przetwornica step-up, down - flyback, push-pull??

Loading thread data ...

^^^^^^^^^^^^^^^^

Czarno widzę :-( Jedyne, co mądre (?) mi do głowy przychodzi, to na 230V AC zastosować trafo sieciowe - klasyczny toroid do zasilania halogenów - po wyprostowaniu i wygładzeniu ok. 17V i dalej przetwornicę step-up - jej będzie wszystko jedno, czy zasilisz ją z 15V DC czy też z 12-17V DC z trafa sieciowego i prostownika.

W związku z powyższym - klasyczny step-up.

Niższą - mniej problemów z przełączaniem i nawijaniem wieloma drutami.

Nie jest. Szkoda tylko rdzenia.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tak. Wahania napięcia sieci IMHO uniemożliwiają sensowne podłączenie dwóch przetwornic do jednego trafa. Zapewne możnaby metodą długich kombinacji znaleźć układ, w którym napięcia indukowane na 'niskonapięciowym' pierwotnym nie spowodują problemów ale mam wrażenie, że byłoby to dość trudne.

Albo półmostek zasilany z sieci a step-up z DC - czyli dwie przetwornice.

[...]

Dla 15V DC optymalny jest zdecydowanie step-up. A dla 230V AC możnaby jeszcze przemyśleć TOP227Y - trzynóżkowa, zintegrowana przetwornica fly-back max 150W w obudowie TO-220.

Z czego będzie pochodzić te 15V? Z akumulatorów? Możnaby przemyśleć zasilanie buforowane - flyback utrzymuje napięcie na akumulatorach a z akumulatorów leci na step-up...

Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

No to miałbyś ładowarkę akumulatorów i przetwornicę w jednym. Przemyśl tego TOP227Y - IMnsHO - wart grzechu, tani i małoupierdliwy. Ale max

150W - wystarczy?
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie da się w ten sposób. Musiałbyś użyć wysokonapięciowego PNP lub pMOSFETa a to trochę bez sensu.

Ano, są.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Moze by i sie udalo, nawet chyba niezbyt trudno .. ale pozostaje jeszcze jeden problem - synchronizacja obu przetwornic, zeby przypadkiem w przeciwfazie nie dzialaly. Zdecydowanie prosciej bedzie to na dwoch osobnych zrobic.

Jeszcze jedno - czy te zasilania beda na pewno osobno, czy moze jednoczesnie podlaczone [hi hi - i jeszcze dorobic priorytet na zasilanie z sieci] czy moze te 15V to akumulator ktory dobrze by bylo doladowac ?

Albo przeciwsobna.

.. i wyjda dwa rdzenie, z czego jeden ciezki :-(

Duza moc, wzglednie stale napiecie - to wybitnie wskazuje ze flyback traci zalety.

J.

Reply to
J.F.
[...]

Pisałem o tym...

Za mała różnica napięć - step-up wyjdzie taniej.

Nie jest źle - dla TOP249Y, mocy obliczeniowej 225W i częstotliwosci

66 kHz wychodzi ETD44 - to jest mały rdzeń. Dla 132 kHz nawet ETD34 ale tu problemem będą uzwojenia - za dużo cienkiego drutu :-(

Traciłby, gdyby nie prostota samej przetwornicy. Gdyby przyszło kleić to na elementach dyskretnych - wybrałbym półmostek (ale co z trafami sterującymi?). W tym wypadku - zdecydowanie warto.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

jako ciekaowstka..mialem kiedys golarke brauna (tzn mam nadal, ale po 8 latach uzywania kupilem nowa:)) no i zakres napiec byl 12VDC...230VAC..przetwornica to bylo kilka tranziakow i trafko.. keidys zrobie jej chyba reverse engineering..

Reply to
greg

Ciekawe. Jedno z mozliwych rozwiazan - podlaczamy napiecie sieciowe tylko w momentach gdy jest ponizej np 20V. Wychodzi prad straszliwie impulsowy .. ale w golarce to bez znaczenia.

POdobnie dzialaja niektore "przetwornice" z 220 na 110V AC..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.