Przewód do czujnika.

Witam,

Zamierzam obudować kilka czujików temp. DS18B20 tulejką z mosiądzu i szukam jakiegoś "mądrego" przewodu 3-żyłowego o średnicy zewnętrznej nie większej niż 5 mm. Dobrze by było gdyby był w miarę elastyczny, coś jak lepsze kable mikrofonowe. Macie jakieś namiary na takie coś :) ?

Reply to
Gejzero
Loading thread data ...

Witam,

"Mądrego" nie znam ;) ale na przykład firmy Percon AK220. Jest to co prawda kabelek audio (balanced) ale jest elastyczny i ma naprawdę świetny ekran złożony z dwóch warstw Cu - choć w tym przypadku chyba nie ma takiego znaczenia. Jest do kupienia w Polsce firmy nie podaje, żeby się nie reklamować ale jak poszukasz to znajdziesz.

Reply to
Marcin

Użytkownik "Gejzero" <gejzer snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:h41456$k2i$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że przewód (szczególnie linka) potrafi świetnie transportować wodę ?

e.

Reply to
entroper

Użytkownik "Gejzero" <gejzer snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:h41456$k2i$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Ja używam LIYY 3*0,14 firmy TECHNOKABEL (nie mam z nią nic wspólnego) jest dość elastyczny, średnica 3,2mm. Można go kupić "w sklepie za rogiem" :)

pozdrawiam Walery

Reply to
Walery

Czyli trzeba sam czujnik opatrzyc w kawalek kabelka sztywnego i podlutowac linke dopiero na zewnatrz takiej metalowej tulejki/innej obudowy?

Wogole czy ds-y 1820 padaja jakos specjalnie? Mam 11 sztuk i dwie z nich wisza za oknem pod daszkiem, taka blacha przykrecona do skrzydla od zewnatrz, juz od 4 lat i ani jeden nie zdechl a sa tylko przylutowane i owiniete "szkotem". Zdechl za to jeden z czujnikow wewnatrz (jakby mu sie kalibracja rozjechala i pokazuje temperature mniejsa o jakies 70 stopni).

Reply to
Lukasz Sczygiel

Użytkownik "entroper" snipped-for-privacy@CWD.spamerom.p0czta.on3t.pll> napisał w wiadomości news:h42rpm$q3c$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

Ale jak czujnik polutuje na krótko do takiego przewodu oczywiscie izolujac zyly od siebie, wepchne w rurkę i zaleje jakimś elastycznym klejem "zalewą" to powinno być szczelne. Rurka z drugiej strony będzie wcześniej zalutowana korkiem z mosiądzu. Może dam jeszcze na dno w miejsce styku plastikowej obudowy z mosiądzem jakąś termoprzewodzącą pastę. Tak widzę zabezpieczenie czujnika od warunków atmosferycznyc. Na inne raczej nie będą narażone.

Reply to
Gejzero

Użytkownik "Lukasz Sczygiel" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

tak by było najlepiej - linkę ewentualnie można odsłonić i zalutować a następnie złącze w całości zalać odpowiednią zalewą (woda idzie w lince ale także między przewodami w kablu)

Nie wiem czy padają "specjalnie", ale faktem jest że padają i to w różny sposób i jakość tych czujników określiłbym jako umiarkowaną. Jednym z popularnych "padów" jest właśnie 70 stopni. Zdarzają się jednak i inne, trudniejsze do stwierdzenia. Na przykład: 70 stopni pojawia się zamiast jednej lub kilku konkretnych temperatur (z dokładnością do 1 bitu) czyli np. mamy 30.000C, 30.125C 70C 30.375C itd. Jeśli taki błąd wystąpi dla dwóch punktów: np. -40C i +65C to użytkownik nawet nie będzie o tym wiedział. Mam podejrzenie, że ten ostatni błąd występował w całej serii czujników, które to - a jakże - trafiły na rynek. Zdarza się też znaczne pogorszenie dokładności. Należy też mieć na uwadze, że dość łatwo uszkodzić te czujniki nawet niewielkimi przepięciami - jest to po prostu delikatna struktura praktycznie bez żadnych zabezpieczeń. Być może na rynek trafiają podróbki ale całkiem możliwe, że nie jest to po prostu udany produkt a producent, jak wiadomo, będzie do samego końca udawał, że wszystko jest pięknie. W przypadku amatorskiego pomiaru temperatury w sumie nie przejmowałbym się tym za bardzo. Do zastosowań profesjonalnych IMHO te czujniki nie nadają się.

e.

Reply to
entroper

Użytkownik "Gejzero" <gejzer snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:h44int$pjn$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Jeśli zalewa całkowicie odgrodzi kabel od czujnika to powinno być ok, chociaż należy pamiętać, że zmiany temperatury tej rurki wywołają zmiany ciśnienia i będzie to dodatkowy bodziec do transportu syfu po kablu. Mój eksperyment w tym zakresie skończył się tak, że czujnik przestał działać po około miesiącu (ale traktowany był źle - duże zmiany temperatur, wilgotność do 100% z kondensacją, czasem oblodzenie). Zrobiłem mniej więcej podobnie - nóżki czujnika zalane całkowicie, przewód zalutowany i zalany. Okazało się, że woda przedostała się po nóżce czujnika pod zalewą. Nóżka ugniła i odpadła. Później w czasie sprawdzania okazało się, że oprócz tego uszkodzenia mechanicznego czujnik był padnięty.

e.

Reply to
entroper

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.