Przetwornica (?) do ladowania akumulatorow

Czesc,

Mam takie nietypowe zapotrzebowanie - chcialbym dorobic do roweru jakies sensowne zasilanie (do lampek itp) Mam dynamo w piascie wiec w zasadzie jak jade caly czas generowany jest jakis prad (znamionowo 6V 3W zmiennego). Chcialbym miec jakis akumulatorek (pewnie najlepiej zelowy) ktory bylby podladowywany z dynama, a wszystkie odbiorniki zasilane z akumulatorka. Zalezaloby mi na dwoch zaleznosciach - by ew. strata mocy byla nieduza, tak by przy jezdzie z wlaczonymi normalnymi swiatlami, akumulator nie byl rozladowywany - by ta przetwornica mogla wtedy zasilac lampki (Mozna pomyslec o drobnym zmiejszeniu mocy, szczegolnie lampki z tylu dzieki LEDom, jakies 50mA zapasu). No i druga zaleznosc, by po naladowaniu akumulatorka, przy wylaczonych odbiornikach pobor pradu z dynama byl minimalny, jednak daje to pewnien opor w jezdzie. Ogolnie chcialbym by w miare w jak najwiekszym stopniu obciazenie bylo zasilane na biezaco z dynama, a jedynie w czasie postoju ciagnelo prad z akumulatorka. Z drugiej strony jakies przelaczanie tego pradu jest chyba bez sensu, prosciej zrobic stale podladowywanie akumulatorka z dynama i jak spadnie napiecie na akumulatorku z powodu wlaczenia obciazenia zwiekszamy moc doladowywania.

Problem widze w tym napiecie z dynama - jest strasznie nierowne - bez obciazenia to ponad 20V, czestotliwosc zmienia sie znacznie (jak predkosc). W zasadzie nie mam jeszcze konkretnych pytan - tak ogolnie sie zapytam, moze ktos widzial podobne uklady, jakies sugestie co do rozwiazan? Nawet nie wiem czy dac 6V czy 12V akumulatorki. Domyslam sie ze ze wzgledu na znaczny rozrzut parametrow pradu potrzebna bedzie przetwornica impulsowa. Chcialbym wyeliminowac prostownik i zastanawiam sie czy mialoby sens zastosowanie dwoch przetwonic komplementarnych - jedna pracowala by dla polowek dodatnich, druga ujemnych i dawalyby prad na jeden akumulator. Ma to sens?

Uff, troche dlugie wyszlo...

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik
Loading thread data ...

Czesc, podobne mam checi w odniesieniu do motorowerka, ktory mam od dluzszego czasu zamiar wyposazyc w aku do stopow i kierunkowskazow. Na razie zatrzymalem sie w fazie eksperymentow z przetwornica zbudowana na resztkach zasilacza od drukarki. Wersja przetwornicy podwyzszajaca napiecie nie zdala egzaminu, wiec na razie rozwiazanie polega na podwyzszaniu 2:1 napiecia AC transformatorkiem, prostowaniu i przetwarzaniu 1:1 zaprojektowanym tak, ze napiecie wyjsciowe przetwornicy wynosi 7.2V, a maksymalny prad 0.5A (aku 6V 2.3Ah). Bilans mocy alternatorka jest napiety, ale po zmianie tylnej lampy 6V 5W na LEDy daje sie od srednich obrotow uzyskac 0.4 A ladowania. Byc moze lepiej zaprojektowana przetwornica w ukladzie podwyzszajacym napiecie dalaby lepsze efekty.

--
Pozdrawiam,
Lukasz Spychalski, romet kadet '83 :)
Reply to
Lukasz Spychalski

W artykule news: snipped-for-privacy@spamfe.polbox.com, niejaki(a): Lukasz Spychalski z adresu napisa³(a):

Ale kombinujesz. Jak ³ysy koñ pod górkê :-) Uk³ad przetwornicy w konfiguracji nazywanej SEPIC za³atwi sprawê. Mo¿na te¿ nieco pro¶ciej (choæ jest to troszkê gorsze rozwi±zanie) u¿ywaj±c przetwornicy typu buck-boost która umo¿liwia uzyskanie na wyj¶ciu napiêcia zarówno z mniejszego jak i wiêkszego napiêcia wej¶ciowego jednocze¶nie odwracaj±c polaryzacjê napiêcia.

W skrócie:

1) zwyk³y prostownik mostkowy najlepiej na diodach Shotky'ego zeby jak najmniej cennej energii straciæ. 2) przetworniczka odwracaj±ca polaryzacjê daj±ca np to -7,2V z ograniczeniem pr±dowym na 0,5A. Mo¿na to zrobiæ praktycznie na prawie ka¿dym uk³adzie przetwornicy. Z najtañszych które by sie nadawa³y mo¿na uzyæ MC34063A Nota aplikacyjna wraz przyk³adowymi uk³adami na stronie
formatting link
3) plus akumulatora pod³±czamy do "masy" przetwornicy, minus do wyjscia

KONIEC UK£ADU :-)

I jeszcze jedno: Tak naprawdê akumulator ¿elowy d³u¿ej po¿yje je¿eli napiêcie ³adowania nie przekroczy 6,9V (lub 13,8V dla 12-to woltowego)

7,2V zdecydowanie nie polecam - ró¿nica w zgromadzonej energii w stosunku do 6,9V to mo¿e z 5% a trwa³o¶æ du¿o mniejsza.

-- Janusz

Reply to
Fish

Wiem :)))

Sek w tym, ze od dziecka trzymalem sie z daleka od wszelkich ukladow z cewkami ;) i taka nazwe jak SEPIC slysze pierwszy raz ;), a eksperymenty czynilem na materiale, ktory mialem pod reka (NJM 2360). Dzieki za cenne wskazowki.

Hm, w tej aplikacji aku bedzie pracowal dosc intensywnie (czeste okresy poboru duzego pradu) - inaczej niz np. w zasilaniu awaryjnym, gdzie w zasadzie aku stoi caly czas naladowane. Z tego, co zrozumialem z napisow na obudowie 7.2 przy takej eksploatacji jest dopuszczalne. Ale upierac sie nie bede ;).

Reply to
Lukasz Spychalski

Z zelowka jest tak ze ladowac mozesz i 8V, ale nie wolno przeladowac [bo jak zacznie gazowac to sie z zelu zrobi gabka].

6.9 gwarantuje nieprzeladowanie, tylko prad ladowania bedzie mniejszy ... przy 7.2V ja bym sie postaral o jakis monitor naladowania - puscic 7.2V przez pewien czas, potem zmiejnszyc do 6.9, niech sie juz doladuje powolutku..

J.

Reply to
J.F.

Nie bawil bym sie w zadna elektronike. Pradnica ma napiecie znamionowe

6V 3W, wiec akumulatorek 6V. Dostosowac pojemnosc do pradu ladowania 3W=0.5A. Wystarczy zwykly prostownik mostkowy zalaczony na stale. Akumulatorek bedzie sam regulowal napiecie, do 6.6V (3x2.2V aku olowiowe) przy pelnym naladowaniu.Ewentualnie zrobic zalacznik przy dzwigni hamulcow, ktory bedzie zalaczal pradnice tylko w czasie hamowania, jazdy z gory, z wiatrem itd lub tylko w dzien.
Reply to
Scott

[...]

Ostatnio wymyśliłem, że coś podobnego zrobię dynamo=>przetwornica=>prostownik=>akumulator=>

-światła

-radio lub walkman

-ew. dodatkowo stabilizator napięcia i ładowarka do komórki/zasilanie notepada (komputerka). Mam zamiar to zaprojektować od podstaw na tranzystorach, jak coś mi wyjdzie, to rzucę schemy i opisy na swoją stronę i napiszę w grupie.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.