Przetwornica - pytanie

Loading thread data ...

Wiele czynników.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Policzyć ją poprawnie...

Zdecydowanie.

Nie sądzę.

Może mieć znaczenie.

Na razie podajesz tak mało informacji, że nie sposób pomóc.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pierwszy, rzucający się w oczy błąd to brak kondensatora przy TL431 - lubi być mocno niestabilny przy braku kompensacji. Kolejny błąd w tej okolicy, to brak rezystora równoległego do diody transotora, wymuszającego minimalny prąd płynący przez TL431 - ja daję zazwyczaj

1-2 kom.

Kolejnym błędem jest brak kontroli prądu w każdym cyklu - stąd też mogą być problemy z przegrzewaniem się tranzystora i niestabilną pracą.

Następny błąd: powinien być tu zastosowany układ UC3844 a nie 3842 - możesz spokojnie na zywca wymienić - są nóżkozgodne. 3842 ma max duty cykle <100% a 3844 <50% - co już znacząco zmieni warunki pracy przetwornicy.

Nie zgadza mi się również napięcie zasilania strony 'zimnej' - przy

12V UC3842 nie powinien w ogóle startować.

Hałasuje przy pełnym obciążeniu czy tylko przy małym?

A ja własnie do niego mam największe. Nóżka Isense służy do kontroli pradu w każdym cyklu a nie jako ogranicznik prądowy. Sposób, w jaki teraz została użyta jest - owszem - skuteczny jako ogranicznik prądu wyjściowego, ale zupełnie niepoprawny z punktu widzenia poprawnego projektowania przetwornicy tego typu. Brak ograniczenia prądowego w każdym cyklu oraz użycie układu mogącego wysterować klucz z duty prawie 100% _musi_ skutkować niestabilnością. Szczerze mówiąc dziwi mnie to, że tranzystor nie pali się przy starcie przetwornicy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

[...]

A jakie to ma znaczenie? To jest przetwornica o mocy wyjściowej 360W.

2-3 rezystory 51 miliom/2W SMD załatwiłyby sprawę - rzeczywista moc strat byłaby rzędu 3W - to poniżej 1%. Ale wymagałoby to zmiany koncepcji. Na przykład nie bardzo rozumiem, dlaczego sterownik jest zasilany obrębnie - zdecydowanie łatwiej byłoby kontrolować całość i zapewnić stabilność bez pośredników.

Nie mogę znaleźć jego parametrów.

Gdybyś jednak chciał wykorzystać rezystory, to jednak w drenie a nie w źródle - łatwiej zrealizować lustro prądowe na mniej skaczącym potencjale ;-)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jak dla mnie - najbardziej skomplikowanie.

Ale opóźnienie rzędu 8 us uniemożliwia zastosowanie jako czujnika prądowego w każdym cyklu - tyle trwa ton przy częstotliwości pracy 30 kHz. BTW: czy aby 3844/45 nie dzieli przez 2 częstotliwości oscylatora wewbętrznego?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

A oscyloskop podlaczales ? Bo RoMan moze miec racje - np za wolne sprzezenie zwrotne, zanim kosc zadziala i zmniejszy wypelnienie to juz sie dlawik nasyci ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.