Prosba o pomoc w budowie zegara swietlnego.

Zachcialo mi sie zbudowac zegar swietlny, ktory potwierdzi lub obali jedna z najgienialniejszych teorii. Bedzie to rura, na jednym koncu ktorej chce zamontowac generator impulsow laserowych (LED) a na drugim lusterko. Impuls laserowy powedruje do lusterka i od niego odbity wroci do detektora umieszczonego obok laserka. Czas przelotu impulsu tam i z powrotem bedzie jednym "tyknieciem" tego zegara. Jesli rura bedzie miala dlugosc 1.5 m wtedy czas przelotu impulsu bedzie rowny To = 1*e-8 sek. Potrzebny bedzie uklad elektroniczny, zlozony z generatora bardzo krotkich impulsow, ktorymi chce zasilic zwykla diode laserowa o malej mocy rzedu kilku mW. I teraz gdy detektor (szybka fotodioda?) odbierze echo impulsu wyslanego, uklad ma wygenerowac impuls nastepny. Do tego chce jeszcze licznik tych impulsow. Czyli uklad, ktory bedzie sumowal ich ilosc, zatem pelnil funkcje zegara. Np uklad bedzie liczyl do 100 milionow i wyswietlil czas 1 sekundy. Ale na poczatek nie jest to konieczne. Uklad moze tylko zliczac impulsy i ich ilosc wyswietlac, czyli dzialac jak stoper. Do pelni szczescia potrzebny bylby oczywiscie wylacznik, ktory jak w stoperze, pozwoli zmierzyc jakis dluzszy przedzial czasowy, rzedu godzin. Przewiduje, ze wykonanie takiego ukladu moze byc trudne z uwagi na koniecznosc zminimalizowania czasu, nazwijmy go przelaczania. Tzn aby czas od rejestracji powrotu echa impulse przed diode, do momentu generacji kolejnego, byl jak najkrotszy. No bo jak czas bedzie dluzszy od czasu przelotu promienia to ten stoper bedzie dzialal kiepsko. Moze udaloby sie wykorzystac istniejace uklady zegarowe? Bede wzdzieczny za wszelkie porady czy sugestie. Mam na to jakies skromne ale fundusze zatem mozna traktowac moja prosbe jako forme zlecenia wykonania tego ukladu. Probowalem pisac na "elektrode" ale niestety nie potrafilem przebrnac przez jej biurokracje. Wiem, ze pisza tu i sa aktywni fachowcy chocby pan Mandziewicz, zatem tusze, ze moze znajdzie sie jakas chetna dusza, ktora mi w tym moim projekcie pomoze. Albo wybije z glowy:) Pzdr Tornad

Reply to
Tadeusz Wajda
Loading thread data ...

Dnia Tue, 8 Jul 2014 20:43:32 -0700 (PDT), Tadeusz Wajda napisał(a):

Czegoś tu nie rozumiem. Z czym mianowicie chcesz porównywać czas pomiedzy wysłaniem impulsu a rejestracją jego powrotu?

Reply to
Jacek Maciejewski

W dniu 09.07.2014 08:38, Jacek Maciejewski pisze:

Z tego co zrozumiałem planuje wykorzystać czas przelotu wiązki światła jako wzorzec. Taki jakby multiwibrator astabilny, w którym rolę układu RC pełni wiązka światła. Obawiam się tylko, że (nie)stabilność pozostałych elementów układu rozłoży na łopatki całą dokładność.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Taa, a nie zauważyłeś co ten ekspert od prędkości względem próżni chce "obalić" ;)?

Reply to
Marek

Dnia Wed, 09 Jul 2014 08:59:37 +0200, Grzegorz Kurczyk napisał(a):

W istocie pytam o to czy pomiar ma dotyczyć czasu bezwzględnego czy względnego (tj. różnicy między dwoma przebiegami światła w urządzeniu). Czy li co ma być wzorcem: Czas poprzedniego przebiegu czy zewnętrzny zegar wzorcowy.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik Piotr Galka napisał:

Coś mi się wydaje, że powoli dochodzisz do opisu działania atomowego wzorca częstotliwości. Najważniejsze, to stabilny ośrodek. Jakiś rubid, cez.

Reply to
Maciek

Użytkownik "Maciek" snipped-for-privacy@polobox.com napisał w wiadomości news:53bd49cc$0$2155$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Wydawało mi się, że atomowe wzorce częstotliwości to jakoś z rezonansem atomów samych w sobie są związane a nie z propagacją światła, ale nigdy się nad tym nie zastanawiałem. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Na grupie pl.sci.kosmos produkuje się niejaki Maciej Woźniak. Możesz z nim podyskutować na tematy obalania tego i owego. Chyba, że ... już się znacie.

Pozdr.

Reply to
Akond ze skwak

Dzieki za zainteresowanie i sluszne spostrzezenia odnosnie czasow, jak je nazwales "reakcji". I pomysl "wydlubania" tego z istniejacych rozwiazan swiatlowodowych. Podoba mi sie rowniez pomysl roznicowego pomiaru predkosci. Gdy bede mial ten uklad to nic nie stoi na przeszkodzie aby zdjac jego charakterystyki zmieniajac dlugosc bazy mojego zegara. Czyli dlugosci drog swiatla. W sumie upewniles mnie co do mozliwosci skuckania takiego zegarka:) Pzdr Tornad

Reply to
Tadeusz Wajda

Tak, pan Wozniak jest mi znany i czesto podzielam jego kontrowersyjne opinie. Chociaz nie podzielam jego niewyparzonego jezyka. Ja, jak napisalem, tym zegarem nie mam zamiaru zadnej teorii obalac. Maszs chyba na mysli Teorie Wzglednosci. Ja chce wrecz jej poprawnosc a szczegolnie postulat o stalosci predkosci swiatla - tym zegarem potwierdzic. To dotyczy rowniez niektorych Innych Dyskutantow, ktorzy zamiast zajac sie problemem, wyjezdzaja z pytaniami a po co mi to, a jak ja chce te teorie obalac itp. Ja chce tylko taki zegar zmajstrowac by potwierdzic postulat stalosci predkosci swiatla we wszystkich kierunkach. Czyzby wg Ciebie takie pomiary byly objete jakims zakazem, ze od razu spotykam sie z krytyka tego nietaktownego pomysla? Zaczne chyba pisac, ze chce sobie nim ozdobic swiateczna choinke. I tak trzymac:) Pzdr Tornad

Reply to
Tadeusz Wajda

użytkownik Piotr Gałka napisał:

Zgadza sie.

formatting link
nawet sa kompletne schematy jak ktos pogrzebie, tyle że te "zegary" tez sie zuzywaja i podlegaja wymianie. I cos mi sie wydaje, ze autor predzej zmierzy swoim ukladem cisnienie, wilgotnosc powietrza i odpowiedz impulsowa calego ukladu:) Robic wolno, ale lepszy jest odbiornik gps ktory po zsynchronizowaniu z satelita po kilku minutach dostanie godzine i date z zegara rubidowego.

Reply to
leming.show

Dnia Wed, 9 Jul 2014 17:59:33 +0200, Akond ze skwak napisał(a):

kto bogatemu zabroni...

Reply to
jg

W dniu środa, 9 lipca 2014 05:43:32 UTC+2 użytkownik Tadeusz Wajda napisał:

jak tutaj pytasz to znaczy że cienki jesteś jak sprane gacie. Nie zrobisz.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Użytkownik "Piotr Galka" napisał w wiadomości

Dokladnie, przeciez 1Gb/s to teraz standard, a i 10G jest dostepne, wiec elementy sa.

Ja bym sie skupil na opoznieniach w ukladzie sterujacym. Jakies beda i zepsuja dokladnosci. Moze jakis osrodek laserujacy w tym ukladzie - bedzie bezposrednio wzmacnial impulsy. Ciekawy jest chyba laser azotowy, i dostepny dla amatorow.

tylko jeszcze pytanie jak zamierza to lusterko zamocowac, bo zmiany odleglosci tez zniszcza dokladnosc.

A moze nie trzeba lasera, tylko mikrofale wystarcza ?

J.

Reply to
J.F.

ano. Dawno, dawno temu, tak w latach 80-tych, opisywałem jednemu osobnikowi z Instytutu Fizyki w Łodzi mój "genialny" pomysł, który właśnie niedawno mi bezczelnie skradziono :D

formatting link
Niestety, wtedy pies z kulawą nogą się takimi rzeczami nie interesował. Popędzili mi kotka i tyle było mojej działalności wynalazczej w tym zakresie :)

Reply to
sundayman

Nie chce byc zle zrozumiany ale ja wiem, ze jestem cienki mimo, ze za mlodych lat kuckalem wzmacniacze stereo po 200 W na kanal... Ja chce zlecic wykonanie tego zegarka osobie, ktora gaci nie pierze wiec ma je grube np. barchanowe. Jesli znasz kogos godnego polecenia to sie polecam. Pzdr Tornad

Reply to
Tadeusz Wajda

oh...to może być bardzo... ryzykowne, zwłaszcza zapachowo :D

Ha, ja bym sam bardzo chętnie, ze względów naukowo-poznawczych. Takie skrzywienie para-naukowe :)

Tylko, czasu zawsze brak. Jakby miało być "komercyjnie", czyli sprawnie i szybko, to by musiało być cholerycznie drogo.

A jak hobbystycznie i po kosztach "amatorskich", to z kolei wolno bardzo... Kolega napisze może skąd jest ? Bo to jednak imo osobisty kontakt dość wskazany byłby (tu miasto UĆ).

Reply to
sundayman

No ale wydali kupę kasy a rezultatów brak...

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.