Przepływający prąd a szerokość ścieżki ?

Witam jaką powierzchnie przekroju powina mieć ścieżka przez którą przepływa

1A prądu. Może jakiś wzór ? Chodzi mi o przekrój który będzie gwarantował że wszystko będzie działać OK, a nie o przekrój który spowoduje że ścieżka się nie przepali.
Reply to
Kurciok
Loading thread data ...

Kurciok snipped-for-privacy@poczta.BEZSPAMUonet.pl> napisal nam:

jak masz eagle to jest ULP w standardzie co pokazuje jakie prady na danej sciezke moga isc. Wzoru nie pamietam ale link byl na grupie, archiwum sie klania :)

Reply to
invalid unparseable

Z książki "Sztuka elektroniki" P. Horowitz i W. Hill. tom 2 str. 409 WKL

2003r. "Dla orientacji zebrano w tabele szerokosc sciezek z folii o grubości 70um, ktore dla danej wartosci pradu zwiekszaja swoja temperature o 10st. C lub o 30st. C. Jesli folia bedzie miec inna grubosc, nalezy odpowiednio przeskalowac szerokosc sciezki. (A) 0,5 1,0 2,0 5,0 10,0 20,0 delta T=10 st. C 0,004 0,008 0,020 0,070 0,170 0,425 delta T=30 st. C 0,002 0,004 0,010 0,030 0,80 0,200 "

dane w tabeli w calach Pozdrawiam Jacek

Użytkownik "Krzysiek." snipped-for-privacy@dla.zaufanych.zapytaj> napisał w wiadomości news:42762d44$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Reply to
Jacek

Witam

Jeśli jesteś elektronikiem to chyba wiesz, że włączając zasilanie do układu elektronicznego zaczynasz wytwarzać zakłocenia. ALE, ale nie jesteś sam, są jeszcze inni, są jeszcze spawarki, telewizory, lodowki, samochody a nawet dziecięce zabawki. Więc nie wiem czym się degustujesz. Likwidacja zakłoceń to dzisiaj osobna gałąź nauki. W Twoim przypadku, dławik to nawinięte na cienkim(fi-3mm) rdzeniu ferrytowym kilkanaście zwojow drutu(są dostępne w handlu 50nH-1mH i więcej) i umieszczone jak najbliżej wyprowadzenia + zasilania(Ucc, Vdd) procka. Oczywiście do nożki zasilania koniecznie podłącz 100nF z możliwie najkrotszymi wyprowadzeniami. Jeżeli zasilasz to z sieci to do diod mostka podłącz kondensatory 1-10nF. Te

100nF o ktorych piszesz, że są przed i po stabilizatorze, muszą być jak najbliżej stabilizatora i muszą mieć jak najkrotsze wyprowadzenia. Powodzenia w eksperymntach Zbych
Reply to
Zbigniew Jachimowicz

Standardowo to się stosuje folie 35um (lub 18um) i te wyniki trzeba conajmniej x2 pomnożyć.

Najprościej i zgrubnie przyjmuje się szerokość ścieżki 1mm/1A

sword

Reply to
Adam Jurkiewicz

Zakladam, ze z przeliczniem tej tabeli dla innej grubosci folii nie powienienes miec problemow. Przeciez wystarczy wyjsc ze stosunku powierzchni przekroju folii o innej grubosci. To jest wiedza z zakresu gimnazjum :-)). Jacek

Reply to
Jacek

A co się mnie czepia, przecież nie ja się pytam jak to się robi ;) Zwracam tylko uwagę, że nie jest to podstawowa grubość jaką się stosuje, jako uzupełnienie informacji.

sword

Reply to
Adam Jurkiewicz

Użytkownik "Jacek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:d5abt9$c88$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Może w gimnazjum tak by to przeliczył. Ale w liceum to już powinien się zastanowić czy powierzchnia (nie przekroju, ale boczna - promieniująca ciepło) nie ma też coś do gadania. P.G.

Reply to
invalid unparseable

Wystarczy wiedza z zakresu gimnazjum zeby zauwazyc ze wcale tak prosto nie jest dla danych przedstawionych w tabelce :-)

J.

Reply to
J.F.

Tak tak.... Tak dokladnie mowiac to jest wiele zjawisk ktore nalezalo by uwzglednic przy wyliczaniu szerokosci sciezki. Ja w kazdym razie posluguje sie nia i dla innej grubosci folii przeliczam szerokosc sciezki przez stosunek grubosci folii. Wiecie co? Jeszcze mi zadna,w ten sposob policzona sciezka nie wyparowala. :-)))

Jacek

Reply to
Jacek

Użytkownik "Jacek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:d5arre$72$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

gimnazjum :-)).

nalezalo by

Oczywiste, bo cieńsza, a szersza ma większą powierzchnię i lepiej odprowadza ciepło. P.G.

Reply to
invalid unparseable

A s± do tego jakie¶ specyficzne normy uznawane przez elektroników?

Temat mnie interesuje bo chcê pu¶ciæ ¶cie¿kami 20A do przeka¼ników.

Mam dwie ¶cie¿ki (biegn±ce równolegle po obu stronach p³ytki) po 150 milsów ka¿da... Laminat ma grubo¶æ miedzi 1oz, cokolwiek to znaczy... Czy to zadzia³a? Jaki przyrost temperatury jest dopuszczalny ?

Reply to
Pszemol

Pszemol pisze:

Uznawane przez elektroników? To chyba nie kwestia uznania, a fizyki ;-)

Anyway, bierzcie i jedzcie, oto ksi±¿ka:

formatting link

--
-= Patryk Krzysztof Sielski | (602) 643804 | GG:  3189324
-= Urz±dzenia i projekty elektroniczne na zamówienie
-= http://home.elka.pw.edu.pl/~psielski
Reply to
Patryk Sielski

Wiesz... chodzi o normy formalne... Praktyk sobie wyliczy bior±c pod uwagê max temperaturê laminatu

105'C, max temperaturê wnêtrza urz±dzenia i wybierze max pr±c z tabelki jak mu siê ¶cie¿ka podgrzeje... Ale czy to siê potem doczepi jaki¶ guciu z urzêdu ETL/UL/CE ? :-)
Reply to
Pszemol

Pszemol napisal(a):

Nic takiego nie slyszalem. Normy sa na napiecia, ze wzgledu na przebicia. Ale nie na prad.

Reply to
Marcin E. Hamerla

A jednak gościu od ETL u nas mierzył temperaturę ścieżki termoparą przy maksymalnym prądzie z instrukcji obsługi...

Reply to
Pszemol

Pszemol napisal(a):

Ale z jakiej instrukcji obslugi? Sa nomogramy do obliczania szerokosci sciezek. ale sa orientacyjne, bo wszystko zalezy od konkretnej aplikacji.

Reply to
Marcin E. Hamerla

Napisaliśmy użytkownikowi w naszej instrukcji obsługi, że potrafimy naszym urządzeniem włączać pompę z maksymalnym prądem silnika 20A, AC (wyszło tam jakieś "horsepower"). No to gościu z ETL poprosił o jakiś zasilacz, który dostarczy 20A (napięcie nieważne), dostał go od nas. Podłączył, poczekał chwile i przyłożył termoparę do płytki, coś tam stwierdził i powiedział OK...

Moje pytanie brzmi: jakie są w takim razie normy aby było to "OK"?

Reply to
Pszemol

AFAIR 1A/mm szerokosci bez soldermaski dla 35um. Dokladnie to zalezy od warunkow chlodzenia sciezki (z soldermaska chlodzi lepiej - ale jak napchasz 10 takich sciezek obok siebie, to bedzie gorzej).

1oz to 35um

Na takie pytanie, to Pan Projektant Pszemol wybiera odpowiedz - taki jaki chcemy miec.

Reply to
jerry1111

Pszemol napisal(a):

Tutaj trzeba krzeselka z trzena nozkami, troche wulkanicznych wyziewow i osoba o imieniu Pytia....

To zalezy: raz chcesz, zeby na sciezc nastapil minimalny spadek napiecia, innym razem chcesz, zeby prad poplynal, spadek napiecia nie jest krytyczny, ale wazne jest, zeby miedz sie od laminatu nie odkleila.

Reply to
Marcin E. Hamerla

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.