Przetwornica odwracaj?ca na MC34063 wzbud

Potrzebuję zrobić małą przetwornicę odwracającą z Uwe=19V , Uwy = -5V i Iwy (max) 100mA. Ze względu na brak szalonych wymagań, mój wybór padł na MC34063. Przeczytawszy datasheet'a i dokument

formatting link
wykonałem testowo na płytce stykowej typową aplikację bez zewnętrznego tranzystora (str. 35 rys. 34) z tego drugiego pdf-a.

Niestety przy obciążeniu bliskim maksymalnemu po chwili układ się wzbudza (f ~300kHz). Układ scalony zaczyna się momentalnie grzać a napięcie zjeżdża w dół.

Próbowałem różne fmin 20, 30, 50 kHz. Obliczenia wykonałem zgodnie z algorytmem z karty katalogowej a połączenia starałem się wykonać podobnie do wzoru płytki z datasheet'a.

Dławiki nawinąłem na jakichś rdzeniach z płyty głównej, a pomiar indukcyjności zgadzał się z dokładnością +- 20% z wyliczonymi. Po szybkim policzeniu - wygląda na to, że rdzeń się nie nasyca, więc chyba nie tu leży problem.

Przyczyn wzbudzenia upatruję w dużych pojemnościach pasożytniczych w dławiku ze względu na stosunkowo duże indukcyjności (rzędu 1 mH), a co za tym idzie sporą liczbę zwojów.

Dobrze myślę ?

Co ewentualnie innego, a by cena nie powalała (jak np LM3578). Może jednak zewnętrzny tranzystor PNP rozwiąże problem?

G.B.

Reply to
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
Loading thread data ...
[...]

Jak ja to lubię...

[...]

Ale po co aż tyle?

Nie. Robienie przetwornic na przypadkowych elementach indukcyjnych wymiecionych z szuflady to wielkie nieporozumienie.

Żądanie pomocy przy uruchomieniu przetwornicy bez schematu z _rzeczywiście_ _użytymi_ elementami i zdjęcia, to co najmniej niegrzeczność.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 30.04.2012 15:00, RoMan Mandziejewicz pisze:

Na czymś trzeba się uczyć, a u mnie wszystko jednostkowo, nic na skalę masową. Żeby konkretnie zamówić, to trzeba wiedzieć co zamówić. Ale żeby zamówienie było konkretnie to najpierw przetestować układ chciałem ;-)

Schmidt-Walter dla 50 kHz podaje 1.7 mH. Z wyliczeń z pdf-a wychodzi 338 uH (tak czy siak sporo - chociaż faktycznie przesadziłem nawijając ok. 1 mH). Coś mnie chyba przymuliło przy tym liczeniu. Ale jak się wie, czego oczekiwać, to takie błędy człowiek łapie od razu.

Być może ! Ale nie mogę mieć wszystkiego pod ręką, bo i tak już się nie mieszczę ze swoimi gratami, a produkcja - totalnie 1 szt.

Fakt - źle podałem stronę i schemat. Powinno być: rys. 33 na str. 33 z podanego wcześniej linka tj.

formatting link

Jak napisałem - zrobiłem to na płytce stykowej starając się zachować rozmieszczenie podzespołów zgodnie z płytką wzorcową z datasheet'a.

Za brak zdjęć przepraszam. Poprawię się następnym razem bowiem obrażanie kogokolwiek nie było moim celem.

Pozdrawiam G.B.

Reply to
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
[...]

Prosiłem o schemat z rzeczywiście uzytymi elementami. Bo dławika 88uH nie użyłeś a i na pewno nie uzyłes takich wartości w dzielniku. Zaraz się okaże, że Rsc też ma inną wartość.

Przetwornicę na płytce stykowej? Jaja sobie z nas robisz? Co w ten sposób chcesz sprawdzić?

To już pająk na laminacie z pełną miedzią byłby lepszy - przynajmniej połączenia masy miałby dobrze.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz:

Absolutnie nie masz kogo i za co przepraszać. Odkąd jestem na grupach (około 10 lat), to pamiętam, że Mandziejewicz zawsze był zgorzkniałym tetrykiem. Ma rację odnośnie losowych elementów, ale nie ma prawa wmawiać ci, że czegoś żądałeś, bo tak nie było.

Reply to
sumar

W dniu 30.04.2012 18:08, RoMan Mandziejewicz pisze:

Wiesz co ? Odechciało mi się prosić o pomoc kogokolwiek. Sam dojdę - dłużej będę pamiętał... Nie mogłeś od razu napisać, że płytka stykowa to nawet do testów jest złym pomysłem.

Dzilenik napięcia potrafię obliczyć, a Rsc 1 Ohm

Z mojej strony dzięki za dotychczasowe uwagi i EOT G.B.

Reply to
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

Panie kolego, nie bądź pan taki delikatny. Jak trzeba walczyć z przetwornicami, to uszy po osobie i grzecznie słuchać co Pan Roman mówi :), bo inaczej to czeka cierpienie, pot, krew i łzy :)

Roman faktycznie nie należy do szczególnie delikatnych w obejściu, ale to jest akurat wyjątek, który ma prawo. Imho oczywiście.

Jakby nie on, to sam byłbym w sprawie paru zasilaczy w czarnej d... więc, niestety - trzeba to znosić. Taki już los. W różnych sprawach to z panem Romanem różnie bywa, ale imho w temacie przetwornic to pewnie by mógł parę książek napisać (a może napisał ??).

Reply to
sundayman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.