Przestrojenie radia

Witam!

Wiem że kiedyś (jak jeszcze UKF w Polsce był w zakresie coś około 70MHz) przestrajanie ówczesnych odbiorników radiowych sprowadzonych z zachodu odbierających częstotliowści 88-108MHz polegało na przylutowaniu kondensatora o jakiejś tam pojemości równolegle do trymera strojacego. Ale przestroić radio w drugą stronę? To znaczy mam radioodbiornik fabrycznie ustawiony na "stare" częstotliwości a chciałbym odbierać nadajniki te z zakresu 88-108MHz? Czy jest jakiś prosty sposób? Jeśli jest to kwestja przylutowania jakiegoś kondensatorka to możecie powiedzieć o jakiej wartości i w jaki sposób (równolegle/szeregowo)?

Pozdrawiam

Reply to
wolb
Loading thread data ...
Reply to
invalid unparseable

najprostrza metoda to zmniejszyć pojemność w heterodynie (tam gdzie poprzednio dodawałeś ten kondensator) wsadź jakiś o mniejszej pojemności, lub odciąć jeden zwój z cewki też w heterodynie. Kożystałem z obu sposobów i zawsze radio grało, choć były problemy z osiągnieńciem całego pasma. Osiągałem pasmo od 10-12MHz, ale to normalne.

Reply to
Przemek Kuchta

Witam,

Dnia 03-09-25 (czwartek) o 17:28, 'Przemek' napisał(a):

Często wystarcza usunięcie jednego kondensatora (połączonego równolegle z trymerem) i pozostawienie tylko samego trymera. Przestrojenie odbiornika nie sprowadza się tylko do przestrojenia heterodyny, trzeba jeszcze zmienić przestroić filtry pasmowe (wejściowy i wzmacniacza w.cz.), ale jako, że obowdy są praktycznie takie same jak w heterodynie to również często wystarczy usunąć kondensator. Osobiście polecam manipulację pojemnością, a cewki pozostawić w spokoju.

To nie koniecznie normalne. Odpowiedni dobór wartości L i C w obwodach rezonansowych głowicy umożliwi pokrycie całego górnego pasma radiowego (trzeba kręcić i trymerem i rdzeniem w cewce).

Reply to
Dykus

Bo ciales cewki :-)

Jesli radio jest przestrajane pojemnoscia [kondensator zmienny, warikap], to zmniejszenie dodatkowych pojemnosci zaowocuje jednoczesnie podniesieniem czestotliwosci oraz rozszerzeniem zakresu przestrajania. Jesli potniesz cewki, to zmiana pojemnosci zostaje bez zmian, odpowiednia dla przestrajania

65/73 -> 76/84 [heterodyna] = 1.1 = 99/109 <- 88/98

no i 10MHz zabraklo ..

J.

Reply to
J.F.
Reply to
invalid unparseable

Witam,

Dnia 03-09-26 (piątek) o 08:41, 'Meloman' napisał(a):

Nie pisałem o zupełnym usuwaniu kondensatorów tylko o kondziorach połączonych równolegle z trymerem.

To chyba jakiś nieudany montaż... :) Chyba, że wliczasz pojemności cewki. 20pF dla górnego zakresu radiowego to chyba zbyt dużo...

Najmniej kombinowania, należy zwracać jednak uwagę na połączenie trymera z płytką.

Hmm, a przestrajanie warikapów potencjometrem, prosty generator w heterodynie bez separatora, czy to nie zmienia bardziej stabilności głowicy? Mówisz o głowicy bez trymerów - dotyczy to chyba tych na mieszaczach samowzbudnych, a tu o stabilności to już nie ma nawet co dyskutować... Poza tym, tak się zastanawiam, czy zastąpienie jednego kondensatora (trymera) ceramicznego o danym TWP, dwoma równoległymi, też ceramicznymi o tych samych TWP może coś pomóż. Należało by dobierać kondziory pod względem TWP... W głowicach bez ARCz, gdzie używamy tego samego typu kondensatorów, przy wzroście temperatury otoczenia zmieniają się pojemności wszystkich C w obwodach rezonansowych i obwody przestrajają się równomiernie. W głowicach z ARCz można zrobić tak, by ARCz podstrajało nie tylko generator, ale i wszystkie obwody obwody rezonansowe, w ten sposób temperaturowa zmiana pojemności będzie kompensowana.

Reply to
Dykus

Tia... 88Mhz do 98Mhz :>>>>>

--
Pozdrawiam
Meloman
Reply to
Meloman

Ja właśnie o tych prawiłem :-).

Szacunkowo... Ale np. w generatorze heterodyny trzeba jeszcze uwzględnić pojemności w tranzystorze.

Dla dolnego to miało być. Przestrajamy z dolnego na górny, nie odwrotnie :-).

Jakoś nie widzę większych problemów (co nie znaczy, że ich nie ma). Przecież jeśli heterodyna jest bez separatora, ale ładnie zapuszkowana i podłączona na stałe do reszty układu, to co ją ma rozstrajać na przestrzeni czasu? Fakt, że będzie pracować na nieco innej freq, niż gdyby była bez obciążenia, ale takiej sytuacji nie bierzemy pod uwagę. :-)

A to racja. Ciężko się w nich stroi współbieżność heterodyny i wzmacniacza w.cz. bo podczas regulacji wzmacniacza odjeżdża generator...

A kto powiedział, że o tych samych. Śmiem twierdzić, że taki stary trymer może mieć sporo większy TWP od kondensatora stałego. Wtedy po przylutowaniu do trymera małego ceramika wypadkowy TWP maleje.

Oj tak... Tylko w praktyce amatroskiej jest to moim zdaniem trudne i dlatego często pomijane.

A co z tego, że się przestrajają równomiernie, jak mi odjedzie nastrojona stacja? :>

W praktyce się tego nie robi, bo odstrojenie o 0,1MHz wzmacniacza w.cz. w porównaniu do takiego samego odstrojenia heterodyny jest niezauważalne.

Reply to
Meloman

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.