Prosty programator AVR - skad zasilanie w LPT?

Witam !

Chce zrobic sobie prosty programator do AVR (cos jak ZL2prog lub STK200), czyli wtyczka do LPT, bufor na 74HC244 i kilka opornikow.

Mam jedno pytanie (na schematach ktore znalazlem nie ma tego jednoznacznie namalowanego) - poniewaz w LPT nie ma jako takiego wyjscia 5V - skad najlepiej (ktory pin LPT) wziasc zasilanie do 74244? Na jakims podobnym schemacie

formatting link
widac, ze jest ono pobrane z pinu ERROR. Natomiast na schemacie programatora A. Dybkowskiego
formatting link
pobrane jest z zewnatrz.

W zwiazku z tym pytanie do praktykow - skad najlepiej zasilic ukladby nie bylo problemow z programowaniem ? Ktory pin LPT, a moze najlepiej z wyprowadzonego na zewnatrz 'prawdziwego' 5V - czyli USB lub GAME ?

Reply to
Marcin Szczepaniak
Loading thread data ...

Marcin Szczepaniak napisał(a):

w tym schemacie pin error nie służy do zasilania programatora :) przyjrzyj się uważnie :) Służy on do detekcji zasilania, które jest podawane przez pin VCC od złącza do programatora :)

Generalnie tego typu programatory są programatorami in-system, tzn. że programuje się procesor w systemie(na płytce) docelowej. Zwykle właśnie z niej bierze się zasilanie do programatora. Zobacz, że gdyby to programator miał zasilać płytkę to by było trochę głupio, bo płytka może być dość energochłonna :)

Pozdrawiam Karol 'Beetle' Żukowski

Reply to
invalid unparseable

Dnia 05.02.2007 Karol 'Beetle' Żukowski snipped-for-privacy@poczta.na.onecie> napisał/a:

A to juz rozumiem - w ukladzie z AVR robie sobie 5V i po prostu nim zasilam programator. Mase ukladu lacze z masa komputera (GND piny LPT) i nic sie nie powinno upalic.

To jeszcze jedno pytanie - jaka moze byc max dlugosc kabla od programatora (czyli w zasadzie wtyczki do LPT w ktorej bedzie zabudowany) do ukladu ? Jako kabel chce wykorzystac zwykla skretke UTP.

Reply to
Marcin Szczepaniak

Marcin Szczepaniak napisał(a):

A dlaczego właśnie 5V? Najlepiej zasilić z układu programowanego. Przecież napięcie 5V to żadna wyrocznia i kiedyś przyjdzie ci zaprogramować procesor zasilany np. 3,3V albo 2,8V - dlatego najlepiej jest wziąć zasilanie z programowanego procesora (z płytki docelowej) a buforowi 74LVC244 pozostawić zadanie konwersji poziomów (między procesorem a 5V portem LPT). BTW: W końcu po to wymyślono ISP aby programować procesor w miejscu jego codziennego "życia" :) a nie wyciągać z podstawki i przekładać do jakiegoś programatora.

Reply to
Adam Dybkowski

Zasilanie bierze się z układu docelowego (z zewnątrz). Nie zdziw się jednak gdy czasami wyłączysz zasilanie a układ dalej będzie działał.. Choć może nie najlepiej. Zależnie od płyty PC układ programatora i docelowy może zacząć zasilać się z pinów LPT. Dlatego zrobiłem sobie nowy AVR910 Pozdrawiam Kamil

Reply to
Kamillos

Marcin Szczepaniak napisał(a):

Od złącza LPT w komputerze do bufora '244 kabel może mieć nawet 1m i nic złego nie powinno się stać. Natomiast spróbuj zminimalizować długość kabla pomiędzy buforem a programowanym procesorem (idealnie byłoby kilkanaście cm). Bufor zabudowany we wtyczce LPT z 2-metrowym kablem prowadzącym do procesora to nie jest najlepsze rozwiązanie.

Reply to
Adam Dybkowski

W dniu 05-02-2007 21:26, Marcin Szczepaniak napisał:

Ja mam ponad metr zwykłej nieekranowanej tasiemki. Programuję ISP Progiem Adama Dybkowskiego i problemy mi się nie zdarzają. Płytka programatora ma osobne, niezależne od komputera zasilanie. Początkowo zrobiłem ją do testów nawet bez bufora na HC i... tak już zostało.

Reply to
Krzysiek

Dnia 05.02.2007 Adam Dybkowski snipped-for-privacy@45wp.pl napisał/a:

Dzieki teraz wszystko jasne !

Reply to
Marcin Szczepaniak

W dniu 05-02-2007 21:50, napisałem:

Mówiłem o długości kabelka PC - płytka programatora, na której siedzi programowany układ.

Reply to
Krzysiek

Roman napisał(a):

Z portu USB nie można pobierać większego prądu niż 100 mA bez komunikacji z hostem i powiadomienia o większych potrzebach. W przeciwnym razie możesz liczyć się z odcięciem zasilania od tego portu (tak w praktyce robią kontrolery USB m.in. w laptopach).

Reply to
Adam Dybkowski

Roman napisał(a):

Tylko po co? Doczepiasz procesorek za 5 zł, który poprawnie zagada z komputerem przez USB i dostajesz ładne 500 mA. Chyba taniej niż kupować dodatkowe 3 kable z wtyczkami i zmuszać użytkownika do używania takiego monstrum.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.