Przetwornica -- jaka topologia

Potrzebuję zrobić przetwornicę nieizolowaną z Vin=8..20V na 12V/5A. W pierwszym odruchu pomyślałem o SEPIC, ale dla 60W zaczęła wychodzić przedziwna konstrukcja, więc pomny starej rady Romana, aby użyć topologii izolowanej zrobiłem rekonesans na stronie prof. Schmidta. Tak więc dla 60W:

a) forward odpada, bo ma bardzo nieprzyjemne napięcia wyjściowe na transformatorze, co oznacza duży stres dla diod prostujących. W prostowanie synchroniczne tym razem nie chcę się bawić.

b) flyback na UC3843 wygląda sensownie, ale wymaga stosunkowo dużych rdzeni. Program Ferroxcube dla 240kHz/3F3 sugeruje E25 ze szczeliną 1,4mm. Do zrobienia -- mam komplet materiałów, ale przeczuwam jakieś problemy. Mam też rdzenie SuperMSS ze szczeliną rozproszoną -- tylko czy rdzeń toroidalny 20mm o AL=41 (co daje 2x6 zwojów) przeniesie 60W w okolicach 200kHz? Program Arnolda jest tak intuicyjny, że się słabo robi... :-/

c) rdzenie E20+ pozwalają na przeniesienie sporych mocy, więc trochę tego szkoda -- kusi mnie podniesienie zapasu mocy do 100W w topologii push-pull na UC3846 i rdzeniu E20/10/6. Transformator chcę nawijać licą 180x0,1 i tu może wyjść problem z symetrią uzwojeń. Warto w ogóle dalej to rozważać?

Pozdrawiam, Piotr

PS. Chcę się upewnić, bo u Schmidta topologii push-pull z odczepem nie ma: liczyć transformator jak dla full bridge i wykonać podwójne uzwojenia, czy jest jakiś haczyk?

Reply to
Piotr Wyderski
Loading thread data ...

W dniu 2016-01-09 o 23:10, Piotr Wyderski pisze:

Skoro koszt specjalnie nie ma dla Ciebie znaczenia, to może coś w stylu LTC3115-1. Ja wprawdzie użyłem innego układu, bo potrzebowałem dodatkowych funkcji, ale Linear sporo układów zaczął robić w takiej konfiguracji (są też ze sterowaniem zewnętrznych tranzystorów i dla takich prądów raczej takiego układu trzeba poszukać). Cena niestety jak to u Lineara.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Ale 60W mi wychodziło na SEPIC przy 52kHz i rdzeniu toroidalnym 26mm. Problemem było uzyskanie większej mocy przy tej częstotliwości i tym rdzeniu.

Jeśli udaje Ci się policzysz dla flybacka 1:1 to i SEPIC zadziała a przynajmniej energia z rozproszenia nie będzie iść w ciepło.

[...]

Jako pierwsze przybliżenie licz jako full-bridge.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.