Prośba o rady co do toru podczerwieni

Hej, chciałbym na świezym powietrzu zrobić tor podczerwieni, tzn., diodka i 15m dalej odbiornik. Nie wiem jednak czy to nie za daleko, więc może coś podpowiecie. Szukałem w elfie diod IR i zauważyłem, że one mają do ok 10mW mocy na sr. Znalazłem jedną co ma 75mW i kąt świecenia 10 stopni. Moje pytanie, czy idę dobrą drogą, czy może wystarczy jakaś pierwsza lepsza i po prostu czuły detektor. Tylko, że pewnie detektory są na 36kHz a ja nie chcę nikomu przeszkadzać w przełączaniu meczu w TV.

Z góry dzięki za rady, pozdrawiam

Reply to
Grodo
Loading thread data ...

Grodo schrieb:

HSDL4230, mają typowo ponad 100mW/sr. Dodaj jeszcze soczewkę w nadajniku i odbiorniku i koniecznie filtry pasmowo-przepustowe na 875nm. 15m to kawał drogi. Jakie częstotliwości chcesz transmitować i jaką modulacją? Albo weź od razu laser IR.

Waldek

Reply to
Waldemar

Użytkownik "Grodo" :

a do czego ten tor ma służyć? chodzi ci o transmisję danych, zdalne sterowanie, pomiar gęstości optycznej powietrza w zakresie IR czy też może "barierę fotoelektryczną"?

Reply to
JR

Przeczytałem co napisałem i widzę, że jestem nieprecyzyjny. Nie chodzi mi o transmisję informacji a jedynie o sprawdzenie, czy nic nie znalazło się na drodze światła. Swego rodzaju alarm. Diod laserowych wolałbym nie używać ze względu na bezpieczeństwo. Chyba, że można w nie popatrzeć, ale coś mi mówi, że chyba nie. Ale chętnie wysłucham zdania na temat stosowania laserów w takiej roli.

pozdrawiam i przepraszam za nieprecyzyjność

Reply to
Grodo

Użytkownik "JR" <jruta_wytnij snipped-for-privacy@polbox.com napisał w wiadomości news:ef6g73$hqi$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

O to "barierę fotoelektryczną". Ale na świeżym powietrzu. I chciałem wiedzieć, jaka moc wystarczy. I tak sobie zakładam, że trzeba sprawdzać, jak długo nie ma światła, żeby się np. nie okazało, że mucha przeleciała i zabezpieczenie zadziałało.

Reply to
Grodo

On Sun, 24 Sep 2006 18:38:35 +0200, "Grodo"

W koncu to "na swiezym powietrzu" - nie powinno przeszkadzac.

10 stopni to sporo, po 15m bedzie srednica 2.5m [2*2.5m ?]. Przydatna bylaby prosta optyka skupiajaca po obu stronach. I niemal pewne ze potrzebujesz jakis odbiornik rezonansowy, bo odbierzesz jakies uW, moze mniej.

Z drugiej strony dajac laser skupienie bedziesz mial bardzo dobre. Ale lasery IR sa stosunkowo drogie, to nie sa tanie wskazniczki. Ktore z kolei moga miec bardzo krotki czas pracy.

Jesli masz dostep - moze jakies laserki ze starych CD ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Poszukam może najpierw tych soczewek skupiających. Dzięki, jak coś znajde i nie będzie działać, to pewnie dam znać ;) dzięki i pozdrawiam

Reply to
Grodo

Użytkownik "Grodo" :

poza klasycznymi metodami zwiększenia zasięgu/czułości typu -- soczewki skupiające i wąskopasmowe odbiorniki, mogę polecić ci oryginalną metodę detekcji synchronicznej; w skrócie -- nadajesz prostokąt powiedzmy 200..2000Hz, prąd w impulsie ok. 50..200mA (ile dioda zniesie), a w odbiorniku detektor synchroniczny robisz na kluczu np. 4053; klucz przełącza wzmocniony sygnał odebrany z dwoóh torów, w fazie oraz w przeciwfazie, zgodnie z taktem generatora z nadajnika IR; sygnał z klucza całkujesz RC ze wymaganą stałą czasową;

metoda ta pozwala odfiltrować prążek wokół częstotliwości taktującej o szerokości będącej odwrotnością stałej czasowej detektora synchronicznego, czyli dla 1s będzie to szerokość pasma rzędu 1Hz; umozliwia to detekcję sygnału wielokrotnie mniejszego niz poziom szumów i zakłóceń; w praktyce możesz liczyć na "zasięg" takiej bariery nawet bez specjalnych elementów optycznych rzędu nawet kilkudziesięciu metrów

Reply to
JR

Użytkownik "Grodo" :

poza klasycznymi metodami zwiększenia zasięgu/czułości typu -- soczewki skupiające i wąskopasmowe odbiorniki, mogę polecić ci oryginalną metodę detekcji synchronicznej; w skrócie -- nadajesz prostokąt powiedzmy 200..2000Hz, prąd w impulsie ok. 50..200mA (ile dioda zniesie), a w odbiorniku detektor synchroniczny robisz na kluczu np. 4053; klucz przełącza wzmocniony sygnał odebrany z dwóch torów, w fazie oraz w przeciwfazie, zgodnie z taktem generatora z nadajnika IR; sygnał z klucza całkujesz RC ze wymaganą stałą czasową;

metoda ta pozwala odfiltrować prążek wokół częstotliwości taktującej o szerokości będącej odwrotnością stałej czasowej detektora synchronicznego, czyli dla 1s będzie to szerokość pasma rzędu 1Hz; umozliwia to detekcję sygnału wielokrotnie mniejszego niz poziom szumów i zakłóceń; w praktyce możesz liczyć na "zasięg" takiej bariery nawet bez specjalnych elementów optycznych rzędu nawet kilkudziesięciu metrów

Reply to
JR

On Sun, 24 Sep 2006 22:41:59 +0200, "Grodo"

formatting link
Troche nie na temat, ale moze sie przydac.

J.

Reply to
J.F.

Czyli oprócz toru podczerwieni trzeba jeszcze przesyłać sygnał z generatora po kablu?

Reply to
Bogdan Gutknecht

Użytkownik "Bogdan Gutknecht" :

tak, musisz obie częœci zsynchronizować, jednak kabel może równoczeœnie zasilać częsć nadawczš, a synchro można puœcić po zasilaniu;

przy wyższych częstotliwoœciach taktujšcych, dobrze jest wyrównać opóŸnienia fazowe (grupowe) w obu torach (ustawiasz na max. poziom zdetekowanego sygnału)

Reply to
JR

Użytkownik "JR" <jruta_wytnij snipped-for-privacy@polbox.com napisał w wiadomości news:ef8173$f25$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

synchroniczny

Kiedyś zastanawiałem się nad taką synchronizacją, ale ten "poprzeczny" kabel może być czasem kłopotliwy. Możnaby synchronizować siecią i nadajnik oraz odbiornik zasilać niezależnie. Tylko wówczas mogą pojawić się problemy, że oba urządzenia zasilane są z innej fazy lub faza jest przekręcona o 180 stopni. Aby uniknąć tych problemów można siecią synchronizować generator 300 Hz. Tylko nie wiem jakie przesunięcie fazowe może wprowadzać przewód sieciowy zasilający o długości powiedzmy 100 m.

Reply to
Bogdan Gutknecht

Zasilaj impulsowo diode, 15 metrow nie powinno byc problemem - byle pilot ma zakres 5 - 7 metrow bez zadnej dodtakowej optyki czesto w pomieszczaniach z oswietleniem fluorescencynym... przy 15 metrach, z impulsowym sterowaniem LED powiniens bez problemu osiagnac do kilkudziesieciu metrow szczegolnei jesli zdecydujesz sie na detektor synchroniczny.

Reply to
PAndy

Użytkownik "Bogdan Gutknecht"

oczywiœcie można podobny układ zmajstrować bez tego synchronizujšcego kabla, ale wtedy musisz generatory nadajnika i odbiornika stabilizować kwarcem; komplikuje się też układ detekcji, optymalnie jest podać sygnał w odbiorniku na A/C mikrokontrolera i obrobić go programowo; da się to też wykonać w kluczowanej analogówce; algorytm wyglšda wtedy tak jak na przykładowym rysunku:

formatting link

Reply to
JR

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.