przejściówka RS232/USB

Witam

Dotychczas używałem kompa stacjonarnego jak i laptopa

z com-portem. Teraz kupuje nowego laptopa i com-portu już

nie będę miał.

A teraz do rzeczy, laptop będzie wykorzystywany do konfiguracji

sprzętu jak i przy uruchamianiu nowych urządzeń (over com).

W związku z powyższym mam pytanie odnośnie przejściówek

RS232/USB - czy kupić jakieś konkretne, czy cokolwiek wybiorę

(mówię o przejściówce) to powinno działa bezproblemowo?

Wiem, że na początku gdy się przejściówki pojawiały, czasami

były problemy z współpracą.

Czy w takich przejściówkach nie ma problemu z przenoszeniem

sygnałów sterujących? Czy są takie przejściówki (a konkretnie dedykowane

do nich drivery) w których bez problemu mogę zdefiniować samodzielnie

numer wirtualnego comportu?

Pozdrawiam

Darek

Reply to
Darek
Loading thread data ...

Użytkownik "Darek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:f3e8ir$k7e$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

ZTCP są problemy, pogoogluj po gupach to zobaczysz...

formatting link
by było IMO ok, ino drogie, troszkę, ale to prawdziwy uart :)

Włodek

P.S. moja opinia jest teoretycznym wnioskiem wz długiej lektury newsów, nie mam doświadczen praktycznych Włodek

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Ciach

Poprawnie dziala kazda przejsciowka ktora jest uzywana jako urzadzenie transmisji danych, szansa ze bedzie poprawnie dzialac w trybie banglania bitami (a to ok 70% wszystkich amatorskich aplikacji) jest minimalna (podobno bardziej kompatybilne - mniej problemowe sa konwertery wykonane na ukladach FTDI).

Reply to
PAndy

U mnie wszystkie linie działają (RTS, CTS, DTR, DSR etc...). Stosowałem kilka rodzajów przejściówek i nie miałem żadnych problemów.

Praktycznie każda. wirtualny port u mnie pod Win XP. W razie potrzeby możesz też zmienić mu numerek. W systemie widoczny jak zwykły port szeregowy. Problem możesz mieć jedynie z aplikacjami DOS-owymi. Te nie zauważą wirtualnego portu Windowsa. Ale z tym też można sobie jakoś poradzić.

Jedyna uwaga jest taka, że urządzonko instaluje się jako COM o numerze zależnym od tego, do którego gniazda USB go wsadzisz ( u mnie COM2 - COM7).

Reply to
Lukasz

Aha! Chyba nie odpowiedziałem poprawnie na to pytanie. Numer COM-a możesz wybrać w managerze urzadzeń. Trzeba uważać na numery > COM9. W niektórych aplikacjach trzeba wpisywać nazwę takich COM-ów w taki sposób. oczywiście jesli mają mozliwość wpisania nazwy portu "z ręki": \\.\COM15

Reply to
Lukasz

PAndy schrieb:

ja dłubię takowe przejściówki sam do moich ustrojstw z FT232R. Pracują bardzo fajnie, też w trybie bitbang. Driver można ustawić ręcznie na dowolny (wolny) port COM od COM1 do COM256.

Waldek

Reply to
Waldemar

Pół roku - rok temu potrzebowałem kilku portów i kupiłem przejściówki USB/RS232. Kierowałem się ceną (najniższą na allegro). Teraz czasem wykorzystuję je jako kabelki USB do różnych urządzeń bo nie chciały z niczym współpracować. Nie wiem jednak jaki to typ.

Reply to
Bogdan G

Uzywam roznych przejsciowek USB->RS232. Z programami do ISP nie miałem nigdy problemow, natomiast oprogramowanie sterownikow PCL np Siemens potrafi się narowić. Uzywam sterownikow Prolic

RomanF

Użytkownik "Darek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:f3e8ir$k7e$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Reply to
Tartak Elektryk

ale do bitbang potrzeba miec wlasny soft a potezna ilosc softu bangla po uartach i obawiam sie ze usb tu przeszkadza....

Reply to
PAndy

Wita

Zainwestuj w przejściówkę PCMCIA-COM. W praktyce taki port niczym nie różni się od wbudowanego do PC.

Paweł

Reply to
Paweł

PAndy schrieb:

Jaka tam potężna ilość. Pisałem program do bitbanga i to tylko kilkadziesiąt linijek kodu, wraz z przeszukiwaniem wszystkich COMów, by znaleźć mój hardware.

Waldek

Reply to
Waldemar

Dnia 5/28/2007 11:53 AM, Użytkownik Darek napisał: (...)

Zawsze możesz liczyć na jakieś problemy. Najwięcej na tanich przejściówkach na pl2303 (wiekszość tandetnych kabli do telefonów jest na tym - cięzko potem tego uzywać); lepsze (droższe) są na jakimś ftdi. Róznić się mogą tylko tym czy mają wyprowadzone sygnały sterujące czy nie. A tak to przeważnie działają bez większych problemów.

Tak. Mozna również wymuszać numery; jesli nowa przejściówka instaluje sie np na COM30, to możesz ustawić jej nr COM2 (sprawdź sobie najpierw gdzie masz zainstalowany modem); system Ci co prawda napisze że port zajęty i mogą być problemy, ale jak już klikniesz OK to wyjmujesz przejściówke, wsadzasz jeszcze raz i działa. Jesli nie (czasem sie zdarzy), to odinstalowywujesz sterownik ftdi, a potem juz normalnie). Sprawdzałem to rozwiązanie na W2k i WXP.

Reply to
dziobu

Bawiłem się przejściówkami bazującymi na układach Prilific i FTDI. Te pierwsze są tańsze, mają tę wadę, że można ustawic im tylko "typową" szybkość RS323 (300, 600 itd). FTDI można ustawiać dowolnie. Dowolny numer był możliwy w obu driverach.

Pozdrowienia, MKi

Reply to
MKi

Zbiorczo do niektórych poprzednich odpowiedzi...

Używam karty PCMCIA z RSem i jednak zawiodła. Nie współpracowała z urządzeniami z protokołem Alen-Bradley DF1 (OIDP) oraz Simatic Step5. We wszystkich innych przypadkach - kilkadziesiat róznych urządzeń przemysłowych było OK.

Pozdrawiam, Szymon

Reply to
Szymon

hehe - no dobra, szukam programu pod USB na euroscana ;)

Reply to
PAndy

Szymon schrieb:

nie działa często, jak program nie idzie po COMach, tylko bezpośrednio na rejestrach. Karty PCMCIA enumerują na wysokich numerach portów, a nie tam, gdzie Bozia IBM i Bóg Małymiękki przed 30 laty przykazały.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Z podobnym problem spotkalem sie juz kilka miesiecy temu. Laptop i brak portu szeregowego. Na poczatek wybralem rozwiazanie najszybsze - tani konwerter USB - RS232 na pl2303 (Profilic) w Znaku. Pomijajac fakt, ze 2x zwracalem go na gwarancji i ciagle bylo to samo, dopoki sam nie wymienilem sobie ukladu konwertera poziomow na porzadnego MAXa, to i tak przejsciowka taka nie spielnila moich oczekiwan. Uklad dziala sensownie, kiedy kozystasz ze sprzetowej kontroli przeplywu lub transmisja nie jest szczegolnie dynamiczna (nie mowie juz nawet o opoznieniach wynikajacych z "odpytywania" na "magistrali" USB, lecz o duzym, ciaglym strumieniu danych). Kiedy zastosowalem konwerter do monitorowania, co dzieje sie na porcie UART debug mojego ARM7 (wykorzystywalem jedynie linie RX konwertera), okazalo sie, ze znaki gina! Na zwyklym porcie RS232 problemu nie bylo. Zakupilem wiec konwerter PCMCIA-RS232 dwuportowy w Meditroniku (nienajtanszy...). Teoretycznie zgodny z klasycznym UART dla PC (65...). W przypadku Windows XP dziala bez zarzutu. W przypadku linuksa natomiast juz roznie, zaleznie od jadra. Czasem nowsze jadro okazywalo sie gorsze, bo mialo buga i wykrywalo porty szeregowe jako....rownolegle!!! Z przejsciowka USB nie mialem problemow pod linuchem o ile tylko jadro ja wspieralo. Takze glowny niuans USB-RS232 to pojemnosc bufora odbiorczego konwertera (FIFO)... W przypadku PCMCIA itp. sprowadza sie to do obslugi przerwania i poj.FIFO w systemie...

pozdrawiam Janusz U.

Reply to
Janusz U.

no i na to mozna miec jakis tam wplyw w konfiguracji drivera - w czesci zaawansowanej (w MS Windows)

Reply to
PAndy

Użytkownik "Darek" :

kup takiego z dodatkowym replikatorem portów, sam mam takiego Benq'a R55EGH

Reply to
JR

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.