Prosty sterownik do lutownicy z rezystorem pomiarowym?

Witam! Jak w temacie. Rozglądam się za prostym, sprawdzonym sterownikiem do lurownicy / rozlutownicy z rezystorem pomiarowym (nie termoparą), coś z pokrętłem ze skalą temperatur i diodką LED grzeje - nie grzeje, 24V, ok. 90W. W internecie jest trochę projektów, ale głównie z mikrokontrolerem i głównie dla termopary.

Czy ktoś mógłby polecić jakiś przetestowany projekt? Z góry dziękuję :)

Pozdrawiam!

Reply to
mordazy
Loading thread data ...

Mówisz o termistorze? One pracują do ok 300*C. Trochę mało do lutownicy. Wojtek

Reply to
wowa

W dniu 19.09.2019 o 15:17, wowa pisze:

Może Pt100? Tylko po co platyniak w lutownicy? I to sterowanej grzeje - nie grzeje.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Deep inside the Matrix, convinced that Thu, 19 Sep 2019 16:49:09 +0200 is the real date, Paweł Pawłowicz <pawel.pawlowicz13@gmailDOTcom> has written something quite wise. But (s)he wasn`t the one.

OK, kilka słów wyjaśnień: kupiłem kolbę rozlutownicy zd-915 licząc, że podepnę ją pod stację którą już mam (klon Hakko 907). Nie udało się, z guglania wynika że klon Hakko ma termoparę i pomiar miliwoltomierzem to potwierdza, natomiast rozlutownica ma za sensor temperatury coś co ma rezystancję ok. 55R w temperaturze pokojowej, po ogrzaniu gorącym powietrzem rezystancja rośnie, miliwoltomierz natomiast pokazuje zero.. Zatem nie termopara, tylko jakiś czujnik o zmiennej rezystancji. I do tego muszę dostrugać zasilacz i sterowanie. Znalazłem na niemieckim forum schemat tej stacji, jeśli to coś pomoże:

formatting link
formatting link
Pozdrawiam!

Reply to
mordazy

W dniu 2019-09-19 o 18:04, snipped-for-privacy@somewherefaraway.com pisze:

Ciekawy tyrystor tam występuje IRF640 :)

Wystarczy Ci analogowy układ bez pomiaru temperatury? Jeśli tak to bierzesz ze schematu tylko układ z LM358 a na drugiej połówce robisz komparator porównujący napięcie z 1 połówki z zadanym z potencjometru.

Reply to
jacek

Deep inside the Matrix, convinced that Fri, 20 Sep 2019 23:01:24 +0200 is the real date, jacek snipped-for-privacy@wp.pl has written something quite wise. But (s)he wasn`t the one.

[cut]

a to nie jest power mosfet?

Raczej tak, przynajmniej na razie więcej mi do szczęścia nie potrzeba. OK, mniej więcej wiem w jakim kierunku podążać :) Dzięki!

Reply to
mordazy

W dniu 2019-09-21 o 00:27, snipped-for-privacy@somewherefaraway.com pisze:

Tak dokładnie z oznaczenia to mosfet i nawet pasuje do układu sterowania. Dla tyrystora trochę mało prądu ale niskoprądowy też da radę jeśli dobrze pamiętam są z Ig=5mA.

Jeśli czujnik jest liniowy to można pokusić się o zastosowanie linijki led lub chińskiego modułu miliwoltomierza panelowego po dostosowaniu dzielnika i przesunięcia zera... Prościej procesor dać ale jak nie lubisz...

Reply to
jacek

Deep inside the Matrix, convinced that Sat, 21 Sep 2019 12:10:21 +0200 is the real date, jacek snipped-for-privacy@wp.pl has written something quite wise. But (s)he wasn`t the one.

[cut]

Niekoniecznie nie lubię, raczej miałem nadzieję, że uda mi się sklecić na szybko coś co będzie działać, zamiast pakowania się w de facto kolejny projekt... Ale widzę, że i tak mnie to nie ominie, z procesorem czy bez :)

Jeszcze raz dzięki!

Reply to
mordazy

Wyglada na to ze tam PT50 zamontowali. Troche dziwna wartosc ale dlaczego nie. Dla konkretnej temperatury mozna probowac zrobic z PT i rezystora dzielnik ktory da na wyjsciu miliwolty potrzebne stacji do wlaczania i wylaczania zasilania. Ale moze sie nie udac i potrzebne bedzie troche bardziej skomplikowane miedzymordzie z komparatorem. Ogolnie proste jak budowa cepa i dziwne ze ktos kto ma stacje, rozlutownice i miernik nie wie co to prawo Ohma i jak z niego korzystac.

Reply to
Zenek Kapelinder

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.