przetwornica STEP UP na 100 kW - c.d.

Loading thread data ...
[...]

Niegłupie. Mam tylko nadzieję, że perpetum mobile w ten sposób nie chcesz uzyskać ;->

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Reply to
Władysław Skoczylas

Chyba właśnie o to chodzi, żeby nie grzać powietrza bez sensu - moc pobierana = mocy traconej a moc krążąca w układzie znacznie wyższa. Problem będzie tylko z hamowaniem tego układu - bo faktycznie - przetwornica zdejmie obciążenie stwierdzając wzrost napięcia. Oprócz przetwornicy potrzeba kluczowane czystego obciążenia, żeby w momentach dynamicznych jednak to obciążenie było.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale falownik w tym układzie jest testowany. Z testowania wyłączona w ten sposób tylko zasilanie samego falownika.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

SP9LWH napisał(a):

Hamownie do badania lokomotyw też pracują na obciążenie w wodzie. Ja tam skromnie, leję wodę w kanał, ale bawię się w hamowanie silników tak do 2 kW :)

Reply to
PeJot

Bo kolega chce falownik z silnikiem testowac.

A jego pomysl omija tylko prostownik - ten zazwyczaj dziala dobrze.

J.

Reply to
J.F.

Ogolnie bardzo sensownie.

Napiecie pilnuj. No i rezystor dodatkowy przewidz, bo przy hamowaniu energii do wytracenia moze byc sporo :-)

A przede wszystkim - po co pchac do sieci, zeby ja zaraz pobrac z powrotem.

Choc warto pomyslec nad rada kolegi EM - po co przetwornica, skoro mozesz sterowac wzbudzeniem pradnicy ..

J.

Reply to
J.F.

Straszna bzudra.

Nie masz rezystorow, nie ma obciazenia wiec nie tracisz mocy (energii). W stanie ustalonym z sieci bedzie pobierana energia rowna sumie strat falownika. Prosciej poprostu podlaczyc falownik do sieci bez tego syzyfowego ukladu (bez obciazenia) i zmierzyc moc pobierana z sieci (strat) przy braku obciazenia.

Oczywiscie straty w falowniku sa zalezne od mocy pobieranej przez obciazenie (starty na przelaczanie, w przewodzeniu itd.) wiec zawiele to ci nie powie jak falownik sie zachowa i jaka osiagniesz sprawnosc przy obciazeniu nominalnym. Nie mozna zjesc ciastka jego nie jedzac.

Mozna oczywiscie zrobic uklad o ktory ci chodzi, ale muszisz zastosowac uklad ktory zbierze ci przekazana z falownika energie rowna iloczynowi mocy dostarczanej i czasu pracy, potrzebujesz wiec rezerwuaru w ktorym ta energie zgromadzisz (np. baniak z woda, kolo zamachowe, akumulatory, kondenator, itd) a pozniej po eksperymencie oddasz zgromadzona energie z powrotem do zrodla i wyjdzesz prawie na 0 (w praktyce to pewnie stracisz polowe).

Jesli nie bedzie "zbiornika" to energie rozproszysz w atmosferze i bedzie raczej trudno ja zebrac, azeby ja oddac.

Reasmujac to:

  1. musisz pobierac energie w okreslonym tempie (z moca testowa np. nominalna) wiec musisz cos miec co wymusi ci taki przeplyw (obciazenie)
  2. przekazana energie z falownika zebrac i oddac

Roberto

Reply to
Robert

Droga sprawa. A kolega ma zasadniczo dosc dobry pomysl.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.