przetwornica na LM2576 - skąd indukcyjność ?

Mam taki mały problem - chcę zrobić przetwornicę z 12V na 5V, 2A. Wybrałem sobie LM2576S-5.0NOPB (bo jest w TME,i obudowa mi pasuje). Układ jest prosty , i mam tylko jeden problem - skąd wziąć indukcyjność dla tej przetwornicy ? Ma być 100uH, 2.5A, do pracy przy 52kHz. Nic takiego w TME nie mogę znaleźć... W datasheecie są podane dwie przykładowe : Pulse Eng PE-92108, albo Renco RL2444. Oczywiście nic takiego nie mogę znaleźć...

Możecie podpowiedzieć, gdzie można znaleźć tego typu elementy (co by były możliwie szybko dostępne jeszcze dobrze by było...) ? Albo jak dobrać coś odpowiedniego ?

Pozdr.

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

sundayman pisze:

prosze bardzo DPT100A3 DPU100A3 DPT100A5, mozesz tez wstawic 1A ale przy duzym obciazeniu bedzie sie grzal i piszczal.

Reply to
Madrzejszy od radia.

Będziesz miał tylko trochę problemu z chłodzeniem... Na Twoim miejscu wziąłbym LM2673S-ADJ ale on jest znacznie droższy.

DPT100A3

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

I ten rdzeń jest ok ? / jestem lamerem jak na razie w tej dziedzinie :) / Bo słyszałem, że typ rdzenia więcej niż istotny jest.

Reply to
sundayman

No wolałbym nie :) Może lepiej coś stąd

formatting link
np. DLCSN136S-101M (Dławik SMD 100uH, 20%, 1.8A, 0.19R)

Albo stąd

formatting link
Wolałbym żeby mi się za bardzo nie grzało...

cena nie robi specjalnie. A dleczego kolega sugeruje ten ?

Reply to
sundayman

Zrobiłem sobie symulacje w webench...Wszystko fajnie, schemacik duzo bardziej skomplikowany niby nie jest...ale kurka wodna wartości dość nierówne...skąd ja mu wezmę rezystor 3.16k ? Składać to z 2 czy jak ? Ale może w takim razie w ogóle wziąć np. LM22676-5V , co prawda nie ma w TME, jest w Farnellu.

Reply to
sundayman

Dla LM2576 wystarczy.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Za słaby.

Dobry.

Grzać się będzie układ a nie dławik.

Bo się nie grzeje. I wystarczy mniejszy dławik: DTMSS-16/0,047/4,0 ze strony

formatting link

Reply to
RoMan Mandziejewicz

no i to argument jest. Ok, to tak spróbuję zrobić. Tylko się zastanawiam, co z tymi wartościami rezystorów ? Bardzo to krytyczne jest ?

Reply to
sundayman

Let it all go, sundayman. Fear. Doubt. Disbelief. Free your mind.

Moze któryś z tych się nada : <

formatting link
>

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba

Wziąć najbliższe z szerego a pomiędzy nie potencjometr montażowy. Albo po prostu dobrać z szeregu - powinno zagrać 3k3 i 10k

Ale zdobycie dławika do niego może być trudniejsze. Tu trzeba dobrej jakości ferrytowego, ekranowanego 10uH/5A.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dławiki w ofercie Indela są produkowane przez Feryster...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

przy 2A? :) uzywam takowych i smigaja bez problemu az do 2.8A. osiagnac 'katalogowe' 3A bez radiatora faktycznie ciezko - ale 2A to raczej 0 problemu nawet z niezbyt fortunnie dobrana cewka.

lm2576 moze sie rozgrzac do ponad 100C i nawet mu to dobrze zrobi (tam jest klucz bipolarny, wiec spadek napiecia mniejszy w wyzszej temp)

ad. doboru cewek - jesli to ma byc pojedyncza sztuka, to polecam 'empirycznie' -amperomierz, jakis rdzen toroidalny - im wiekszy tym lepiej, ~metr-dwa drutu (w zaleznosci od rozmiaru rdzenia)... lm2576 ma te zalete ze czestotliwosc przelaczania niska, wiec raczej brak problemu z cewka (nie potrzeba zadnych 'kosmicznych' materialow - osobiscie nawijalem cewki na gwozdziach , toroidach z zasilaczy pc, rdzeniach z ruskich tv... wszystko dawalo rade :)

procedura prosta, ustawiamy moc wyjsciowa na 2A, mierzac amperomierzem prad wyplywajacy z wyjscia - trzeba podpiac jakas zarowke albo rezystor. najlepiej ustawic tyle ile 'srednio' pobiera urzadzenie, a nie 'maximum'.

pozniej amperomierz podlaczamy do wejscia , i zwyczajnie nawijamy cewke az do momentu gdy osiagniemy minimalny prad - a reszte drutu obcinamy.

mozna pozniej zmierzyc taka cewke miernikiem LC jesli planujemy zbudowac kolejna podobna przetwornice.

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

Ok, zamówiłem sobie w ferysterze,ale pewnie nie dojdzie tak szybko jak bym chciał. A czy coś z TME się nada, tak do celów "uruchomieniowych" ? - wtedy wystarczy mi tak 500mA , nie więcej. Wtedy sobie bym mógł złożyć całość, no a potem ew. wymienić na docelową z ferystera.

Reply to
sundayman

A jeśli dojdzie szybko, to się pochwalisz? ;)

LM2673 ma możliwość ograniczenia prądu szczytowego. Wsadź tam rezystor

39 kom i użyj dławika DL22-100

Tylko nie zapomnij wymienić rezystora ustalającego prąd wyjściowy. Dla

2A ma być 10-12 kom.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jasne, dobrzy by było gdyby doszło do środy... no poprosiłem o express, zobaczymy. Napisałem maila wczoraj, ale pewnie dopiero w poniedziałek "zastartuje".

ok, juz sobie dorzuciłem do zamówienia... :) Bardzo koledze dziękuję za pomoc, bo trochę mam obaw czy mi ta przetwornica "pójdzie", a nie za bardzo będę miał czas na walkę z nią... A tak to przynajmniej będzie mi trochę łatwiej.

Pozdr.

Reply to
sundayman

W weekendy nie pracują.

Jeśli wykonasz poprawnie płytkę - musi zastartować. Ja nie miałem nigdy z nimi problemów.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.