Przetwornica, sterowanie tranzystorami przez trafo

Witam Wiedzę że 'puchy' na grupie to w ramach ożywienia mam dwa pytania. Robię przetwornicę i analizuję sterowanie tranzystorów, wzoruję się na przetw z zasilaczy ATX np:

formatting link
mnie stopień sterujący na trafo T2, gdzie kluczują tranzystory Q3 i Q4, a tak dokładnie ich zasilanie przez diodę D14 co jest zrozumiałe i opornik R46 który ma aż 1,5kom-a co już jest mniej zrozumiałe, patrzyłem po innych i jest tak samo, czy 1,5k to nie za mały prąd na sterowanie bramek tranzystorów? tym bardziej że zasilanie tego to około 12V a trafo jest IMHO 1:1 albo cos koło tego.

Drugie pytanie to stabilizacja 3,3v, wygląda na to że wykorzystuje się tutaj indukcyjność rdzenia L6 w zależności od prądu magnesującego jaki przez niego płynie, ale wg schematu to działa to odwrotnie :) bo wzrost napięcia powoduje wysterowanie TL a z nim tranzystora Q13 co powoduje przepływ prądu ograniczony 22om do około 0,5A co nijak się ma do wydajności 3,3V, więc to nie obsiąża 3,3. Więc jak to działa?

Reply to
janusz_kk1
Loading thread data ...

Dnia Mon, 23 Jul 2012 11:06:20 +0200, janusz_kk1 napisał(a):

Ten schemat nie musi byc miarodajny, bo tak sobie krazy i krazy, a cholera wie skad pochodzi. Ale i tak to daje jakies 8mA, przy wzmocnieniu tranzystora rzedu 100 ma szanse wystaczyc, szczegolnie jesli to malej mocy. No i zauwaz ze tam jest jeszcze dodatnie sprzezenie zwrotne przez trzecie uzwojenie (choc kropki sa zle narysowane .. tylko ktore sa zle ?)

Gdy na uzwojeniu zasilajacym jest ujemne napiecie, i tranzystor Q13 jest otwarty, to przez D32 plynie w dlawiku "ujemny" prad. Narasta, narasta, a po zmianie biegunowosci, zmniejsza sie, zmniejsza .. a poniewaz napiecie teraz mniejsze, to spada do zera dluzej niz narastal. Ma szanse nie spasc.

A jak zabraknie tego ujemnego pradu, to bedzie narastal dodatni, narastal, az sie rdzen nasyci i bedzie mogl narastac bez opamietania :-)

J.

Reply to
J.F.

Dnia 23-07-2012 o 18:39:37 J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Dlatego posprawdzałem X różnych schematów i wszędzie jest podobnie.

Tranzystory mocy nie mają bety 100, mają znacznie mniej, poza tym baza potrzebuje kilkaset miliamper.

To w środku :) wiem że jest dodatnie sprzężenie i tak włąśnie się zastanawiałem na ile ono steruje tranzystorami bo przecież to nie jest przetwornica samowzbudna, tylko obco i sterownik musi panować nad sterowaniem bazami, czyli uzwojenie przyśpiesza i tylko tyle tak aby sterownik wyłączył tranzystor w dowolnej chwili.

No tak ale nie bez powodu napisałem o prądzie, zauważ jakie są proporcje,

3,3 potrafi dawać ponad 10A a ujemny jest 0,5A czyli 5%, za mało aby tak to działało.
Reply to
janusz_kk1

Dnia Mon, 23 Jul 2012 20:32:13 +0200, janusz_kk1 napisał(a):

Kluczowe jest tu "bez opamietania" :-)

pradu sterujacego trzeba tylko tyle zeby "zablokowac" rdzen na pewien czas.

J.

Reply to
J.F.

Dnia 23-07-2012 o 11:06:20 janusz_kk1 <janusz snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

Jak widzę to albo za trudne pytania albo banalne że nie warto się trudzić jedynie LF próbował mi pomóc zrozumieć tą przetwornicę. A pytałem nie bez powodu, chcę taką zrobić i nie wiem czy na żywca ją skopiować czy zmodyfikować, a chcę zrobić zasilacz regulowany na niej.

Reply to
janusz_kk1

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.