przesyłanie audio prądowo - cos to da?

witam, mam takie pytanie, sa sobie 2 urzadzenia audio, wpiete do 2 róznych gniazdek, i na dodatek oba uziemione.. mozna sobie wyobrazic te efekty dzwiekowe jakie sie słyszy po połaczeniu ich zwyklym kablem audio.. wobez tego zastanawiam sie czy nie pomogłoby gdybym przesyłał sygnał audio prądowo - tzn, przy nadajniku byłby przekładnik napiecie->prąd , a w odbiorniku prąd napięcie.. jak sadzicie, pomoze to jakos? bo jak nie to spróbuje przesyłać to cyfrowo ;-) na razie chodzi mi po głowie pwm, bo to by chyba było jeszcze najprostsze , a mozna juz to przesłac nawet przez optoizolacje.. co wy na to?

Reply to
nuclear
Loading thread data ...

Spinacz biurowy, nuclear snipped-for-privacy@poczta.onet.pl>!

Kombinujesz... :)

Spróbuj zrobić najprostszy wtórnik na wzmacniaczu operacyjnym, schemat znajdziesz w sieci (szukaj pod "voltage follower", tylko pamiętaj o odpowiednim zasilaniu - opampy wymagają zasilania symetrycznego, więc musisz ustawić punkt pracy na ok. połowy napięcia zasilania i odseparować kondensatorami wejście i wyjście). To zmniejszy rezystancję źródła. Jak nie pomoże to pokombinuj z symetryzatorem i skrętką.

Reply to
Adam Wysocki

Użytkownik "nuclear" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:ehool8$vto$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Optoizolacja albo transformatory...

Reply to
Jd.

Albo TOSLINK jeśli masz już gdzieś cyfrowy ten sygnał audio, albo wejście z odizolowaną masą i wzmacniacz różnicowy. Jakieś zabezpieczenia przed zbyt dużą różnicą potencjałów mas też się przyda. Zenerki jakieś np. Tak bym kombinował.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Spróbować można, ale nadal będziesz miał połączenie galwaniczne między urządzeniami :-( Jeśli ma to mieć sens musisz mieć albo źródła prądowe z tzw. "pływającą masą" (czyli żadne z odprowadzeń źródeł prądowych nie może być masą) albo odbiornik prądowy musi być symetryczny (różnicowy) czyli bez połączenia któregoś wejścia z masą. To powinno wyeliminować kilkuwoltowe niezgodności potencjałów mas.

O.K. ale nadal uwaga na wspóne masy, choć na poziomie cyfrowym łatwiej wyeliminować drobne zakłócenia potencjałów obu mas.

cyfrowo i przez opto byłoby idealnie. Analogowo przez opto nie jest proste, bo są spore nieliniowości i obcięcia wyższych częstotliwości (zwłaszcza dla standardowych transoptorów) - trzeba stosować specjalne układy z podwójnym, optycznym sprzężeniem zwrotnym.

Powodzenia Roman

Reply to
Roman

no wlasnie tak chyba zrobie, wtedy wystarczy 1 opamp na wyjsciu, na wejsciu

2 , i by to bło - to sproboje ze wzgledu na prostote na poczatek

a własnie, jaką max czestotliwosc pozna puscic przez opto? chodzi o sygnał pwm, chodzi mi o rzad wielkosci, to beda 10^4, czy 10^5 hz ?

to juz swego czasu odrzuciłem ;-)

Reply to
nuclear

Daj znać jak wyszło, bo też coś takiego będę kombinował.

A to już zależy od jakości i ceny fotoprzetworników oraz precyzji optyki, przecież Ethernet po światłowodach chodzi nawet 100Mbps. Może udałoby się coś wydłubać z uszkodzonych kart LAN lub switchów ?

Roman

Reply to
Roman

przesylam przez opto impulsy po 1ns ... elementy wydlubalem ze stareg oswitcha 1bgit..

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.