Przeróbka spawarki 1-fazowej na 2-fazową - da się?

Witam

Mam spawarkę 1 fazową, która bierze ogromny prąd i tak się zastanawiam czy by nie zrobić z niej 2-fazowej, już o tym kiedyś pisałem, ale wybiliście mi z głowy pomysł, ale teraz mam inny :-)

Jakby tak podłączyć transformator do dwóch faz przez regulator na triaku, który obcina sinusoidę i ustawić go na te 250 V żeby było z dwóch faz a nie z jednej. Będzie działać?

Pozdrawiam

Jacek

Reply to
Agent 0700
Loading thread data ...

Użytkownik "Agent 0700" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:gmbmtu$9nf$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

He, he. Popróbuj. Ilość ubitych triaków wskaże Ci kierunek eksperymentów.

Reply to
ihi

Użytkownik "Agent 0700" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:gmbmtu$9nf$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Błędny tok rozumowania. Do spawania spawarka potrzebuje ileś prądu i pobiera daną moc. Jej obwody wejściowe są na określone napięcie (230V) Zwiększenie napięcia spowoduje zwiększenie prądu i mocy. Pomijam tutaj fakt uszkodzenia spawarki. Regulacja triakiem sprowadza się do obniżenia 400V do 230V -prąd pozostanie ten sam. Co gorzej popłynie teraz przez dwa bezpieczniki a nie jeden.

Reply to
Desoft

Wiem, ale mogę przecież nie zwiększać napięcia tylko ustawić na 230V

Myślę, że jeśli będzie napięcie 230 V z dwóch faz obniżone regulatorem, to prąd rozłoży się na 2 fazy czyli będzie mniejszy.

Może się mylę? Dlatego pytam.

Pozdrawiam

Jacek

Reply to
Agent 0700

Użytkownik "Agent 0700" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:gmbprv$q07$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Mylisz się. Jest to międzyfazowo nadal 25A. Ktoś ci juz napisał że zwiekszy ci sie tylko ilość bezpieczników do dwóch :)

Marek

Reply to
marko1a

Regulatorem fazowym? Tak, możesz ustawić napięcie skuteczne na 230V. Kształt jego jednak będzie ciężkostrawny dla trafa.

Prąd nie rozłoży się na dwie fazy. Prąd obciąży dwie fazy zamiast 1 fazę i zero robocze. Do wielofazowego zasilania widzę dwie drogi:

  1. Wielofazowe trafo spawarki.
  2. Wielofazowy prostownik zasilający inwerter spawalniczy lub falownik do zasilania tej spawarki jednofazowej

Ponadto, jednofazowe, spawarki mają defekt zanikania prądu spawania co 10mS, co sprawia, że plują jak wielbłądy.

Pozdr

Reply to
PcmOL

Regulatorem fazowym? Możesz, ale to ciężkostrawne jedzonko dla trafa.

Mylisz się. Prąd obciąży dwie fazy zamiast jednej i zero. Jeśli twoim celem jest zmiejszenie prądu obciążenia i upierasz się przy tej spawarce, to właściwym rozwiązaniem jest wielofazowy prostownik zasilający jednofazowy falownik, który zasili z kolei spawarkę. Rozwiązanie słabo umocowane ekonomicznie, ale czego sie nie robi dla zabawy bądź z przyzwyczajenia.

Pozdr

Reply to
PcmOL

No to można zmniejszyć moc na bardziej zbliżoną do znamionowej i wtedy powinno być OK.

A w ogóle to co proponujecie zrobić?

Jak to ugryźć?

Mam spawarkę 140 A, która wywala mi korki 16A bo bierze max 41 A, poprzednią miałem też 140 A i ta nie wywalała bezpieczników.

J
Reply to
Agent 0700

Użytkownik "Agent 0700" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:gmc2hs$gjb$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

To wstaw szeregowy dławik, który się nie nasyci

Reply to
ihi

No właśnie dlaczego producent nie wstawił dławika? Sam transformator. A spawarka to bester.

Skąd taki dławik wziąć? Z alledrogo?

Wstawić go między przewód elektrody i trafo?

Pozdrawiam

Jacek

Reply to
Agent 0700

Narysuj to sobie na kartce i popatrz jak (i jaki) prąd popłynie w ubu przypadkach.

- Dus

Reply to
Dus

Użytkownik "Agent 0700" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:gmc7oa$fl9$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

A tego to nie wiem. Skąś by trzeba wymontowac, bo nowy na zamówienie będzie drogi

Myślałem o pierwotnej stronie. Taki dławik będzie miał cieńsze uzwojenie. Na upartego transformator 24V, jego niskonapięciowa strona powinna być dobra. Trafo 1kVA :-)

Reply to
ihi

To po co podpinać miedzyfazowo?

Porponuję:

  1. Wymienić zabezpieczenie na inne - 16A z literką D lub większe (nie wiem jaka instalacja, co i jak - w sumie powinien to zrobić elektryk) Jak nie pomoże (nie można wymienić)
  2. Sprzedać spawarkę i kupić inną Jak nie można sprzedać
  3. Przewinąć (rdzeń pewnie spawany) trafo na 400V lub kupić _autotransformator_ 400V/230V o mocy adekwatnej do spawarki. Transformator chyba będzie trochę za duży.
Reply to
Desoft

żeby obniżyć prąd pobierany, bo teraz pobiera max 41 A

Kupiłem inną, ale tamta mi zalega.

J
Reply to
Agent 0700

Napisałem w pierwszym swoim poście: podłączenie międzyfazowe spowoduje zwiększenie prądu, bo przy 400V (zamiast 230V) popłynie większy prąd.

Reply to
Desoft

Użytkownik "Agent 0700" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:gmcani$37k$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Jakim cudem? Jak podłączysz trafo 230V to 400V to się pięknie nasyci Prąd chwilowy będzie w kA Twój triak chyba by musiał mieć mikroprocesor, by wiedzieć, ze się ma załączać po szczycie sinusoidy. Iskrząca elektroda natychmiast go ogłupi i z tyrystora zrobi się dymistor

Reply to
ihi

poszukaj spawarki inwertorowej ktora ma prostownik na wejsciu, zasilajacy przetwornice. wtedy mozesz uzyc zamiast niego prostownika dwu lub nawet trojfazowego .

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

formatting link
;)

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

Bardzo się mylisz. Przy zasilaniu jednofazowym za prostownikiem masz

320V, przy większej ilości faz - 560V. Różnica jest duża i istotna, szczególnie, gdy kondensatory za mostkiem sa na 400V.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

a moze dolozyc tez kondensator ? tak na poprawienie wspolczynnika mocy

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.