Przetwornica impulsowa

Witam,

Chciałem skonstruować przetwornice impulsową(Uwy ok. 12V, prąd ok 1A) wraz z układem sterowania z "najprostszych" dostępnych klocków. A za razem nie chciałem stosować gotowego układu. Po kilku podejściach, udało mi się skonstruować coś takiego

formatting link
ż mam mało praktyki w budowaniu układów, chciałbym się dowiedzieć jakie ma szanse ten układ zadziałać. Z symulacji i obliczeń wynikałoby, że jest dość dobry, jednak wiem, że w praktyce zwykle takie twory umierają albo nie działają tak jak miały. Czy nie obciążyłem zbyt mocno wzmacniaczy op. - znaczy czy przy częstotliwości ok 1-5kHz ma szanse to działać ? Czy nie dostanę jakiejś totalnej sieczki na bazę tranzystora. Czy jest szansa, że układ nie wzbudzi się ? Na co mam uważać ew. w fazie konstrukcji ? Czy dioda spełni zadanie - znaczy ochronę tranzystora w czasie rozładowania cewki ? Docelowo w konstrukcji zamierzam użyć tranzystora BD139 lub BD135, wzm. op. 2xTL072 lub TL074, mam też na składzie LM314, nie wiem który nada się najlepiej ? Układ składa się z generatora imp. trójkątnych (lewy dolny róg), generatora PWM (prawy dolny róg), części skalującej imp. z przeziału <-10,10> na przedział <0,10> i same przetwornicy z filtrem LC.

Za wszelkie wskazówki i podpowiedzi z góry dziękuje, pozdrawiam, Wojtek.

Reply to
Wojciech Bartczak
Loading thread data ...

Hmm, to będzie przetwornica ale jej praktyczna przydatność to wielki znak zapytania. Rozumiem, że to nie ma być praktyczne lecz chciałeś się pobawić. Jeżeli tak to na mój gust trochę przedobrzyłeś. Zrób samowzbudną, zużyjesz tranzystorów szt. 1 lub w układzie przeciwsobnym szt.2, efekt będzie lepszy a złożoność układu mniejsza. Samowzbudna będzie miała dodatkowo zabezpieczenie przeciwzwarciowe, drgania przy zwarciu zanikną. Dodatkowo w układzie przeciwsobnym masz lepsze wykorzystanie rdzenia a po wyprostowaniu prawie zero tętnień pochodzących od przetwornicy. Oczywiście podobnie jak w Twoim układzie będzie zawsze działała na full (brak sprzężenia zwrotnego), co przy małym obciążeniu będzie skutkowało małą sprawnością oraz brakiem stabilizacji napięcia wyjściowego w funkcji zmian napięcia zasilania. Na samowzbudnej spokojnie osiągniesz 60kHz. Rdzenie piszczą magnetostrykcyjnie i 5kHz może być uciążliwe a rdzeń duży i ciężki.

JanuszR

Reply to
JanuszR

Dziękuje wszystkim za cenne porady. Faktycznie układ miał być raczej sprawdzianem tego co mogę zbudować. Jeszcze raz dziękuje za czas poświęcony temu postowi.

Pozdrawiam, Wojtek.

Reply to
Wojciech Bartczak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.