Prośba o pomoc w rozpoznaniu urządzenia

przecie to 16 bitowy procek... choc szyna danych zredukowana do 8 bitow...

Mikrokontrolery? Myslisz raczej o z80... komp, z ktorego piszesz to taki nowszy brat tego zloma. Pewnie jest nawet w 100% z nim kompatybilny (niestety)

c.

Reply to
Cezar
Loading thread data ...

Użytkownik "Bartosz Derleta" snipped-for-privacy@derleta.ocm napisał w wiadomości news:j99djn$vcm$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

Pierwszy komputer jaki kupiliśmy do własnej firmy to był PC/XT (640k RAMu) z kartą Hercules/CGA, z dwoma drive'ami 320k i bez HD (był za drogi). Była wersja Neptuna 901 (chyba 901 - ten przenośny) jako monitora (dostałem w Bomisie zielony kineskop i płytkę wzmacniacza) to jeden z montowanych Neptunów przerobiłem na monitor. Wyjście Hercules dawało się bezpośrednio podać na wejście tego monitora. Ale do projektowania PCB brakowało rozróżnienia Top/Bottom no i dlatego miałem potrzebę skorzystania z CGA. Jestem prawie pewien, że adapter podający CGA na ten monitor to były 3 rezystory (niekoniecznie jednakowe) od RGB połączone razem i chyba z jednego, czy dwu wyjść synchronizacji przez negator (rezystor+NPN) też do tego wspólnego punktu. To dawało sygnał, który wystarczał monitorowi do prawidłowego działania. Może Ci się ta informacja przyda.

A co do tego, co na tym można uruchomić to mi się na tym komputerze udało odpalić Racal-Redaca. Pamiętam, że wymagało to zajęcia części z tych 640k na RAMdysk 80k i wachlowania dyskietkami. Jego autorouter pracował 60 razy szybciej niż autorouter Protela (to, co ten robił w 3s tamten w 3 minuty) i był skuteczniejszy.

P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Dokładniej, to w ośmiobitowych Commodore byl procesor MOS Technology

6502 albo (w C64) 6510. C128 miał, tak jak piszesz, jeszcze Z80 i dzięki temu możliwość uruchomienia CP/M. Procesory Motoroli (16-bitowe) pojawiły się dopiero w Amidze.

Pozdrawiam

Reply to
Artur Stachura

... a robiło się to poprzez uruchomienie specjalnego programu.

Dla wątkotwórcy - poszukaj na dysku programu park.com albo shipdisk.exe - te były chyba najpopularniejsze.

Reply to
Artur Stachura

Am 08.11.2011 10:58, schrieb Cezar:

Nie jest.

8088 daje się przełączyć w tryb 8080, ale wtedy traci się bardzo dużo, konkretnie możesz adresować tylko 64k pamięci. NEC80706 ma chyba 16-bitową magistralę (odpowiednik 8086), ale nie jestem tego pewien.

Do zabawy i programowania w assemblerze się toto nadaje. Przed przeprowadzką miałem starą wersję QNX, która działała na 8088. Prawdziwy multiuser/multitasking realtime z mikrokernelem (16kB), świetny kompilator C i edytor. Niestety wszystkie dyskietki 5.25 poszły się kochać w śmietniku :-(. Można zresztą sprawdzić, czy obecne wersje QNX (są wersje darmowe) dadzą się na takowym ustrojstwie zaprogramować. DR-DOS7 (też darmowe w sieci) ma chyba drivery do kart sieciowych i jakiś system sieci. Na 10Mbitach powinno toto pociągnąć. Stare karty sieciowe na ISA powinny być do znalezienia za grosze. Jak nie, to można zrobić sieć na RS232 lub Centronixie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Można jeszcze spróbować FreeDos - darmowy i ze źródłami, do kompletu sporo narzędzi.

Reply to
Artur Stachura

No mozna ... ale sprzet na ktorym to pracuje to czysty klon XT. Nie wydaje mi sie ze watkotworca bedzie chcial uzywac trybu 8080

c.

Reply to
Cezar

Użytkownik "kk" snipped-for-privacy@a.pl napisał w wiadomości news:j9afvi$ipq$ snipped-for-privacy@news.vectranet.pl...

Dokładniej - MOS Technology. Motorola była w Amidze. Firmy te miały jakiś związek ze sobą, ale nie pamiętam teraz jaki. Podtrzymuję jednak Z80 w Commodore. Twój ruch :)

Reply to
Araneus Diadematus

Użytkownik "Grzegorz Kurczyk" snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał w wiadomości news:4eb8dcdd$0$2197$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Otóż to. Nawet jest, ino historyczny. Mam nawet działający, tylko zasilacz mu musze wykoncypować, potrzebny mi do tego stabilizator 5V 4.5A, najlepiej w obudowie TO3, no, jak 2n3055, możliwie LDO (mam do wytracenia albo 3, albo ok. 12-15V...) to drugie grzeje się jak *.* i ciut przypaliło kontroler obrazu, co objawia się na jasnych powierzchniach efektem hmm... przypominającym płomienie "czarnobiałe". Ale w ogóle chodzi. C128Diesel, zmodernizowałem go do Packet-Radio i sprzętowej zmiany numeru napędu 8-11, modem wg Krzysztofa SP5MXH, wole bardziej od tego na AM-ce.

Reply to
Araneus Diadematus

Użytkownik "Artur Stachura" snipped-for-privacy@poczta.onet.eu> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@localhost.localdomain...

Coś mi się wzięło obiło o oczy, że 6502 nie był całkowicie odłączany przy CP/M, że pośredniczył w operacjach dyskowych. Jeśli to prawda, można to uznać za jeden z pierwszych kompów wieloprocesorowych, sprzętowo "wielozadaniowych" :)

Reply to
Araneus Diadematus

Użytkownik "Artur Stachura" snipped-for-privacy@poczta.onet.eu> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@localhost.localdomain...

Nie wszyscy wiedzą, że 6510 miał sprzętowy myk, pozwalający mu fizycznie zaadresować nawet 512 kB pamięci. Oczywiście, nie naraz, lecz w bankach, 6510 miał dodatkowy port sprzętowy do bankowania pamięci, co w 6502 realizowane było dodatkowymi układami. Oryginalny C64 adresuje ok. 90 kB RAM, C128(D) 128 z rozszerzeniem do 512, ja mam moduł 256kB.

Ale mi coś po głowie chodzi, że MOS i Motorola, były bardziej ze sobą powiązane, niż przez fakt, że obie tłukły procki...

Reply to
Araneus Diadematus

MOSy zaprojektowali ,,uciekinierzy'' z Motoroli, którzy zaprojektowali Motkę 6800:

formatting link

Reply to
Grzegorz Krukowski
[...]

Jesteś pewny? Bo z tego co pamiętam, to była straszna kupa z tym. I w praktyce to nie działało. Na pewno można było przełączać klona 8088 - procesor NEC V20:

formatting link
[...]

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Grzegorz Krukowski" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Ano tak. Acz mój zwrot tyczył tego, co zacytowane jw. :) Wyjaśnienie jednak już padło - C128 ma dwa procki, 8500 (mutacja 6510) i Z80.

Reply to
Araneus Diadematus

To jeszcze nic. Do ośmiobitowego Atari (też z procesorem 6502) była stacja dysków Indus, która miała sterownik na Z80. CP/M był uruchamiany na procesorze stacji dysków. A dzisiaj ludzie ekscytują się robieniem obliczeń z użyciem procesora karty graficznej...

Reply to
Artur Stachura

Według Wikipedii: procesor 6501 zaprojektowali dla MOS Technology twórcy procesora 6800, którzy odeszli z Motoroli, gdy nie pozwolono im pracować nad tańszą wersją tego układu. Ponieważ 6501 był zgodny z

6800 (można go było włożyć w miejsce 6800), Motorola wytoczyła proces. Dlatego 6502 (w zasadzie był to ten sam układ co 6501) miał już wyprowadzenia niezgodne z prockiem Motoroli.
Reply to
Artur Stachura

Am 08.11.2011 12:49, schrieb RoMan Mandziejewicz:

Kupa była, bo był podobno tylko "trochę kompatibilny". Gdzieś mam jeszcze instrukcję budowy komputera szachowego właśnie na 8088 w tym "simple mode" chyba z 1983 czy 1984 roku. Czy w praktyce działało to nie wiem, ale teoretycznie tak ;-).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Artur Stachura pisze :

Tak samo miał ZX Spectrum ze stacją FDD3(000) Stacja miała własny procek Z80 i 64kB RAMu. Gdy pracowała jako stacja, działał tam tylko program obsługujący transfer, gdy odpalało się CP/M role się odwracały - system działał na procku stacji, a trumienka służyła jedynie jako terminal.

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba

Am 08.11.2011 12:16, schrieb Cezar:

Nawet nie dało by się. Za ch... nie wystartuje. W 8080 nie działają rejestry offsetu. Zresztą nie wiem, dlaczego ta skrzynia ma mieć 4MB pamięci. Bankowania chyba nie ma, a 8088 potrafił adresować tylko ciut powyżej 1MB (z trickiem).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Waldku, z całym szacunkiem - jestem pewny, że w ostatniej chwili zrezygnowano z wbudowywania trybu zgodności z 8080 w 8086/8 i pozostały jedynie szczątkowe możliwości oraz wszystkie ograniczenia w trybie 8086, które wynikły z początkowej decyzji o zgodności :(

Natomiast na pewno NEC V20 miał tryb zgodności z 8080 - udało mi się nawet uruchomić jakiś CP/M na Mazovii 1016.3T. NEC V20 był dokładnie pinozgodny z 8088.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.