przetwornice samochodowe 12VDC->240VAC

Witajcie. Przetwornica samochodowa po czasie dłuższym "straciła" moc. Jest w stanie zasilać ładowarkę do telefonu, po podłączeniu zasilacza laptopowego nie startuje. Ładowarka powoduje włączenie sie wentylatora w przetwornicy (400/800W), a zasilacz laptopi próbkowanie napięcia na wyjściu (dioda w ładowarce telefonu mruga sobie z częstotliwością herca, może dwóch. Trafiło mnie, co może paść w praktycznie nieużywanej przetwornicy jeżdżącej jedynie w aucie? kondensatory nie wyglądają na wybrzuszone, mogły wyschnąć/czy wymiana nie spowoduje konieczności strojenia przetwornicy? Jak sie za to zabrać żeby nie zrobić krzywdy sobie/urządzeniu? Układy impulsowe w praktyce niestety już mnie ominęły..

Pytanie dodatkowe - mam gdzieś poprzednie przetwornice które zabiłem parę lat temu podłączając laptopa - zabezpieczeń widocznie nie miały. Jaki jest algorytm sprawdzania uszkodzeń w takim urządzeniu? Szkoda mi tego wyrzucić, do mniejszych obciążeń niż laptop się nadawały.

Pozdrawiam, Janek

Reply to
Janni
Loading thread data ...

podaj wacpan chociaz model albo fotki plytki i elementow.

klasyczne przetwornice sa na mosfetach i nie maja nic z techniki impulsowej w zasadzie, na wyjscie daja trapez po prostu wygladzany kondensatorkami.

procesorowe przetwornice impulsowe robia ladny pwm o wysokiej czestotliwosci tak zeby 'stworzyc' ladny sinus, ew. wlaczaja po kolei fazy o roznym przelozeniu transformatora wyjsciowego - sinusoida jest wtedy troche kwadratowa ale taka przetwornica mniej sie grzeje (chociaz jest ciut wieksza).

tez nie mam pojecia co sie moglo tam zepsuc... moze problemem nie jest przetwornica, a np. zasniedziale styki kabla zasilajacego przetwornice ? bo plynie tam solidny prad - jesli np. wtyczka zapalniczki albo bezpiecznik ma za duza rezystancje, kabel sie przetarl i popekalo troche zylek w lince , to moga sie takie cuda dziac.

inna opcja to dobity akumulator albo kondensator filtrujacy w aucie - jesli napiecie spada ponizej 10.5V to przetwornica moze sie wylaczac (taki efekt moze tez dac zardzewiala instalacja w aucie) - rozrusznik za to bedzie dzialal ok, bo 'nie patrzy' na napiecie.

sprawdz moze wiec na poczatek napiecie na wejsciu przetwornicy , najlepiej 'szybkim' miernikiem wychylowym/oscyloskopem/dodaj tam kondensator (np.

22000uF)

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

Janni pisze:

Sprawdz polaczenie bezpiecznika we wtyczce zapalniczkowej dokladnie!! Jest tam zazwyczaj sprezyna stalowa, ktora z czasem (korozja, temperatura przy wiekszych obciazeniach), albo traci polaczenie z bezpiecznikiem, albo staje sie rezystorem powodujacym znaczne spadki napiecia przy wiekszych obciazeniach.

K
Reply to
HaMMeR

HaMMeR pisze:

W tej wtyczce nie ma bezpiecznika, bezpiecznik jest na przetwornicy. We wtyczce linki kabla zasilajacego sa solidnie przylutowane bezposrednio do stykow wtyczki. Pozdr, J.

Reply to
Janni

Profitexx PI-400 400W/800W

Kable zmienilem na kable od miernika, maja teoretycznie 20A wytrzymac, nic sie nie zmienia. Czerwona lampka jak sie swiecila tak sie swieci zamiast zielonej.

Na akumulatorze innym sprawdzalem - to samo :(

Pozdr, Janek

Reply to
Janni

Janni pisze:

Weź, kable od miernika "mają 20A wytrzymać" - tzn nie roztopić się podczas 15sekundowego pomiaru. Ale nigdzie nie jest napisane jaki spadek napięcia przy 20A na nich wystąpi. Jak chcesz ciągnąć te kilkaset W z

12v - a przy rozruchu taka przetwornica trochę ciągnie, to musisz mieć kable grube z 4-6mm2 _co_najmniej_, i to miedzi a nie gumowej izolacji (a w środku kilka cienkich włosków przewodzących)
Reply to
BartekK
[...]

Przewody od miernika mają po 0.1 oma. Przy 20A na każdym z nich masz

2V spadku napięcia. [...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.