pewnym zakresie prądów. Zabezpieczenia przedlicznikowego AFAIK odbiorca energii nie ma prawa tykać - generalnie zresztą dostęp do niego jest zablokowany i tylko energetyka tam może grzebać. Zaś kwestia doboru wartości prądów znamionowych bezpieczników lub/i wyłączników to osobna sprawa - nie zawsze jest łatwo zapewnić selektywność w instalacji gdy jest zbyt dużo wyłączników nadprądowych.

Pozdrawiam Adam Robaczewski

Reply to
badworm

Dobrze. To żeście mi conieco wytłumaczyli. A chciałbym się spytać co by się stało, gdybym zamienił stary wyłącznik nadprądowy typu H 16 A z napięciem 380 V na nowy klasy B6 z napięciem 230/400 V - firmy legrand?

Na tym starym wyłączniku nadprądowym jest podłączone ogólnie cały prąd do mieszkania, czyli oświetlenie, grzejniki, i _wszystkie_ urządzenia które potrzebują prądu do funkcjonowania.

Reply to
Najkon

snipped-for-privacy@poczta.fm napisał(a):

Będzie się po prostu wyłączał po włączeniu duzego obciążenia. 6A to tylko 1300W. Nawet czajnik elektryczny pobiera więcej. Jeśli koniecznie chcesz wymieniać ten "automat" na "eskę" (tylko po co ?) to na B16.

Reply to
William

William napisał(a):

A czemu "eskę" ? Ja chciałbym wymienić koniecznie go na coś bardziej wytrzymałego. I po prostu narazię podaje jakie mam na stanie bezpieczniki (ich symbole), a jaki byłby najodpowiedniejszy to chciałbym ... i z tym wracam się do was. Jaki? Jak już wspominałem jest H 16 A zamontowany, na jaki inny mógłbym go zamienić? Jest jakiś lepszy znaczy mocniejszy? Który więcej wytrzyma ( W )

Reply to
Najkon

Dnia 28-12-2006 o 23:40:32 snipped-for-privacy@poczta.fm napisał(a):

Daj zarobic elektrykowi.

pozdrawiam

Reply to
Szymon Kubicki

Możesz go zamienić nawet na kawałek gwoździa. Będzie najmocniejszy. Tylko po co ? Słabsze okażą się druty w ścianach i przede wszystkim bezpiecznik przedlicznikowy. 16A za licznikiem sugeruje że przed jest 20 albo 25A. Jeśli grzejesz prądem to jest to na pewno o wiele za mało. Wystąp do ZE o zwiekszenie mocy przyłączeniowej.

Reply to
William

Panowie. A więc widać że nie da się okrężną drogą, bo każdy tu mówi "Niech to zrobi elektryk". No więc jest sobie altanka na działce, i tam został zamontowany bezpiecznik (przez ojca, który interesował się elekryką) o symbolice H 16 A. I ten bezpiecznik utrzymywał całą altankę i wszystkie urządzenia co było tylko podłączone do prądu (światło, ogrzewanie, kuchenka, itp urządzenia). Na obecną chwile ten bezpiecznik wygląda jak ISTNA RUINA i nie jest zabezpieczony (leży sobie na szafece - niebezpieczne). Postanowiłem wymienić go na nowy wraz z takim pudełeczkiem specjalnym na bezpieczniki montowane na ścianie. Stąd też te moje pytanie na jaki inny mógłbym zamienić taki bezpiecznik czy to musi być koniecznie o tej samej symbolice? Czy może być jakiś inny, który również utrzyma te wszystkie urządzenia.

Reply to
Najkon

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.