przetwornica - cewka czy dławik?

Witam,

Chcę sobie zbudować przetwornicę na MAX 756 -

formatting link
(rysunek na dole).

Czy mogę użyć jako cewki dławika, czy koniecznie cewkę?

Jaki ma być jej max prąd przy obciążeniu przetwornicy 200mA - jak go wyznaczyć?

pzdr. GD

Reply to
GD
Loading thread data ...

Użytkownik "GD" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:dfj4c8$sod$ snipped-for-privacy@serwus.bnet.pl...

Czym się różni cewka od dławika ? Tym co rezystor od opornika ?

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "SP9LWH" snipped-for-privacy@autorom.pl napisał w wiadomości news:dfjhdo$jjg$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Ponoć dławik (jeden z rodzajów cewki) jest tak zbudowany, żeby wytracać energię składowej zmiennej, a zwykła cewka ją magazynuje i w razie czego oddaje. Ale się nie znam - dlatego pytam na grupie :)

pzdr. GD

Reply to
GD

Użytkownik "GD" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:dfjhtr$pps$ snipped-for-privacy@serwus.bnet.pl...

W energetyce stosuje się dławiki z rdzeniem stalowym ze szczeliną. Z racji tej, że jest ich mnóstwo nazwa ta utrwaliła się jako odrębna w głowach niektórych. Nazwa dławik bardziej pochodzi od spełnianej tu funkcji - dławi składową zmienną w obwodach prądu stałego. Ale jest także dławik do świetlówek, który tego nie robi. Generalnie dławik i cewka to to samo. Odmian konstrukcyjnych jest pełno. Ty do przetwornicy masz użyć cewkę (dławik) o takiej konstrukcji jak trzeba.

Reply to
SP9LWH

GD napisał(a):

Ponieważ w tym układzie przy zadanej indukcyjności ważna jest również duża dobroć ( -> wieksza sprawność przetwornicy ) to raczej nazwałbym ten element cewką.

W pdf'ie (str. 3) masz wykresy sprawności układu jako funkcji prądu obciązenia i napięcia we/wy. A jak odczytasz sprawność w % to już bez problemu przeliczysz na prąd który pobiera sam układ.

Reply to
"Miłosz K."

Użytkownik "SP9LWH" snipped-for-privacy@autorom.pl napisał w wiadomości news:dfjhdo$jjg$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

A nie jest tak, że się różnią np. dobrocią? I że z tej okazji, nie można za bardzo zrobić z dławika filtru?

Reply to
Grodo

Użytkownik SP9LWH napisał:

Element wytracający, czyli element STRATNY to opornik (zwany też rezystorem) - charakteryzuje się tym, że zamienia energię elektryczną na ciepło. Ani cewki ani kondensatory tego nie potrafią, a że się grzeją (odczuwalne w pewnych okolicznościach) wynika ze składowej rezystancyjnej istniejącej w każdym z nich.

W elektronice też stosuje się dławiki z rdzeniem stalowym ze szczeliną. I w tym samym celu szczelina - dla linearyzacji i zabezpieczenia przed nasycaniem, kosztem indukcyjności oczywiście. Szczególnie w urządzeniach lampowych były na porządku dziennym.

Jak to nie robi? W końcu po to jest - żeby zmniejszyć prąd do założonej wartości.

Czyli taką, żeby jak najmniej pola magnetycznego uciekało w kosmos, żeby się nie nasycała, miała odpowiednio mały opór.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "SP9LWH" snipped-for-privacy@autorom.pl napisał w wiadomości news:dfjhdo$jjg$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Mimo wszystko cewki w obwodzie rezonansowym nie nazwę dławikiem, a koralika ferrytowego (dławik w.cz.) cewką. Ale może to tylko ja tak. P.G.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Grodo" <(zamienXna2000) snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:dfjjc9$rs2$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Sprzeczać się nie będę. Dławik jako odmiana cewki to pewien żargon. Była tu już sprzeczka o różnice miedzy opornikiem a rezystorem. Nie chcę uczestniczyć w kolejnej, skoro zainteresowani rozróżniają dławik od cewki po swojemu. Może ktoś mi powie czy dławik anodowy do nadajnika radiowego to już nie jest cewka i czy ma małą dobroć. Możemy się np. umówić, że cewka to coś w obwodach rezonansowych, a dławik to to samo, ale gorszej jakości:-)

Do przetwornicy zdecydowanie wystarczy dławik:-)

Reply to
SP9LWH

Użytkownik SP9LWH napisał:

Nooo... czy gorszej jakości ? Nawinięcie dobrego dławika do PA potrafi być bardziej upierdliwe niż zdobienie niejednej cewki (takiej do obwodu rezonansowego). Pożądne dławiki do PA są wykonywane jako wielosekcyjne i każda sekcja jest inna co możnaby porównać do kilku połączonych szeregowo... cewek :-) Czyli dławik to taka specjalna cewka, która jest projektowana tak aby jej częstotliwość (albo częstoliwości) rezonansu własnego wypadały możliwie daleko poza pasmem roboczym - ale jednak nadal to cewka :-) No ale patrząc na nick Kolegi - nie napisałem niczego odkrywczego ;-)

Czyli reasumując: jedno i drugie to cewka tyle, że "optymalizowana" do innych zastosowań.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik Piotr Gałka napisał:

Eee... bez przesady. Cewka pracująca w obwodzie rezonansowym na 1MHz może być całkiem sympatycznym dławikiem dla 10MHz. Zresztą dławiczki w starym sprzęcie RTV często występowały jako cewki ze ślicznym uzwojeniem koszykowym nawiniętym na korpusie opornika. Koralik ferrytowy (oczywiście nie sam tylko z jakimś kawałkiem drutu w środku) też zadziała w generatorku.

Podział jest czysto sztuczny ze wzgledu na zastosowania. W fizyce posługiwano się pojęciem zwojnica. Czyli zwojnice możemy podzielić na: cewki - te do obwodów drgających dławiki - te do odcinania składowej zmiennej

P.S. Zagadka: uzwojenie transformatora to cewka czy dławik ? ;-)

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Moze .. ale czy kiedys zrobilesz generator na dlawiku ? :-)

Perelke do tlumienia zasilania tez trudno nazwac cewka .. choc ta sama perelka moze wspomagac cewke w generatorze

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

A jak nazwać cewkę z rdzeniem ferrytowym ? Dławik ! Czyli robiłem generator na dławiku ! Robiłem też generatory na opornikach i rezystorach:-)

Reply to
SP9LWH

Użytkownik J.F. napisał:

Perełka ferrytowa ma poważnie inną właściwośc niż klasyczna cewka (dławik) o dowolnej konstrukcji, i nie mieszałbym ze sobą tych 2 elementów.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:dfmva8$mt7$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Sugerujesz, że perełki ferrytowej nie powinno się nazywać dławikiem ? Czyli jak w dokumentacjach piszę "Dławik ferrytowy, Ferroxcube: MLS

0603-4S7-221" to źle ? P.G.
Reply to
invalid unparseable

Użytkownik Piotr Gałka napisał:

Sugeruję, że perełka to nie klasyczna indukcyjność, ma specjalne właściwości i specjalne zastosowania. Tyle i tylko tyle. Moim zdaniem powinno się używać nazwy "perełka ferrytowa" albo "tłumik ferrytowy", choć to pierwsze może dziwnie brzmieć dla elementów w wykonaniu smd.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:dfotqa$d7$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Dochodzimy do zagadnienia tłumik czy dławik. To może być znacznie bliższe rozważaniom opornik/rezystor niż początkowe pytanie cewka/dławik. P.G.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik Piotr Gałka napisał:

Opornik to polska nazwa pochodząca od resistor. Rezystor to spolszczenie. W efekcie rezystor i opornik to to samo, zależnie jak kto lubi nazywać ten element, i próba dorabiania ideologii (co miało tu miejsce) jest bezsensowna.

Natomiast dławik i tłumik to zupełnie inne znaczenia. Dławik to element indukcyjny a tłumik to element niekoniecznie o charakterze indukcyjnym, tłumiący jakiś konkretny sygnał. Perełka ferrytowa wykorzystuje nieco inne właściwości ferrytu niż klasyczny dławik z rdzeniem ferrytowym, gdzie poruszamy się w zakresie stosunkowo niewielkich częstotliwości i dużych wartości indukcji.

Rozróżnienie cewka - dławik też jest raczej umowne i zależy od aplikacji. Dławikami nazywa się zwykle cewki z rdzeniami ferromagnetycznymi i stosowanymi w obwodach zasilania. Umiejętne stosowanie rozróżnienia cewka - dławik zależnie od aplikacji, zwiększa czytelność opisu schematu elektrycznego, ale nic poza tym.

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "A.Grodecki" <ag.usun snipped-for-privacy@modeltronik.com napisał w wiadomości news:dfp2fh$o57$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Twierdziłeś, że perełka to _raczej_ tłumik niż dławik - i z tym dyskutuję (bo dla mnie odwrotnie, ale też _raczej_). Ponieważ to, jaki sygnał tłumi perełka ferrytowa zależy również od tego z jaką pojemnością współpracuje - dla mnie jest raczej dławikiem niż tłumikiem. Poza tym jej charakterystykę maluje się jako Z(f) (jak dla dławików) a nie Ku(f) (jak według mnie dla tłumików). P.G.

Reply to
invalid unparseable

Deczko polemizuje - dlawik wzial sie od dlawienia, czyli tlumienia :-)

P.S. Wpiszcie w google images choker i choke :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.