Przetwornica sterowana mikrokontrolerem

Loading thread data ...

Z tym akurat nie ma problemu!! Wiesz jak działają przetwornice obniżające napięcie?? Taka typowa konstrukcja ;)... Układ zwany z angielska BUCK... Jak nie, to już piszę... przecinasz drut "plusa" i wstawiasz tam od wejścia do wyjścia po kolei: tranzystor i cewkę. Potem dajesz diodę - katodą między tranzystorem i cewką, anodą do masy... no i kondensatory niskoimpedancyjne na wejściu i wyjściu (do masy) i to wszystko :).. Wygląda to mniej-więcej tak: (+) ---+---TRANZYSTOR---+---CEWKA---+--- (WY) | | ^ | C STEROWNIE D C | | | (GND)--+----------------+-----------+--- (GND)

Zauważ, że jak włączysz tranzystor na stałe, to praktycznie masz zwarcie między wejściem i wyjściem!! Jest tam tylko mała rezystancja kanału tranzystora i cewki... I od Ciebie zależy jaki dasz tam tranzystor i jakim drutem nawiniesz cewkę :)... Fakt, że jest to trudne, bo jeśli dla 30V chcesz mieć 99,5%, to znaczy spadek musi być mniejszy niż 0,15V, a więc rezystancja (przy I=5A) nie może być w sumie większa od 0,03Ohma ;)... Zastanów się nad tym, bo jest to po prostu NAJPROSTSZY układ przetwornicy :)... A co do sterowania - sterujesz tranzystorem poprzez jakiś driver z proca - zapodając mu PWM na kilkudziesięciu kHz :)... . Współczynnik wypełnienia ustala regulator (najlepiej jakiś PID) na podstawie sprzężenia zwrotnego :)...

To tyle teorii, inni zapewne uzupełnią to sednem - czyli praktyką :)..

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

nie wiem czemu musi byc mikrokontroler do tego, jesli prad ma byc tylko

3-5A. bardzo prosto da sie to zrobic bez mikrokontrolera, uzywajac 'gotowca' typu lm2576 lub podobnych (sa 3-5A do wyboru do koloru)

jesli wazne zeby to procesor kontrolowal napiecie wyjsciowe, to wystarczy zrealizowac na nim dowolny uklad D/A (drabinka rezyst. uzywanie napiecia kompensacji, pwm, - poszukaj po prostu co wydaje ci sie najprzyjemniejsze do uzycia w twoim kodzie) i sterowac z niego pin 'feedback' stabilizatora impulsowego.

jesli ma byc typowo 'procesorowa' to jest wiele mikrokontrolerow z wbudowanym 'PWM'. wystarczy wybrac taki ktory takowy posiada, i wtedy masz

0 filozofii, inicjalizujesz czestotliwosc PWM raz a pozniej wpisujesz do rejestru PWM zadana wartosc i PWM procesora sam steruje tranzystorem wyjsciowym, jedyna filozofia ktora ci zostaje to zabezpieczenie procesora przed przepieciami z cewki (dioda shottky'ego lub inna impulsowa czesto jest zawarta w samym procesorze, warto wybrac taki ktory takowa juz posiada, ew. po prostu uzyc rezystora buforujacego. pojemnosci tranzystorow mocy (zwlaszcza mosfetow) bywaja duze, wiec czasem potrzebne jest dodatkowe buforowanie tego tranzystora np. prostym wzmacniaczem klasy B . poprawia to charakterystyki narastania i opadania impulsow - przydatne jesli chcemy miec wieksza sprawnosc ukladu lub obnizyc temp. tranzystora. przez te pojemnosci procesor moze rowniez 'oberwac' jakims przepieciem, ktorych w aucie nie brakuje, totez bufor jest generalnie wskazany moim zdaniem.

przy okazji tego rozwiazania odwolalbym na powrot do rozwiazania wymienionego wyzej, tzn. procesor + gotowy stabilizator impulsowy. ilosc elementow mniej wiecej taka sama (niektore stabilizatory maja w sobie kompletnie wszystko lacznie z dioda impulsowa zabezpieczajaca, i co imho wazne - zabezpieczenie termiczne i nadpradowe), odpada problem buforowania , ekranowania kabelkow (sterujemy sygnalem analogowym niskiej czestotliwosci do ktorego mozna dosumowac w prosty sposob inne sygnaly - np. sygnal bledu przekroczenia napiecia moze wylaczac stabilizator impulsowy zanim procesor 'zorientuje' sie ze cos jest nie tak...) .

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

formatting link

Reply to
From

Ale to jest najlepszy pomysl :-)

Mozna i tak, choc raczej nie PWM. To wejscie jest bardzo czule,

Hm, trzeba by jeszcze popatrzec w schemat ukladu, ale byc moze po zsynchronizowaniu z czestotliwoscia przetwornicy mialby i sens jakis PWM.

Zasadniczo to sie dodaje zewnetrzne tranzystory. I kombinuje czy nie ma lepszych rozwiazan.

A sa :-)

J.

Reply to
J.F.

Układ jest ok, pamiętaj jednak, że przy tego typu układach bardzo istotną rolę pełni layout płytki drukowanej. Najlepiej skorzystaj z planu płytki z noty aplikacyjnej. Uwaga: jest "not to scale".

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
invalid unparseable

czyli malo krytyczne (ladowanie baterii litowych to bardziej krytyczna sprawa np. bo tam nie mozna przekroczyc danego progu napiecia ;) jesli chodzi o odchylki. tak. on/off bedzie dzialac ok, bedziesz pewnie potrzebowal troche testow czy np. nawiew ma dosc skali regulacji itd. ale to trzebaby zrobic i z precyzyjniejsza regulacja.

dodatkowo rozwaz uzywanie sprzezenia zwrotnego dla procesora nie z wyjscia napieciowego , ale z czujnikow przy samych urzadzeniach. np. jesli jest silnik nawiewowy , to mozna mierzyc spadek napiecia na nim konkretnie, albo mierzyc napiecie generowane przezen w stanie bezwladnosci (tzn. kiedy zasilanie jest off a silnik nadal sie kreci to bedzie dzialal jak generator i bedzie generowal napiecie proporcjonalne do jego momentu obrotowego)

jesli jest oswietlenie kokpitu to mozna uzyc fotorezystora umieszczonego w szczelinie reflektora zarowki. to daje o wiele 'przyjazniejszy' efekt w wielu sytuacjach i oszczedza problemu 'skalowania' urzadzenia jesli np.wymienisz silnik czy zastosujesz inny typ zarowek .

zycze powodzenia i pozdrawiam

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.