Prowadzenie ścieżek

Jeszcze raz w kontekście projektowania płytek dwustronnych, z myślą raczej o zleceniu ich wykonania fabryce, niż samodzielnym trawieniu:

Korzystając z możliwości oferowanych przez nowoczesne elementy, chciałbym zbudować urządzenie wykorzystujące szybki, 32bitowy MCU oraz kontroler Ethernet 100Mbps.

W przypadku AVR-ów i ENC28J60 można było budować układy na płytkach stykowych mając pewność, że całość wystartuje bez najmniejszego problemu. Tutaj chyba nie będzie aż tak dobrze. Rozumiem, że sposób prowadzenia ścieżek ma duże znaczenie. No właśnie, ale jak duże?

Pod tym linkiem znajduje się rysunek jednej z moich pierwszych prób z projektowaniem tego typu układów - interfejs PHY na DP83848.

formatting link
Wzoruję się tutaj na tym schemacie:

formatting link
Układ nie jest jeszcze skończony - właściwe wszystko u góry i po lewej stronie scalaka będzie wyglądało inaczej. Czy pozostałą część można jednak uznać za zgodną ze "sztuką"?

Mam też kilka innych pytań:

1) Jak powinny być prowadzone ścieżki interfejsu RMII do mikrokontrolera? 2) Zasilanie będzie prowadzone po drugiej stronie płytki. Czy pojedynczy, metalizowany przewód wystarczy prawidłowo zasilić pojedynczy pin "VCC" mikrokontrolera albo przyległego scalaka? 3) Kiedy ważne zaczyna być pilnowanie ścieżek z sygnałami różnicowymi? Załóżmy, że mam gniazdo USB połączone z liniami D+ i D- mikrokontrolera. Kiedy warto w Eagle użyć funkcji prowadzenia ścieżek różnicowych i "menadrowania", jeśli jedna z nich okaże się krótsza?
Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Przy sciezkach z szybkimi sygnalami najwazniejsze jest to zeby gora z dolem nie krzyzowala sie a juz szczegolnie z zasilaniem, dlatego najlepiej 2 warstwowe plytki robi sie na 4 i wiecej wartstw.

Reply to
LeonKame

mikrokontrolera.

Poszukaj w archiwum, kiedyś była dyskusja na ten temat, ktoś zapodał tabelkę wybranych częstot. i wpływem różnicy długości linii.

Reply to
Marek

Wszystkie HighSpeed czyli USB tez musza byc odpowiednio poprowadzone aby uniknac zaklocen, wazne jest nawet sposob podlaczenia rezystorow na liniach. Ethernet 100Mbit to tak se High Speed ale juz USB wszelkie DDRy i PCI niestety ale bez zaslad kladzenia sciezek beda zaklocenia i zwisy ukladow.

Reply to
LeonKame

W dniu 2016-05-04 o 22:21, LeonKame pisze:

Hmm... A w przypadku USB to się zaczyna objawiać w przypadku konkretnego zastosowania albo określonej długości linii transmisyjnej? Pytam, bo w tej chwili mam sklecony na płytce stykowej taki prosty układzik testowy z PIC32MX250F128. Jest tam m.in. odpalona funkcja hosta USB z obsługą MSD. PenDrive jest wpięty w płytkę stykową za pomocą "przejściówki" zrobionej z pionowego gniazdka USB i goldpinów. Ta z kolei jest podłączona do MCU za pośrednictwem krótkich kabelków. Taki zestaw działa już od ładnych kilku tygodni.

Reply to
Atlantis

Wiesz to co ty skladasz to zabawka z protezami, zabawa zaczyna sie w przypadku normalnego procesora z normalnymi sygnalami. Dawno cos skladalem na Power PC i w przypadku high speed to krzyzowanie sciezek mialo kolosalny wplyw na stabilnosc calosci, przy pajaku uklad potrafil sie zawisic kilka razy dziennie, przy oddzieleniu warstw ekranowaniu i poprawnym prowadzeniu sciezek problem znikal. Zreszta tgo zadna filozofia wystarczy prosta matematyka w przypadku sygnalow roznicowych.

Reply to
LeonKame

W dniu 2016-05-04 o 22:54, LeonKame pisze:

Ale mi tylko o to chodzi. Nie mam zamiaru projektować podzespołów komputerowych. Jedynie składam własne projekty na mikrokontrolerach, korzystając z faktu, że współczesne MCU mają dużo bardziej zaawansowane peryferia, niż jeszcze kilka lat temu można było pomarzyć w przypadku AVR-ów.

Więc proszę o wzięcie odpowiedniej poprawki przy udzielaniu odpowiedzi na moje pytania. :) Jakich zasad powinienem się trzymać budując układy na PIC32 albo STM32?

I czy w ogóle idzie złożyć stabilnie działający układ na takim MCU na jednostronnej płytce? Warto próbować, czy tutaj powinienem się już zdecydowanie przerzucić na co najmniej dwuwarstwowe PCB?

Reply to
Atlantis

Mozna to zrobic i na jednej warstwie , tylko musisz sie trzymac zasad. Czyli zadnych krzyzowek duzo masy i rowne dlugosci sciezek w przypadki roznicowych.

literatura:

formatting link
?v=9NhSAA22AkQ
formatting link

Reply to
LeonKame

obsługą

Jak działa to co chcesz zmieniać?

Reply to
Marek

Co rozumiesz przez "krzyżówki"? Na jednej warstwie trudno coś skrzyżować...

Reply to
Marek

Na jednej warstwie trudno coś poprowadzić :)

Reply to
Mario

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:572a6b23$0$22840$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Przypuszczam, że idzie złożyć, szczególnie jedną sztukę, ale jednocześnie twierdzę, że zdecydowanie warto przerzucić się na dwuwarstwowe. Ja wszystko robię na dwuwarstwowych (ale cały czas jestem na etapie

8-bitowców). W moich projektach zasilanie i sygnały są na top, a cała bottom to GND. Jak już nie dało się rozwikłać wszystkiego na top (korzystając też czasem z oporników zerowych) to zamiast robić dziury w warstwie GND wolałem dodać jeden czy dwa połączenia drucikiem leżącym po stronie GND. Jak kiedyś tych drucików wyjdzie mi 4 czy 5 to przejdę na 4 warstwowe, P.G.
Reply to
Piotr Gałka

jak już się obraziłeś to zignoruj, napisz coś o tym hoście obsługującym mass storage?

Reply to
platformowe głupki

W dniu 2016-05-04 o 22:21, LeonKame pisze:

Hmm... A jak to wygląda w przypadku interfejsu Ethernet 10 Mbps? Złożyłem już kilka urządzeń wykorzystujących ENC28J60, z zastosowaniem płytki jednostronnej. Za każdym razem wychodziłem z założenia, że połączenie między tym układem i gniazdkiem RJ45 powinno być możliwie jak najkrótsze. Oczywiście ścieżki się przecinały i nie było możliwe ich poprowadzenie w inny sposób, jak tylko przez zastosowanie mostków z drutu po drugiej stronie płytki (od 1 do 3, w zależności od zastosowanego typu gniazdka).

Nigdy nic mi się nie zawieszało, nie zauważyłem też problemów z ginącymi pakietami. Czy takie rozwiązanie będzie wystarczające?

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:572ba20c$0$22822$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Moim zdaniem dopóki nie będzie:

- kwestii badań EMC,

- działania na 100m kablu, to przy 10Mbps zrobione jakkolwiek będzie działać.

Ale opieram się tylko na intuicji. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Dnia Fri, 6 May 2016 09:45:09 +0200, Piotr Gałka napisał(a):

Masz racje

formatting link
I co - zadnych problemow. A kabel chyba z kilkadziesiat m mial

Aczkolwiek ... zrobione z regulami sztuki, sciezki rownej dlugosci :-)

J.

Reply to
J.F.

no to przynajmniej chciałbym prosić o mały test czy i jak działa seek w powiązaniu z read i write:

  1. czy działa seek przy odczycie plików z pendriwe?
  2. czy działa seek przy zapisie do pliku?
  3. czy podczas zapisu w środku pliku ustawionym seekiem nie jest kasowana pozostała część pliku?
  4. czy działa tryb read + write oczywiście seekowy? z góry dzięki.
Reply to
platformowe głupki

W dniu 2016-05-05 o 10:53, Piotr Gałka pisze:

Gdybym kiedyś miał się przerzucać na płytki czterowarstwowe, to jak najlepiej jest je projektować? To znaczy które warstwy przeznaczyć na VCC i GND, a które na ścieśki? Koszt wykonania takiej płytki znacząco wzrasta?

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:572c7005$0$697$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Jak dojdę kiedyś do 4 warstw to prawie na pewno zrobię tak.

- na top elementy i ścieżki (szczególnie szybkie sygnały tu)

- następna warstwa cała GND, aby ekranować linie sygnałowe,

- następna VCC (lub poligony różnych napięć w różnych obszarach, gdy różne zasilania)

- na bottom ścieżki, które nie weszły na top, ale tylko wolne sygnały.

Przerzucenie szybkiego sygnału z top na bottom oznacza, że w tym miejscu prąd powrotny poruszający się głównie po najbliższej warstwie ekranującej przenosi się z warstwy GND na VCC. Aby prąd powrotny mógł się poruszać jak najbliżej linii sygnałowej (mniejsze pole emitujące/wrażliwe na zakłócenia) przy każdym takim przejściu należało by postawić kondensator blokujący połączony między GND i VCC. Dlatego lepiej szybkie sygnały pozostawić na top z sygnałami powrotnymi poruszającymi się po warstwie GND. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2016-05-06 o 09:45, Piotr Gałka pisze:

Czyli coś takiego można uznać za dopuszczalne rozwiązanie?

formatting link

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.