Pytanie o programowanie PLC/HMI

Witam.

Do tej pory zajmowalem sie programowaniem kompterow w 'klasycznych' jezykach programowania. Byc moze w niedalekiej przyszlosci bede mial potrzebe zaimplementowania kilku prostych algorytmow w sterowniku PLC. Konkretnie jest to Omron CP1L polaczony z panelem NQ3.

Mam takie - pewnie trywialne pytanie. Szukalem po googlach, ale nie znalazlem tego czego szukam. Jedyne czego sie dowiedzialem, to ze programowanie takich sterownikow jest zupelnie inne od pisania klasycznych programow, polega bardziej na rysowaniu diagramow. Dowiedzialem sie o StructuredText ktory pozwala oprogramowac PLC w 'znany mi sposob' ale nie znalazlem nic na jego temat w stosunku do HMI.

W jaki sposob w takich sterownikach/panelach programuje sie bardziej zaawansowane algorytmy?

Dajmy na to ze chcialbym rozwiazac takie problemy:

1) uzytkownik podaje kilka liczb. Moj program na tej podstawie wylicza serie liczb - ktore sa danymi wejsciowymi (recepturami) do sterowania silnika krokowego podpietego do PLC.

2) Receptury te sa zapisane w pamieci PLC/HMI lub podpietego do nich pendrive. W jaki sposob realizuje sie odczyt/zapis do pliku ?

O czym poczytac?

Reply to
Szczepan
Loading thread data ...

Użytkownik "Szczepan" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:lm77k2$mk2$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Standardowe drabinki PLC numerkow nie obsluguja :-) Ale do tych co potrafia sa rozszerzenia.

Instrukcje do narzedzia Omrona.

J.

Reply to
J.F

Nie znalazlem tam informacji o takowej funkcjonalnosci, ale moze nie te dokumenty czytalem.

Spytam inaczej - ktore niedrogie PLC (ma sterowac jednym silnikiem krokowym

  • kilka czujnikow) ma mozliwosc sterowania z zewnatrz po RS232 lub ethernecie? Ma to dzialac na zasadzie prostego protokolu na zasadzie takiej, ze wysylam po RS komende, PLC to robi i zwraca status ze OK lub ERR.

Wtedy wszystko co chce zrobilbym na zewnetrznym komputerze a PLC zajalby sie czescia wykonawcza.

Co mozecie polecic?

Reply to
Szczepan

W dniu 2014-05-29 16:49, Szczepan pisze:

Np. M238 Schneider, S7-1200 Siemens,także Omron CP1L. Jeśli musisz mocno ciąć koszty to są jeszcze takie sterowniki jak ARRAY czy Fatek. Osobiście się nimi nie zajmowałem bo w przemyśle raczej się stosuje bardziej znane firmy ale wiem, że stosują je małe firmy robiące własne maszyny czy automatykę domową. Opinie są pozytywne. Rzadko się zdarza żeby do PLC można było podpiąć pendrive z danymi. Ale po co masz trzymać niewielką ilość danych na penie skoro każdy PLC ma pamięć nieulotną. Pendrive albo kartę SD można czasami podpiąć do HMI. Pliki to zazwyczaj jakieś CSV. Wbrew temu co pisał poprzednik to zazwyczaj w drabince dla PLC da się używać liczby i działania matematyczne. Jest to jednak upierdliwe bo musisz wstawić bloczek realizujący jakieś działanie np dodawanie czy dzielenie. Nie da się robić bardziej złożonych działań, trudno się odwoływać do tablic. Takie rzeczy to z powodzeniem robi się w Structured Text. ST nie stosuje się do HMI, bo panele z reguły mają wyświetlać a nie sterować. Do tego celu panel odwołuje się do jakiegoś adresu w PLC i w zależności od potrzeb odczytuje zdalną wartość albo ją zmienia. Programując HMI po prostu osadzasz na wyświetlanym obszarze kontrolki do wyświetlania: lampki, pola odczytowe, bargrafy itp. Tak samo możesz osadzić przycisk powodujący zmianę stanu czy pole do wprowadzania liczby za pomocą klawiaturki wirtualnej. HMI ma możliwość pisania programów w języku drabinkowym albo skryptów w języku zbliżonym do ST. Ale jest to raczej margines. Jest jeszcze Unitronix który oferuje PLC połączone z HMI. Rozwiązanie z wysyłaniem z PC do sterownika jest całkiem sensowne. Można to robić np przez Modbus (Omron czy Schneider). Są dostępne GPLowe biblioteki do Modbusa na PC.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.